Цікаві факти про походження деяких слів

Цікаві факти про походження деяких слів

Нові слова з’являються буквально кожен день. Інші не затримуються в мові, а інші залишаються. І дуже часто буває, що автор нового слова забувається.

  1. Слово «ліліпут» побачило світ в 1727 році, коли були надруковані «Подорожі Гуллівера». Слово було вигадано «з нічого». Його автор – Джонатан Свіфт.
  2. Достоєвський придумав слово «стушуватися». Правда, вживав його Достоєвський у значенні «непомітно віддалитися або боягузливо і приховано відступити». Теперішнім аналогом цього слова в даному значенні є, мабуть, просторечно-вульгарне «змитися».
  3. Слово «хлюст» винайшов письменник Іван Панаєв. Слово з’явилося в російській мові всього сто років тому.
  4. Слово «Знеможений» придумав Велимир Хлєбніков.
  5. Буквально словопадом обрушився на російську мову Жовтневий переворот. Почавши за багато років до нього боязкими «більшовиками» і меньшівікі », в мову натовпами демонстрантів увійшли всілякі: спрощенки, летючки, непмени, продрозверстки, завначсклади, укороченкі та інші. До речі, саме слово «радянський» – теж нововведення революції.
  6. Салтиков-Щедрін придумав слова «головотяп» і «головотяпство».
  7. Слово нездара (до речі, спочатку його вимовляли з наголосом на другому складі: бездaрь) вперше вжив поет Ігор Северянин.
  8. Багато слів придумав письменник Карамзін. Йому належить авторство слів «вплив», «зворушливий» і «цікавий».
  9. Великим творцем слів був Ломоносов. Йому доводилося будувати на порожньому місці цілий ряд наук: фізику, хімію, географію та безліч інших. Ломоносовим були введені в російську мову слова «градусник», «заломлення», «рівновага», «діаметр», «квадрат», «кислота» і «мінус».
  10. У XVII столітті фізик Ван-Гельмонт винайшов спеціальне слово для позначення знову відкритого агрегатного стану речовини – ГАЗ. Слово це увійшло в словники величезного числа мов практично без змін. І по-турецьки «газ» буде «газ», і навіть в Японії воно звучить як «Гасу».