Цікаві факти про динозаврів

Цікаві факти про динозаврів

Коли з’явилися динозаври?

Документально підтверджені дані свідчать про появу динозаврів близько двохсот сорока мільйонів років тому. Якщо історію Землі стиснути до 1 року, вважаючи, що народження Землі сталася 1 січня, то перша життя з’явилася не раніше кінця березня. Перші динозаври з’явилися б в середині грудня. Перші люди з’явилися лише за кілька годин до закінчення року.

Скільки тварин вимерло?

Більше, ніж 99, 9 відсотків тварин, що жили коли-небудь на Землі, вимерли до появи людини.

Найдавніша рептилія.

Непозначена (insectivorous) (1972) була знайдена в Кентуккі, США, її передбачуваний вік 310 000 000 років.

Динозаври з мезозойської ери.

Розвиток Землі поділено на п’ять проміжків часу, які називаються ерами. Перші дві ери, археозой і протерозой, тривали 4 мільярди років, тобто майже 80% всієї земної історії. Під час археозоя відбулося утворення Землі, виникли вода і кисень. Близько 3,5 мільярдів років тому з’явилися перші крихітні бактерії і водорості. В епоху протерозою, близько 700 років тому, в морі з’явилися перші тварини. Це були примітивні безхребетні істоти, наприклад черв’яки і медузи.

Палеозойська ера почалася 590 мільйонів років тому і тривала 342 мільйони років. Тоді Землю покривали болота. Під час палеозою з’явилися великі рослини, риби і земноводні. Мезозойська ера почалася 248 мільйонів років тому і длилась183 мільйона років. В цей час Землю населяли величезні ящери динозаври. З’явилися також перші ссавці і птахи. Кайнозойська ера почалася 65 мільйонів років тому і триває досі. У цю пору виникли рослини і тварини, які оточують нас сьогодні.

Найпримітивнішим динозавром…

…вважається Eoraptor lunensis. Йому присвоїли це назва в 1993 р., коли в передгір’ях Анд в Аргентині, в гірських породах, вік яких складає 228 млн. років, був знайдений скелет. Довжина тіла цього динозавра досягала 1 м. Його віднесли до тероподів (хижий динозавр із загону птицетазовых).

Тривалість життя динозаврів.

Більшість динозаврів жило більше ста років.

Найбільші тварини.

Динозаври були найбільшими тваринами за всю історію Землі. Одним з найбільших динозаврів був суперзавр Supersaurus . Він важив стільки ж, скільки 10 слонів. Величезних розмірів досягали травоїдні динозаври. Особливо великими, до 30 метрів в довжину, були брахіозавр і диплодок. Зауроподы – представники підряду ящеротазовых динозаврів, що відрізнялися довгою шиєю, довгим хвостом і пересувалися на чотирьох ногах. Ці рослиноїдні динозаври заселяли більшу частину суші в юрському і крейдяному періодах, 208-65 млн. років тому.

Диплодок.

Диплодок, жив в крейдяний період, мав довжину тіла більше 25 м; жив він у Північній Америці.

У динозаврів було по п’ять пальців.

Мешканці суші, тетраподы, були чотириногими земноводними, про п’яти пальцях на кожній нозі, любили гуляти по прибережному пісочку стародавніх морів і океанів. Ось такі-то сліди, віком від 360 до 345 мільйонів років, і були недавно виявлені на сході Канади – найдавніші з відомих на сьогоднішній день.

Найбезглуздіший динозавр – теризинозавр.

У теризинозавров ноги були схожі на пташині, морда закінчувалася беззубим дзьобом, на кожній лапі було по чотири функціональних пальця.

Найважчими динозаврами…

…були, ймовірно: титанозавр Antarctosaurus giganteus (гігантський антарктичний ящір), що важив 40-80 т, викопні останки якого знайдені в Індії та Аргентині; брахіозавр Brachiosaurus altithorax (рукоящер), названий так за свої довгі передні кінцівки (45-55 т); диплодоки Seismosaurus halli ( ящір, стрясає землю ) і Supersaurus vivianae (вага обох перевищував 50 т, а за деякими розрахунками, наближався до 100 т). Передбачуваний вага аргентинського титанозавра – аргентинозавра – доходив до 100 т. Оцінки, зроблені у 1994 р. були засновані на розмірах його гігантських хребців.

