Цікаві факти про Сальвадора Далі

Цікаві факти про Сальвадора Далі

Щастя і романтика, безумство і рок, містика і всесвітня популярність, скандали і сенсації – все це супроводжувало життя Сальвадора Далі (11 травня 1904 – 23 січня 1989), одного з найбільш епатажних митців у світі, чий талант змушує говорити про нього і донині день. А чи знаєте ви такі цікаві факти про Сальвадора Далі:

 • Коли Сальвадору виповнилося 10 років, він намалював свою першу картину. Художником він себе не уявляв, зате добре писав вірші і нариси.
 • Через свого химерного поведінки в 15 років Сальвадора Далі вигнали зі школи. Але йому все-таки вдалося закінчити її пізніше з відмінними оцінками.
 • Будучи дитиною, боявся коників, але йому подобався вигляд крові.
 • Дали подобалася жіночі груди маленьких розмірів (він боявся великих бюстів), а найбільше любив в жінках сідниці. Якийсь час у нього були коханці чоловіка. З початку 20-х образ нового друга художника Федеріко Гарсія Лорка з’являється у всіх картинах Далі, витісняючи його перший «натуру» – сестру. Знайомі шепочуться про їх інтимному зв’язку.
 • За іронією долі, вірніше любові – в 1929 році в Парижі Дали пробував загравати з Полем Елюара – французьким поетом, але побачивши його дружину Галу (Оленку Дьяконову), закохався без пам’яті. Їй 35, йому – 25. Незважаючи на це, Гала кидає багатого і знаменитого Елюара і йде до бідного, "хворому" і закоханому генію. Розуміючи, що фактично забрав у одного дружину, Сальвадор в якості «компенсації» пише його портрет.
 • Цікаво, що одну зі своїх картин – «Сталість пам’яті» Сальвдор Далі написав під впливом теорії відносності Ейнштейна.
 • Коли Далі приїхав в Нью-Йорк в 1934 році, в якості аксесуару він ніс у руках батон хліба довжиною 2 метри, а коли відвідував виставку сюрреалістичного творчості в Лондоні, одягнувся в костюм водолаза.
 • Для отримання натхнення зі світу видінь Сальвадор Далі часто вдавався до сну з ключем у руці. Сидячи на стільці, він засинав із затиснутим між пальцями важким ключем, який, падаючи, змушував прокидатися і переносити приснилися образи на полотно.
 • Скандальна популярність Сальвадора Далі почалася в Нью-Йорку в 1939 році. Він отримав замовлення на оформлення вітрин в шикарному магазині Бонуіта Теллера на П’ятій авеню. Дали вибрав тему «День і ніч». У його композиції були манекени початку ХХ століття, але зі справжніми волоссям, зрізаними у трупа. Були присутні там і банная балію, чорна атласна ванна і навіс з голови буйвола з закривавленим голубом в зубах.
 • 7 грудня 1959 в Парижі відбулася презентація овосіпеда, пристрою, який придумав Сальвадор Далі і втілив у життя інженер Лапарра. Це був прозора куля з закріпленим всередині сидінням для однієї людини.
 • C 1965 року в головній їдальні тюремного комплексу на острові Рікерс (США) на самому видному місці висів малюнок Далі, який той написав як вибачення ув’язненим за те, що не зміг бути присутнім у них на лекції з мистецтва, як обіцяв. У 1981 році рисунок переважили в хол «в цілях збереження», а в березні 2003 року він був замінений на підробку, а оригінал вкрадений, у цій справі висунули звинувачення чотирьом співробітникам. Незважаючи на те, що троє з них визнали себе винними, а четвертий був виправданий, оригінал так і не був знайдений.
 • Після смерті дружини Гали (10 червня 1982) Сальвадор Далі не створив нічого вартого. Він сидів удома і не спілкувався з людьми, говорив він нерозбірливо, забував побутові навички і звички, плутався в часі і просторі. А в портретах Гали, що знаходяться в його будинку, він так і не зумів розпізнати улюблене обличчя. "Гала була набагато красивіше", вимовив він перед самою смертю.
 • Далі називав Пікaссо своїм другим батьком і навіть деякий час брав у нього уроки живопису.
 • Сальвадор Далі дуже любив солодощі і в обмін на розробку логотипу компанії «Чупа-Чупс» зажадав не грошей, а коробку льодяників кожен день. Але так як така кількість льодяників він з’їсти не міг, то дуже скоро він придумав «жарт»: приходив на дитячий майданчик, облизував «Чупа-чупс» і кидал їх в пісок.
 • Спільно з Крістіаном Діором в 1950 році Далі створив «костюм для 2045».
 • На честь Сальвадора Далі названий кратер на планеті Меркурій.
 • У 2003 році компанією «Уолт Дісней» був випущений мультиплікаційний фільм «Destino». Розробка фільму почалася з співпраці Дали з американським мультиплікатором Уолтом Діснеєм ще в 1945 році, але була відкладена внаслідок фінансових проблем компанії.
 • Дали заповідав поховати його так, щоб по могилі могли ходити люди, тому тіло художника замуровано в підлозі в музеї Далі у м Фігерас.