Цікаві факти про Канаду

Цікаві факти про Канаду

Канада схожа на Росію своїм кліматом, просторами, вічною мерзлотою і наявністю деяких особливостей, які «розумом не збагнути».

Канада – Конфедерація. На відміну від Росії, федералізм тут відчувається буквально у всьому. Канада складається з десяти провінцій (Британська Колумбія, Манітоба, Альберта, Саскачеван, Квебек, Онтаріо, Нью-Брансвік, Нова Шотландія, острів Принца Едуарда, Ньюфаундленд і Лабрадор) і трьох територій (Юкон, Північно-Західні території та Нунавут). Кожна з провінцій має власний уряд, парламент, податки, поліцію і, природно, закони. У Канаді, де б ви не опинилися, підкорятися доведеться не тільки федеральним законам, а й місцевим. У цьому відношенні країна дуже нагадує сусідні США.

Двомовність на практиці
Офіційними мовами в Канаді визнані англійська та французька. У восьми провінціях Канади офіційною державною мовою є англійська. Виняток – Квебек, двісті з гаком років тому втрачений прекрасної Францією, але й сьогодні говорить по-французьки. Зауважимо, що «квебекський французький» (або joual) досить сильно відрізняється від тієї мови, якою говорять у сучасній Франції. Часом зрозуміти квебекців – особливо з віддалених куточків провінції – завдання аж ніяк не з простих навіть для тих, хто на французькому говорить з народження, не кажучи вже про вивчали цю мову як іноземну. І справа тут не стільки в американізованому вимові, скільки в самій мові, зберіг чимало застарілих форм, про які і в самій Франції вже давним-давно забули. Єдина провінція в Канаді, де офіційними визнані обидві мови – Новий Бронсвік.

Канадці vs канадці
Англо- і франкоканадці, як би це м’якше сказати, трохи недолюблюють один одного. Коли квебекські канадці говорять Canadien, тобто «канадець», вони, як правило, мають на увазі самих себе, а для позначення жителів сусідніх провінцій використовують слово les Anglais – «англійці». Аналогічно з жителями інших провінцій: «канадцями» вони вважають себе, а квебекців називають «франкоканадцев». Поділ відчувається не тільки на мовному, а й на побутовому рівні, наприклад, якщо ви їдете в Онтаріо з квебекськими номерами, не дивуйтеся, коли хто-небудь ні з того ні з сього почне вам образливо і настирливо сигналити, у Квебеку на звернення англійською можуть взагалі не відповісти або подалі послати. Такі дії загальна політкоректність чомусь допускає.

Країна емігрантів
У Канаді є східно-європейські, балканські, арабські, азіатські та африканські діаспори. Наших співвітчизників теж чимало, наприклад, тільки в Торонто російська діаспора налічує близько 50 000 чоловік. Хоча політкоректність в Канаді не досягла таких масштабів, як в сусідніх Штатах, але про слова «негр» або «араб» тут краще забути назавжди. Цікава місцева специфіка: вважається неполіткоректним вживати слово «ескімос», тому що воно означає «людина, що поїдає сире м’ясо», а корінних жителів Півночі прийнято називати Inuit або First Nation, маючи на увазі, що цей народ населяв континент до білих.

Що тут недозволено
Як би вам не здавалося, що канадці схожі на американців в плані поведінки, одягу, жестів, переконань, любові до Барака Обами і політкоректності – ніколи не кажіть їм про це. Канадці можуть образитися – адже в глибині душі вони зневажають своїх південних сусідів.

Гей-культура
У Канаді дуже терпимо ставляться до представників нетрадиційної сексуальної орієнтації. Монреаль так взагалі має репутацію другий гей-столиці Північної Америки (після Сан-Франциско, розум). Привільніше всього гомосексуалісти відчувають себе в районі вулиці Сен-Катрін – тут найвища щільність борделів, гей- і стриптиз-клубів. Пуританство в цьому кварталі вже давно не в моді. Але все ж Кадана велика і різна, тому є місця – наприклад, десь у Манітобі або Саскачевані – де політкоректність не в моді і де геїв недолюблюють.

Хокей цементує націю!
У Канаді відразу стає зрозумілим, що хокей з’явився саме тут. Хокей тут люблять до божевілля. Матчі НХЛ показують повсюдно: у барах, кафешках, клубах. Для домашнього перегляду – особливо, коли грає місцева команда – прийнято запасатися чіпсами, пивом, хокейної атрибутикою і збиратися великою дружною юрбою біля телевізора. Похід на реальний хокейний матч – задоволення не з дешевих: квиток серії НХЛ в середньому коштує 60-90 доларів. Але в якості альтернативи можна піти на матч ліги рангом нижче, видовище там нітрохи не гірше!