Броньовані динозаври.

Анкилозавры – самі броньовані з динозаврів. Спина і голова у них були захищені кістяними пластинами, рогами і шипами. Тулуб досягало ширини 2,5 м. Відмітною ознакою була велика булава, якою закінчувався хвіст.

Найвищий динозавр.

Найвищим і великим видом динозаврів, кістяк якого зберігся повністю, був брахіозавр Brachiosaurus brancai, знайдений в Тедагуру, Танзанія. Він був виявлений в позднеюрских відкладах (150 ?144 млн. років тому). Загальна довжина брахиозавра склала 22,2 м; висота в холці – 6 м; висота з піднятою головою – 14 м. Ймовірно, при житті вага динозавра був дорівнює 30 – 40 т. Однак мала гомілкова кістка іншого брахиозавра, що зберігається в музеї, дозволяє припускати, що ці тварини були ще більшими.

Найдовший динозавр…

… це брахіозавр. Відбитки ступень дозволяють припустити, що довжина тіла брахиозавра Breviparopus досягала 48 м. Диплодок Seismosaurus halli, знайдений в 1994 р. шт. Нью-Мексико, США, досягав довжини 39-52 м. Ці оцінки засновані на порівнянні кісток.

Игуанодон.

Игуанодон, жив в крейдяний період, мав довжину тіла близько 10 м; жив він у Західній Європі, Північній Африці, Монголії; був травоїдним.

Найменші динозаври.

Самі дрібні динозаври були розміром з курей. Довжина жив у південній Німеччині і в південно-східній Франції космогнатуса (пер. витончена щелепа) і маловивченого растительноядного фаброзавра з шт. Колорадо, США, від кінчика носа до кінчика хвоста становила 70-75 див. Перший важив близько 3 кг, а другий – 6,8 кг

Самий великий череп…

…належить торозавру. Це растительноядный ящір, носив навколо шиї гігантський кістковий щит, був завдовжки близько 7,6 м і важив до 8 т. Довжина його черепа, разом з кістковим жабо, досягала 3м, а вага-2 т. Він мешкав на території нинішніх штатів Монтана і Техас, США.

Стегозавр.

Стегозавр, жив в крейдяний період, мав довжину тіла близько 9 м; був травоїдним.

Найбільші сліди були у…

…гадрозавра (качкодзьоба). Вони були виявлені в 1932 р. у Солт-Лейк-Сіті, шт Юта, США, Цей великий динозавр пересувався на задніх лапах. Довжина його слідів 136 см, а ширина ?81 див. В інших повідомленнях з Колорадо і Юта йшлося про сліди, ширина яких досягала 95-100 см. Ширина слідів, мабуть, задніх кінцівок найбільших брахиозавров доходить до 100 див.

Трицератопс.

Трицератопс – плазун, що зовні нагадує носорога, що жив в крейдяний період, мав довжину тіла близько 7 м; жив він у Північній Америці; був травоїдним.

Самий зубасті динозаври…

…це орнитомимиды. У птицеподобного динозавра Pelecanimimus було понад 220 дуже гострих зубів.

Самі довгі кігті…

…належать теризинозаврам, знайденим в басейні Немегт, Монголія, позднекрейдяних відкладах. Їх довжина зовнішньої кривини досягала 91 см (порівняно з 20,3 см у Tyrannosaurus rex). У цього динозавра був крихкий череп і не було зубів. Харчувався він, ймовірно, термітами. Другий претендент – це спинозавр. У січні 1983 р. любителем-палеонтологом Вільямом Уолкером поблизу Доркинга, гр. Суррей, Англія, був знайдений кіготь довжиною 30 см. Передбачається, що він належав спинозавру, загальна довжина якого перевищувала 9 м, приблизну вагу становив 2 т.

Швидкість пересування.

