Цікаві факти про цунамі

Цікаві факти про цунамі Цунамі – довгі хвилі, породжувані потужним впливом на всю товщу води в океані або іншому водоймищі. Причиною більшості цунамі є підводні землетруси, під час яких відбувається різке зміщення (підняття або опускання) ділянки морського дна.

1. Саме слово «цунамі» – японське і означає «хвиля в бухті». Раніше люди використовували для позначення такі назви, як хвилі припливу і відливу. Однак, вже давно така назва не використовується, так як цунамі не має нічого спільного з приливами і відливами..

2. Зазвичай цунамі виникають внаслідок землетрусів або підводних поштовхів. Цунамі може виникнуть від землетрусу тільки тоді, коли підводне струс земної кори буде достатньо сильним, щоб перемістити величезну масу води.

3. Ще цунамі може виникнути із-за падіння метеоритів, підводних ядерних вибухів і сходження лавин у горах, а так само виверження вулканів. Тропічні циклони і деякі погодні умови також можуть стати причиною виникнення цунамі.

4. Таке явище, як цунамі – непередбачувано. Винятком є випадки, які дозволяють попередити про початок лиха за кілька хвилин. Однак і це трапляється вкрай рідко. В цьому випадку вода біля берега просто сходить і це значить, що «підошва» хвилі досягла суші раніше гребеня.

5. Багато людей вважають, що цунамі складається з однієї хвилі. Таку думку помилково. Насправді, цунамі складається з цілого ряду поверхневих хвиль, які йдуть одна за одною. Не завжди перша хвиля несе серйозні руйнування. А все тому, що хвилях потрібно кілька годин, щоб досягти берега.

6. Тихий океан – місце, в якому відбуваються 80% всіх цунамі.

7. Якщо цунамі у відкритому океані, то найчастіше, висота хвиль не вище 1 метра. Швидкість хвилі досягають 800 кілометрів на годину, а це швидкість, з якою рухається реактивний літак.

8. Платон, давньогрецький історик, в 4 столітті до н.е. і написав книгу «Історія Пелопонеської війни». У цій книзі містилося перше висловлювання про те, що струс морського дна є причина цунамі.

9. Коли хвилі цунамі досягають мілководдя, вони стискаються, довжина зменшується, а висота швидко зростає. Швидкість хвиль так само швидко знижується – до 80 кілометрів на годину.

10. Десятирічна Тілі Сміт у 2004 році врятувала практично сотню жителів. Це сталося під час цунамі в Індійському океані. На уроці географії вчитель говорив про те, що під час цунамі вода може дуже несподівано відійти від берега. Дівчинка дуже добре вивчила цей урок. Про побачене дівчинка відразу розповіла своїм батькам, які негайно попередили людей, які відпочивали поруч на пляжі.