Яким буде Інтернет через 25 років

Яким буде Інтернет через 25 років Шокуючі прогнози експертів

Райдужній або похмурої буде наша мережева життя через чверть століття? Кореспондент BBC Future аналізує дві протилежні точки зору.

У березні 1989 року Тім Бернерс-Лі написав службову записку, яка в підсумку призвела до створення інтернету. Цій події вже виповнилося чверть століття. Тоді, у 1980-х, не всі могли зрозуміти навіть просту концепцію документів, сполучених між собою гіперпосиланнями. А яким стане інтернет ще через 25 років? Що зміниться до 2040 році?

На тему майбутнього інтернету написано чимало утопій і антиутопій. Вивчаючи викладені в них надії і страхи, можна сформулювати декілька принципово різних сценаріїв розвитку всесвітньої мережі.

Світ полудня

Літній ранок в 2040 році. Інтернет всюди, і ваші плани на сьогоднішній день шикуються максимально зручним чином завдяки інформації в мережі. Маршрути і розклад громадського транспорту на ходу адаптуються до інтенсивності пасажиропотоку і до дорожньої ситуації. Купити дитині бажаний подарунок простіше простого: ваш інтернет-магазин пропонує ідеальний вибір на основі наявної інформації про ваших дітей. Але найбільше вас радує той факт, що ви досі живі: місяць тому лікарі врятували вас після серйозного нападу – вони зробили потрібні дії, бо мали миттєвий доступ до вашої повної медичної історії.

Непогано, так? У такому сценарії інформація лягає в основу всієї нашої повсякденному житті. І саме так бачить майбутнє його винахідник інтернету Тім Бернерс-Лі. Виступаючи нещодавно в Лондоні, він також додав, що коли-небудь ми, напевно, навчимося вміло використовувати належні нам дані.

«Я б хотів, щоб ми побудували такий світ, в якому могли б контролювати свою інформацію, володіти їй, – пояснив він. – Ми навчимося створювати комп’ютерні програми, які будуть збирати дані про різні аспекти нашого життя, життя наших сімей і друзів».

Розумні системи, в яких штучний інтелект застосовується для оптимізації робочого навантаження, допоможуть створити ефективнішу та простішу інтернет-середовище, в якому більше не буде завалів електронної пошти і перевантажених ділових календарів.

При все зростаючій інтенсивності обміну даними можуть виникнути проблеми з їх захистом. Однак сучасні проблеми охорони конфіденційної інформації можуть бути усунені до 2040 року, вважає Брюс Шнейер, фахівець з комп’ютерної безпеки, який бере участь в організованому Бі-бі-сі «Саміті ідей, здатних змінити світ».

«Коли ми зможемо домогтися юридичної та технічної недоторканності приватного життя в інтернеті? Думаю, років через 20 або 30, приблизно через одне покоління. Нинішні масштаби шпигунства і збору даних будуть непредставимы», – говорить він.

Шнейер заявляє, що минуть десятиліття, і ставлення до комп’ютерної стеження стане приблизно таким же, як зараз – до дитячого праці. Більшість людей просто буде вважати це неприйнятним.

Світ опівночі

Зимовий вечір 2040 року. За вікном темно, та й весь світ досить похмурий. Інтернет кишить кіберзлочинцями, в нього неможливо вийти, не поставивши під загрозу збереження свого банківського рахунку або особистих даних. Соціальні мережі міцно окуповані тролями, плата за доступ до інтернету висока, а сам він жорстко сегментований: тільки багатії можуть дозволити собі користуватися самими корисними і сучасними ресурсами. А в деяких країнах кожен крок громадян спецслужби контролюють за допомогою стежать програм і підключених до інтернету датчиків. Навіть якщо у вас є можливість вийти в мережу, вас туди особливо не тягне.

В сучасному світі вже існують деякі передумови цифровий катастрофи. Як пише New York Times, в недавньому доповіді американського дослідницького центру Pew Research про можливий стан інтернету через 10 років слово «загроза» зустрічається в чотири з гаком рази частіше, ніж слово «надія».

Потенційних проблем чимало. Розквіт інформаційних послуг змушує скептиків задуматися про майбутнє в стилі спилберговского бойовика «Особлива думка», де наш життєвий шлях визначений за нас, і немає місця вільного вибору. Є і побоювання, що мережеві фахівці можуть виділитися в еліту, не допускає у вищі кола суспільства тих, хто не володіє достатніми навичками.

«Інтернет допоможе багатим стати ще багатшими і стане інструментом подальшого відчуження тих, хто і так живе в бідності, з психічними захворюваннями та іншими серйозними проблемами», – висловився для доповіді Pew Research анонімний директор соціальної мережі MetaFilter.

Для того, щоб інтернет залишався демократичним і доступним для всіх, необхідно охороняти мережевий нейтралітет (англ. Network neutrality, NN) – так назвали концепцію відкритого, децентралізованого онлайн-простору у противагу сегментованого, розділеного на сектори різної якості. «Нам потрібно боротися за мережевий нейтралітет», – підкреслив Тім Бернерс-Лі. Але песимісти вважають, що його не можна буде забезпечити у довгостроковій перспективі. Є навіть думка, що головні битви на цьому полі вже програні. Наприклад, на початку року американський апеляційний суд у Вашингтоні відхилив принцип мережевого нейтралітету. В теорії це рішення може дозволити багатим корпораціям за гроші просувати свої послуги інтернет і блокувати конкурентів.

Під загрозою опинився не лише нейтралітет. Укладачі доповіді Pew також висловили побоювання з приводу застосування в інтернеті агресивних поліцейських методів, які дозволяють авторитарним режимам все ефективніше здійснювати цензуру ЗМІ та шпигувати за громадянами.

А якщо вам мало втручання держави – завжди знайдуться злочинці. Підключені до інтернету побутові пристрої, на думку скептиків, можна дистанційно зламати. Хакери зламували навіть дитячі радіоняні.

Зважений погляд

З точки зору реаліста, 2040 рік, мабуть, принесе нам щось середнє між цими двома протилежними сценаріями. В інтернеті буде відбуватися і погане, і хороше. На це напирає Шнейер, коли мова заходить про кибертерроризме. Його ця загроза не турбує, тому що інтернет – це система, збалансована за рахунок розрізняються інтересів її численних користувачів.

«Всі використовують кіберпростір, – говорить він. – Всі поголовно. Сонце світить і грішників і праведників. Всі ми водимо автомобілі, ходимо в ресторани і переписуємося по електронній пошті. Це роблять і лиходії, і хороші хлопці. І що?»

Що стосується бізнесу, то навряд чи варто сподіватися на те, що він стане еталоном моралі в економічно непрості часи. Корпорації переступали і, напевно, будуть і далі порушувати деякі етичні норми. З іншого боку, в умовах вільного ринку споживач може закликати їх до відповідальності за порушення і неприйнятні методи роботи.

«Певні речі, звичайно, повинні бути законодавчо обмежені або заборонені, – каже Бернерс-Лі. – В інших випадках добре працює прозорий ринок: люди голосують ногами і йдуть на інші сайти».

З’являються і нові соціальні мережі, наприклад, Sgrouples і Ello, які обіцяють поводитися етично по відношенню до користувачів – на відміну, як кажуть критики, від гігантів цієї індустрії.

Таким чином, в умовах відкритого інтернету конкуренція буде не тільки двигуном корисних нововведень, вона ще й дозволить захистити эгалитарные цінності.

Однак проблеми не зникнуть за помахом руки. Інтернет у 2040 році буде не таким, як зараз, але можна бути впевненим в одному: він, як і раніше, буде відображати всю різноманітність людської природи.