Стежки динозаврів можна використовувати для оцінки їх швидкості. Одна стежка, виявлена у 1981 р. на території шт. Техас, США, дозволяє зробити висновок, що якийсь хижий динозавр міг пересуватися зі швидкістю 40 км/ч. Деякі орнитомимиды бігали ще швидше. Наприклад, володів великим мозком 100-кілограмовий Dromiceiomimus, що жив на території нинішньої пр. Альберта, Канада, в кінці крейдяного періоду, міг, ймовірно, обігнати страуса, який розвиває швидкість понад 60 км/ч.

Травоїдний ящір з діркою в черепі.

Кістки нового виду динозавра Suuwassea emilieae були розкопані в Монтані в 1999 і 2000 роках. Цього травоядному динозавра 150 мільйонів років. Він родич широко відомого диплодока. Довжина тварини складала 15 метрів. У нього була довга шия і подібний кнуту хвіст, а також загадкове зайве отвір в черепі. Його призначення невідомо. Причому аналогічне зайве отвір раніше вчені виявляли лише у двох видів динозаврів, знайдених у Південній Америці та Африці.

Найкмітливіший динозавр.

У нелітаючих динозаврів – троодонтидов маса мозку по відношенню до маси тіла була така, що, можливо, це динозаври були найрозумнішими, такими ж, як самі розумні птахи.

Мозок з волоський горіх.

Стегозавр в довжину досягав 9 метрів, а ось його мозок важив 50 – 70 г був завбільшки з волоський горіх. Це становило 0,002% маси його тіла, дорівнювала, за оцінками, 3,3 т. Стегозавр жив близько 150 млн. років тому на території нинішніх штатів Колорадо, Оклахома, Юта, Вайомінг, США.

Плезиозавр.

Плезиозавр – морське тварина з довгою шиєю, що жив в крейдяний період, мав довжину тіла 16 м; він жив у Європі, Північній Америці; жив в море; був м’ясоїдним і харчувався рибою і морськими безхребетними.

Хижаки були дрібніше.

Динозаври-хижаки були дрібніше і пересувалися на задніх кінцівках. Найбільшим з них був тиранозавр, висотою 5-6 метрів і 12 м завдовжки. Його паща була довжиною 1 м. За один присід він міг проковтнути здобич вагою 200 кг. Тираннозаври – найстрашніші сухопутні хижаки в історії планети. Дорослі особини важили близько 5-6 тонн, а отже були в 15 разів важче найбільшого сучасного хижака – білого ведмедя. Динозавр, разгуливавший по Землі 65 мільйонів років тому, був найбільшим сухопутним хижаком всіх часів.

Скільки років жили тираннозаври?

Тираннозаври – найстрашніші сухопутні хижаки в історії планети – вмирали молодими. Хижак швидко зростав, набираючи по два кілограми в день, як сучасний африканський слон. Як їм вдавалося виростати до таких розмірів? Деякі фахівці вважали, що вони повільно зростали все своє життя, інші – що вони стрімко зростали в молодості, а потім швидкість збільшення розмірів сповільнювалася, як у птахів і ссавців. що всім цим істотам до моменту смерті було від двох до 28 років. Тварини виростали сильніше всього на 14-18-му роках свого життя, надалі підтримуючи досягнуті розміри.

Пернатий тираннозавр.

Предки тиранозавра були покриті дрібними пір’їнками, а не голою шкірою. Скелет предка, віком близько 130 мільйонів років, є найдавнішим представником роду тиранозаврів, і досі єдиним, чия «пернатость» не викликає сумніву у палеонтологів. Він був десь півтора метра від носа до кінчика хвоста. Однак він ходив на задніх лапах і був грізним хижаком – для травоїдних динозаврів менших розмірів. Сам тираннозавр навряд чи був покритий пір’ям – йому вони б більше заважали, ніж допомагали, з-за великих розмірів йому важливіше було віддавати в навколишній світ надлишкове тепло, щоб не перегрітися. Однак його «пташенята» могли вилуплюватися з яєць, вкриті деяким аналогом пуха, і втрачати його по мірі дорослішання Повільні хижаки

Найбільший хижак у світі динозаврів, ймовірно, був досить повільний.

Tyrannosaur rex не міг розігнатися до швидкості понад 40 км/год, хоча багато вчених вважають, що він був здатний носитися майже вдвічі швидше. Свої висновки вчені зробили на основі комп’ютерної моделі шеститонного ящера.

