Цікаві факти про кажанів

Цікаві факти про кажанів

Згідно проведеним дослідженням загадкове поведінку кажанів може бути пов’язано з гормонами. Цим тваринам необхідно зір, щоб літати на близькі відстані, але зір у той же час може заважати їм орієнтуватися в просторі: миші втрачають орієнтацію і стикаються з об’єктами, які трапляються на шляху.

Летючі хижаки пересуваються, використовуючи зір і слух, вони посилають звукові хвилі і ловлять відлуння, яке відбивається від об’єктів, у тому числі і від видобутку. Відомо, що зір кажанів гостріше в сутінках і вночі, ніж при яскравому світлі дня, так як вони нічні тварини.

Для проведення нових досліджень вчені встановили спеціальні перешкоди поруч з занедбаної шахтою в Онтаріо, Канада, де мешкає колонія коричневих кажанів. Вони стали міняти освітлення – від зовсім темного до яскравого – і спостерігали, як маленькі коричневі хижаки справляються з перешкодами. В результаті з’ясувалося, що добре освітлені перешкоди миші долали насилу або просто врізалися в них.

Ці перешкоди були зроблені з різних видів тканини: прозорою, непрозорою і відбиває світло. Якби миші використовували в даному випадку ехолокатор, вони б з успіхом минули всі три типи перешкод, однак, вони не відчували деякі з них, зокрема, прозору тканину, що дало можливість припустити, що тварини більшою мірою використовують зір, а не слух .

Раніше не проводилися подібні дослідження. У минулому вдалося з’ясувати, що миші, позбавлені здатності бачити, залітали у вікна рідше, ніж ті, хто бачив. А тепер ці тварини врізалися у встановлені перешкоди частіше при хорошому освітленні.

Незрозуміло, чому миші використовують зір на шкоду собі. Однак, дослідники зробили ще одне відкриття: під час експериментів рівень гормонів у тварин змінювався, як змінювалася і статистика падінь.

«Для нас це виявилося несподіванкою», – говорить керівник проекту Дара Орбах (Dara Orbach), випускниця Університету Східного Онтаріо, Канада (University of Western Ontario, Canada). «Нам відомо про дві фази підготовки мишей до зимової сплячки. Протягом першого періоду в серпні миші збираються великими зграями і шукають зручне місце для зимівлі. Потім відбувається переломний момент, вони різко змінюють звичний режим харчування, стають сонними і починають паруватися. Більш того, змінюється їх поведінка: тепер вони починають врізатися в перешкоди частіше в темряві, ніж при світлі. Частота зіткнень і зміна в поведінці хижаків помітно пов’язані між собою. »

«Ми не можемо говорити з упевненістю, але припускаємо, що миші користуються зором, якщо мають в цьому певну необхідність у різні періоди часу. Також це може мати відношення до гормональних і фізіологічних змін у тварин. »