Цікаві факти про ліворуких людей лівшів

Цікаві факти про ліворуких людей лівшів

Неправі і неправильні?

У Стародавньому Римі лівшу називали «зло» (sinister), давні германці звали їх «нездари», а середньовічні служителі церкви розглядали ліворукість як вірна ознака схильності до чаклунства і нерідко через це спалювали лівшів у часи інквізиції. На Русі лівшам забороняли давати свідчення в суді. Вважалося, що лівшею був сам диявол.

В Індії досі дотримуються «ручні» традиції: права рука «придатна» для виконання «чистих» функцій (прийняття їжі, рукостискання та ін.), А ліва – для цілей особистої гігієни. Звідси виникає звичай не подавати їжу або подарунки одній тільки лівою рукою. У таких випадках використовується або тільки права рука, або обидві руки разом, при цьому ліва завжди знаходиться нижче правої.

«Правота» правшів досі підкреслюється в мові. Наприклад, в російській мові: однокорінними до слова «правий» є слова «правда», «право», «справедливий», «правильний», так само як і в німецькому recht (правий) і richtig (правильний) – однокореневі.

У французькому слово droit використовується і для «правильний», і для «правий». Англійське right – також позначає обидва поняття, при цьому слово left-handed перекладається не тільки як «леворукий», а й як «незграбний» або «нещирий», а італійське mancino («лівша», «лівий») і зовсім «нечесний» , «віроломний».

Історія цих слів і значень у різних мовах сягає глибокої давнини, коли все, що в людині було незрозумілим, дивним, загалом мало негативний відтінок. Проте досі є люди, які відчувають панічний страх перед лівшами. Їх називають сіністрофобамі.

Ліво руля

Тим часом, незграбність ліворуких людей пояснюється тим, що світ просто не призначений для них. Багато речей – починаючи від ножиць, фотоапаратів і комп’ютерів і закінчуючи швейними машинками, автоматами і турнікетами в метро, ​​- «заточене» під праворуких людей.

Не дивно, що лівші частіше правшів отримують виробничі травми. Ще в 1991 році було дуже багато ліворуких людей. Крім того, у лівш набагато частіше виникають захворювання опорно-рухового апарату, тому що інструменти та обладнання розробляють для тих, хто краще володіє правою рукою, повідомляє medportal.ru з посиланням на ВВС.

Але є в «левості» і свої плюси. Вимушені підлаштовуватися під «праворукий» світ, лівші по необхідності розвивають обидві руки, в той час як правші діють зазвичай однією. Саме тому багато лівші мають перевагу і домагаються серйозних успіхів у деяких видах спорту. Ліворуких тенісистів, фехтувальників, боксерів, борців дуже не люблять – з ними незручно змагатися.

Втім, останнім часом у світі стало з’являтися все більше спеціальних магазинів для ліворуких або відділів у звичайних магазинах, де можна придбати все для лівшів – від ножів і виделок до наборів для гри в гольф, музичних інструментів і комп’ютерних аксесуарів.

Взяли ручку в праву руку …

При цьому до недавнього часу в багатьох країнах світу було прийнято лівшів переучувати. Така «необхідність» виникла з появою масового навчання письму, тому основним інститутом «переручіванія» стала школа.

Не краща була ситуація і вдома, коли дітям-лівшам навіть прив’язували ліву руку до тулуба або надягали на неї рукавичку, щоб відучити дитину користуватися нею.

Тим часом, як зазначають психологи, насильницьке переучування дитини-шульги, особливо якщо він «яскраво виражений» лівша, викликає психологічний стрес, що може призвести до серйозних нервових захворювань. Це провокує не тільки порушення в психічному, а й в мовному розвитку, і взагалі знижує успішність школярів. Особливо якщо дітей перенавчали без застосування спеціальної методики навчання письма ліворуких дітей. Зараз практики «переучування» в школах практично немає.

Справа наліво

До речі, після відмови від системи перенавчання лівшів у багатьох країнах їх число помітно збільшилася. Наприклад, в 1930-і роки у Великобританії налічувалося близько 3% шульг, до 1950-м рокам ця цифра зросла до 5%, а зараз там лівшею є приблизно кожен десятий.

Взагалі частка ліворуких у різних країнах коливається в кілька разів, але в середньому, як вважається, це приблизно 10%. Втім, дослідження австралійських учених показує, що лівшів насправді більше, ніж було прийнято вважати раніше.

Як писала газета «Ранок», Сара Медленд з інституту медичних досліджень Квінсленда провела великий аналіз статистики: кільком тисяч людей з 32 країн не тільки задавали питання про те, лівші вони або правші, а й пропонували згадати, яку руку вони частіше використовують, коли кидають м’яч, натискають на кнопку в ліфті, відгвинчують кришку у банки, чистять зуби і т. д.

Виявилося, що серед тих людей, які називали себе правшами – тобто при листі використовували праву руку – виявилося 5% тих, хто в інших видах діяльності користувався лівою.

Знамениті лівші

Учені підкреслюють, що ліворукість – не недолік, а індивідуальний варіант нормального розвитку, який, як зараз прийнято вважати, передається у спадок. Ця якість не має ніякого відношення ні до приписуваному йому «демонізму», ні до більш «сучасному» погляду на нього як на ознаку геніальності.

Хоча серед лівшів є чимало знаменитостей. До лівшам зараховують Аристотеля, Мікеланджело, Леонардо да Вінчі, Ісаака Ньютона. Ліворукими були Моцарт, Бетховен, Шуман, Марк Твен, Чарлі Чаплін, Курт Кобейн, Мерилін Монро. Ліва рука провідна у Пола Маккартні, Джорджа Майкла, Сильвестра Сталлоне, Брюса Вілліса, Кіану Рівза, Тома Круза, Ніколь Кідман, Вупі Голдберг, Бреда Пітта, Анжеліни Джолі і Білла Гейтса. Леворуким був російський письменник Микола Лєсков, який написав у 19-му столітті знамениту повість про Лівше, підкувати блоху.

Були лівшами Олександр Македонський, Юлій Цезар, Жанна д’Арк, Наполеон, Вінстон Черчилль, адмірал Гораціо Нельсон, королева Вікторія, Петро I, Рональд Рейган. Ліворукість об’єднує колишніх президентів США Білла Клінтона і Джорджа Буша-старшого з екс-президентом Куби Фіделем Кастро.

Лівшею визнавали і російського президента РФ Володимира Путіна – через те, що він носить годинник на правій руці. Але сам Путін розвіяв цей міф, пояснивши, що годинник він носить так за звичкою. Тому що «заводна головка» годин, якщо їх носити на лівій руці, натирає. «Боляче», – зізнався він.