Чим харчувалися тираннозаври?

Габарити тиранозаврів становили проблеми для цих тварин, стаючи більше, вони швидше за все поступово втрачали здатність швидко переміщатися. Молоді дрібні тварини могли розвивати швидкість до 40 кілометрів на годину, але як тільки вага ставав більше тонни, це ставало неможливим за біомеханічними причин. Так що якщо це тварина була хижаком, а не падальщиком, представляється загадкою, як йому вдавалося добувати достатньо їжі, щоб підтримувати гігантську швидкість росту тіла. Можливо, екосистема Юрського періоду виробляла досить падали – і тиранозавру просто не було потреби активно полювати. Падали навколо було предостатньо. Так і неясно, чи були тираннозаври хижаками, або ж харчувалися переважно падлом?

Тиранозавр.

Тиранозавр, жив в крейдяний період, мав довжину тіла близько 14 м; жив він в Азії, Північній Америці; це найбільша коли-небудь існуюче м’ясоїдна наземна тварина.

Чотирикрилий ящір.

На північному сході Китаю жив чотирикрилий динозавр Microraptor gui. Передбачається, що він міг робити короткі планують перельоти з дерева на дерево. Його довжина від голови до хвоста становить лише 77 см, але саме він вважається самим рідкісним з усіх коли-небудь виявлених видів динозаврів. Однією з найцінніших знахідок є останки четырехкрылого м’ясоїдного динозавра, що отримав назву «Микрораптор гуі», які були виявлені в минулому році в китайській провінції Ляонін. На думку вчених, цей вид динозавра є останнім відсутнім ланкою в еволюційній картині трансформації ящерів у птахів.

Потужний укус.

Тиранозавр не просто впивався зубами в тіло жертви, як сьогодні це роблять, скажімо, леви. Він швидко і легко прокусывал на велику глибину м’язи, хрящі і навіть товсті кістки, а потім виривав з жертви великі шматки плоті. Перемелені кістки йшли в їжу разом з м’ясом. тиранозавр мав дуже міцні череп і щелепу. А найдивовижніше те, що у монстра була ще й ціла система амортизації ударних навантажень. Зокрема, на відміну від більшості тварин, частина кісток, складових череп, у тиранозавра зберігала деяку рухливість відносно один одного. Сполучні тканини допомагали розсіювати енергію удару. Зрозуміло, такого способу харчування тиранозавра сприяли і його гострі 15-сантиметрові зуби.

Як дихав динозавр?

Про те, яким був ефективний об’єм легенів у копалин, можна судити, вивчаючи зчленування між хребетним стовпом і ребрами тварини. У найдавніших їх видів дихальна система була істотно слабкіше, ніж, наприклад, у тиранозаврів рекс та інших, які жили ближче до закінчення юрського періоду. Грудна клітка останніх володіла кращою здатністю до розширення. Ранні ящери Північної Америки були в змозі за одиницю часу поглинати на сорок відсотків менше повітря, ніж пізні, які жили після середини юрського періоду. Що стосується динозаврів Південної Америки, то у них подібний розвиток відбувалося набагато пізніше.

Мисливська стратегія північних динозаврів.

Існує припущення, що «сіверяни» вдавалися до «патрулювання» великих територій, а потім переслідували свою здобич на досить тривалі відстані. Ця гіпотеза заснована на вивченні грудної клітини хижаків, що дозволяла легким поглинати великі обсяги повітря.

Найбільші яйця…

…відкладав титанозавр. Hypselosaurus priscus, 12-метровий титанозавр, що жив близько 73-65 млн. років (за деякими даними – 80 млн. років) назад. Осколки яйця цього динозавра були знайдені в жовтні 1961 р. в долині річки Дюранс, Франція. Можна припустити, що в цілому його розміри становили 30 см в довжину і 25,5 см в діаметрі (ємність – 3,3 л). Сам титанозавр важив близько 10 тонн.

Найбільше яйце, коли-небудь відкладене живою істотою належить вимерлому Аепиорнису Мадагаскарскому. Яйце мало довжину 24 см і обсяг 11 літрів.