Цікаві факти про Пушкіна

Цікаві факти про Пушкіна

  • Пушкін пам’ятав себе з 4 років. Він кілька разів розповідав про те, як одного разу на прогулянці помітив як колишеться земля і тремтять колони, а останній землетрус в Москві було зафіксовано саме в 1803 році. І, до речі, приблизно в той же час відбулася перша зустріч з Пушкіна з імператором – маленький Сашко ледве не потрапив під копита коня Алексанрда I, який теж виїхав на прогулянку. Слава богу, Олександр встиг притримати коня, дитина не постраждала, і єдиний, хто перелякався не на жарт – це няня.
  • А знаменитий ліцей Пушкін, виявляється, вчинив по блату. Ліцей заснував сам міністр Сперанський, набір був невеликий – всього 30 чоловік, але у Пушкіна був дядько – досить відомий і талановитий поет Василь Львович Пушкін, який був особисто знайомий зі Сперанським. Вже не знаю як відчував себе дядько згодом, але в списку успішних учнів, який підготували до випускного вечора, Пушкін був другим з кінця.
  • Зате в ліцеї Пушкін в перший раз закохався. Дуже цікаво почитати навіть не список його перемог, а відгуки про нього різних людей. Його брат, наприклад, говорив, що Пушкін був собою дурен, зростанням малий, але жінкам чомусь подобався. Що і підтверджується захопленим листом Віри Олександрівни Нащокиной, в яку Пушкін теж був закоханий: Пушкін був шатен з сильно кучерявими волоссям, блакитними очима і незвичайну привабливість. Втім, той же брат Пушкіна визнавав, що, коли Пушкіна хтось цікавив, він ставав дуже привабливий. З іншого боку, коли Пушкіну було нецікаво, розмова його був млявий, нудний і просто нестерпний.
  • Перша дуель Пушкіна сталася в ліцеї, а взагалі його викликали на дуель більше 90 разів. Сам Пушкін пропонував стрілятися більше півтора сотень разів. Причина могла не варті виїденого яйця – наприклад, у звичайному суперечці про дрібниці Пушкін міг несподівано обізвати кого-небудь негідником, і, звичайно, це закінчувалося стріляниною.
  • Ще у Пушкіна були карткові борги, і досить серйозні. Він, правда, майже завжди знаходив засоби їх покрити, але, коли траплялися якісь затримки, він писав своїм кредиторам злі епіграми і малював у зошитах їх карикатури. Одного разу такий лист знайшли, і був великий скандал.
  • Так, а ось що пишуть про Пушкіна іноземці. Виявляється, Євгеній Онєгін – це взагалі перший російський роман (хоча і у віршах). Так написано у «Британській енциклопедії» редакції 1961 року. Там же написано, що до Пушкіна російська мова була взагалі не придатний для художньої літератури.
  • До речі, в Росії в 1912 і 1914 роках виходили збірки віршів Пушкіна, які тепер стали бібліографічною рідкістю: упорядником збірників був якийсь Ст. Ленін, а передмову написав А. Ульянов. Ленін – був псевдонім видавця Ситіна (його дочку звали Оленою), а літературознавець Ульянов був просто однофамільцем.
  • І – наостанок – напевно, самий забавний факт, який, щоправда, не має відношення до, власне, біографії Пушкіна. В Ефіопії декілька років тому поставили пам’ятник Пушкіну. На красивому мармуровому постаменті висічені слова: «Нашому поетові».