Цікаві факти про морських котиків

Цікаві факти про морських котиків

Самки морських котиків – дуже хороші матері і погані дружини, ретельні дослідження британських учених показали, що самки котиків нерідко зраджують своїм «чоловікам» і відправляються в подорож по колонії в пошуках потенційних батьків для своїх дитинчат.

Морські котики – полігамні тварини. Зрілий великий самець утримує навколо себе на лежбище цілий гарем самок. При цьому самки керуються двома критеріями: у обранця повинна бути хороша спадковість і він не повинен бути близьким родичем.

Всі, кому хоч раз вдалося побачити лежбище морських котиків, бувають вражені відкрилися видовищем. Уявіть собі ділянку пляжу (піщаного або кам’янистого) в кілька сотень, іноді – тисяч квадратних метрів, майже суцільно зайнятий тілами морських котиків. То там, то тут підносяться задерши догори голови величезні темно-коричневі самці (сікачі). Навколо самця – ціла група самок, його гарем. Самки набагато дрібніше самця і пофарбовані у світлі переливчасті тони, часом дуже красиві.

За самками лежать дитинчата – вони чорного кольору (фахівці, які вивчають котиків, так їх і називають – «чорненькі»). Самці майже не зрушуються з місця, але роблять страхітливі випади проти будь-кого, хто насмілиться підійти занадто близько. До цього барвистому зоровому образу треба додати звуки і запахи (останні зовсім не здаються нам приємними). Навіть нетривале спостереження за лежбищем показує: всім тут заправляють самці, причому в дуже жорсткій, деспотичної манері, самкам ж уготована роль абсолютно безправних мешканок гарему.

Однак ґрунтовне вивчення поведінки котиків показує, що багато самки зовсім не залишаються вірними своєму господареві, а змінюють йому з тими, кого вважають більш придатними на роль батьків своїх майбутніх нащадків. У пошуках статевого партнера вони навіть залишають на час дітей і переміщаються по лежбища, перетинаючи території гаремів інших самців і відчуваючи агресію з боку чужих самок (агресія цілком виправдана – адже будь-яке пересування дорослих котиків по колонії загрожує роздавлюванням малюків). Вибір самок виявляється не випадковим – вони воліють тих самців, у яких краще спадковість і які не є близькими родичами.

Цікаві факти про морських котиків

З’ясувалося, що тільки 23% самок спаровуються з господарем свого гарему. Решта йдуть на те чи інше відстань (іноді до 35 м, що вельми багато з точки зору тюленя, що пересувається по суші, всіяною тілами одноплемінників) і спаровуються з самцем, які не є родичем і відрізняється високою гетерозиготністю. На які конкретно ознаки реагує самка, здійснюючи свій вибір, невідомо, але очевидно це зовнішній вигляд і запах.

А це означає, що не існує в принципі якогось одного-єдиного самця, «найкращого» для всіх самок. Для різних самок «кращими» виявляються різні самці.