Де живуть канадці
Там, де зручніше. Ніхто – ні самі канадці, ні приїжджі – не прагне в що б те не стало жити в центрі міста, бо це нібито престижно. Кожен вибирає собі будинок за власними принципами: хтось хоче знімати квартиру ближче до роботи, комусь до душі історичний центр, а хтось хоче жити в екологічно чистому районі … Місце проживання не є критерієм статусності, наприклад, якщо ви живете на околиці міста, ніхто і ніколи зневажати вас не буде.

Плюралізм в дії!
Місцеве житло недешево, але знімати його можна без проблем. Від вас лише потрібно справно платити за рахунками і не заважати жити сусідам. Притому платити багато не доведеться: наприклад, в Монреалі – москвичі, душітесь від заздрощів! – Відмінна трикімнатна квартира коштує всього 500-600 доларів на місяць.

Такі заплутані мережі
Стільниковий зв’язок в Канаді шокує росіян. Абонентська плата виявляється напрочуд високою, але нею витрати на зв’язок не закінчуються. Роумінг є навіть в межах провінції, що неприємно дивує. Вхідні дзвінки в ряді випадків виявляються платними, але безкоштовні вони далеко не у всіх країнах. Поповнити рахунок абоненту непросто: це в Росії на кожному кроці автоматичні термінали, та й поповнити рахунок можна хоч в салонах стільникового зв’язку, хоч в супермаркетах, хоч в банкоматах. У Канаді вам швидше за все доведеться купувати скретч-карту і, як в стародавні часи, зчищати захисний шар і відсилати відкривається номер оператору. До того ж придбати карту оплати можна не скрізь: вона продається в деяких магазинах та на бензозаправках, а також іноді зустрічається в неочевидних місцях (наприклад, в сувенірних крамницях). Зате в Канаді є відмінна система таксофонів – їх повно буквально на кожному розі.

Місцеве спиртне
Мало хто знає, що в Канаді роблять відмінні вина. Головним чином це «icewine» або «крижане вино» з обмерзлого зародзиненого винограду, який збирається на початку грудня. Це вино виходить на рідкість концентрованим і ароматним, звідси і ціна – не менше 50 доларів за пляшку об’ємом всього 0,375 літра. Але повірте, icewine того варте! Не даремно це вино вважається візитною карткою Канади в гастрономічному світі.
Ну і, звичайно, варто згадати місцеве віскі. Він вважається четвертим у світі після шотландського, ірландського та американського. Віскі тут часто називають «rye» – «житнім». Хоч з технологічної точки зору це не зовсім вірно, але ім’я закріпилося за канадським віскі півтора століття тому і міняти його ніхто не збирається. Уваги заслуговують класичні канадські марки – Crown Royal, Shenley OFC, Canadian Club, Seagram VO
А ось з горілкою справи йдуть не так райдужно. У кращому випадку ви зустрінете всюдисущий Absolut, або дорогущую «Московську», в гіршому – яку-небудь дурнопахнущей гидоту з Польщі.

Алкогольні проблеми
Спиртне продається тільки в спеціалізованих магазинах, але тільки до 22: 00-23: 00 (залежно від провінції), а після цього часу вам не продадуть навіть пива. Бари закриваються теж досить рано – пізніше трьох годин ночі. До певного віку алкоголь не продадуть зовсім – закони тут шанують! А «заповітний вік» досить великий, наприклад, в провінції Онтаріо він починається з 21 років.

Податок на чайові
Всякий раз, коли ви підете в кафе, бар, або ресторан, доведеться давати чайові – і складати вони повинні 12% від замовлення. Вся справа в тому, що офіціанти та бармени платять з чайових податки, і якщо ви поскупилися, вони змушені буде доплачувати податок зі своєї кишені. Так що навіть у барі, замовляючи пиво біля стійки, ви повинні відстібати чайові барменові – причому за кожне замовлення.

Кидай курити, канадець …
Сигарети тут дорогі. Найдешевші – Peter Jackson стоять тут близько 7 доларів за пачку – що, погодьтеся, недешево. Є обхідні шляхи, можна купити сигарети в індіанців (порядку 20 доларів за блок). Але, по-перше, для цього доведеться їхати в резервацію, по-друге, це буде незаконно – податкові пільги на тютюн і алкоголь є в індіанців, але перепродаж цих товарів є незаконною.

Інтернет для економії
Канадці економні. Приємно, що економність не переростає в скупердяйство, а цілком розумна і добре організована. Наприклад, є інтернет-ресурси, на яких публікуються оголошення готових віддати ті чи інші речі даром. Тут же оголошення про продаж вживаних авто, пошук попутників для поїздки на авто, компаньйонів для оренди житла і т.д.