Топ 10 найдивніших податків у світі

Топ 10 найдивніших податків у світі

Податки – нещастя для всіх нас. Стара англійська приказка говорить: «Немає нічого більш визначеного, ніж смерть і податки». Уряду (і не тільки демократичні), здається, знаходять дріб’язкові речі, які можна обкласти податком, особливо вони обожнюють різну діяльність та товари.

У деяких країнах навіть хочуть ввести податок на користування Інтернетом. Англійці, наприклад, сплачують податок на телебачення, але, на щастя, якщо ви сліпий, вам скостять цей податок вдвічі. Пропонуємо вам дізнатися про самих цікавих та деколи безглуздих податки, які коли-небудь збиралися.

1) Податок на карти

Картковий податок – якраз приклад того, як люди могли обкладатися податком за щось дуже популярний і приносить чимало задоволення. У 16-17 століттях карти були неймовірно популярною грою після вечері (не дивно, адже тоді не було телевізора і комп’ютерних ігор). Тому король Англії Яків I зрозумів, як з людей легко можна виманити гроші.

Топ 10 найдивніших податків у світі

Податок на карти, а також химерні зображення з логотипом виробника на Туз Пік, з’явилися саме в часи цього англійського монарха, який правив на початку 17-го століття. Він випустив закон, який вимагав вказувати спеціальні значки на картах, які доводили, що податок сплачений. До 4 серпня 1960-го року колода карт, надрукована і продана у Великобританії, обкладалася податком, а на Туз Пік також красувалося ім’я виробника і печатку про те, що податок сплачений.

2) Податок на солодощі

У вересні 2009 року в штаті Іллінойс було вирішено встановити податок на солодощі, які було більше, ніж податок на інші продукти харчування. Іллінойський Департамент Податків обережно пояснив, що «якщо продукт містить борошно, його треба заморожувати», тобто це не солодкість і він не буде обкладений податком.

Топ 10 найдивніших податків у світі

При такому розкладі за законом родзинки, покритий йогуртом – це насолода, а сушіння, вкриті йогуртом – несолодкий продукт. Або ж «Снікерс» – це насолода, а «Твікс» – немає.

3) Податок на доходи спортсменів

У США податок платять ті, хто приїжджає в чуже місто або штат і заробляє там гроші. Так як уряд штату не може собі дозволити простежити за всіма особами, які роблять бізнес в чужому районі, воно головним чином зупиняє свою увагу на дуже багатих і відомих людей, зокрема, на професійних спортсменів.

Топ 10 найдивніших податків у світі

Відомі спортсмени змушені не тільки показувати публіці свій робочий розклад, але і ні від кого не приховувати свої доходи. Штат збирає ці дані, витрачаючи при цьому мінімум часу, сил і засобів, а отримує досить пристойні суми.

4) Податок на боягузтво

Податок на боягузтво (відомий як податок за звільнення від військової служби) був спеціальним податком, яким обкладалися люди, які не бажали битися заради короля, що вважалося малодушністю. Цей податок існував в Англії за часів правління короля Генріха і (1100-1135 роки) і спочатку був порівняно невисокий, проте король Іван (Джон) Безземельний підняв його на 300 відсотків і став знімати його з усіх лицарів у ті роки, коли не було воєн.

Топ 10 найдивніших податків у світі

Частково це призвело до появи Хартії Вольностей. Податок на боягузтво проіснував близько 300 років і потім був замінений іншими способами поповнення скарбниці за рахунок військ.

5) Податок на капелюхи

Податок на капелюхи стягувався Британським урядом з 1784 по 1811 роки, причому тільки з чоловіків. Податок був введений прем’єр-міністром Вільямом Піттом Молодшим і був легким способом зібрати гроші для скарбниці в грубому згідно з відносними доходами осіб. тобто передбачалося, що більш багаті люди будуть мати більше дорогих головних уборів, коли бідняки – всього одну дешеву капелюх або ходити взагалі без неї.

Топ 10 найдивніших податків у світі

Податок на капелюхи вимагав, щоб роздрібні торговці купували ліцензію, вартість якої для Лондона становила 2 фунта, а в інших областях країни – 5 шилінгів. Податки платили всі – від виробників до споживачів, а за ухилення від них стягувалися гігантські штрафи. Страта була обіцяна тим, хто підробляв друку про сплату капелюшного податку.

6) Податок на вікна

Податок на вікна був значною соціальної, культурної та архітектурної силою в королівствах Англії, Шотландії, а потім і у Великобританії в 17-18 століттях. Можна помітити, що деякі вікна в деяких будинках, побудованих в ті часи, закладені цеглою. Це було пов’язано з податками.

Цей податок був введений у рамках Акта про добрі вчинки і грошовому дефіциті в 1696 році за короля Вільгельма III і був встановлений у відповідності з відносним достатком платника податків, причому до податку на доходи відношення він не мав.

Топ 10 найдивніших податків у світі

Коли був введений цей податок, він складався з 2 частин: єдина ставка в 2 шилінга за будинок і нефіксований податок за кількість у ньому вікон, починаючи від 10 і вище. Дуже багаті родини в даному випадку могли відрізнятися від помірно багатих тим, що могли собі дозволити мати вдома з максимально можливою кількістю вікон. Дивно, але цей податок проіснував до 1851 року.

7) Податок на бороди

У 1535 році король Англії Генріх VIII, який сам носив бороду, ввів податок на бороди. Податок виявився прогресивним податком і залежав від соціального становища платника податків. Його дочка Єлизавета I, знову внесла цей податок, причому їм обкладалися лише 2-х тижневі бороди. Цей податок з’явився у Росії, але з іншої причини: його стягували в першу чергу не для того, щоб поповнити казну, а так як цар вважав, що бородаті люди виглядають дикунами. Як інакше змусити народ голитися?

Топ 10 найдивніших податків у світі

Петро I увів податок на бороди в Росії в 1705 році. Тим, хто заплатив податок, потрібно було носити спеціальний «бородовий знак» – мідний або срібний значок з російським орлом з однієї й іншої сторони і зображенням нижньої частини обличчя з бородою.

8) Податок на наркотики

Цей податок знімався з особи за незаконне зберігання наркотиків в штаті Теннесі, США. Він був введений Генеральною асамблеєю Теннесі у січні 2005 року і справляється з тих, хто зберігає такі наркотичні речовини, як кокаїн, марихуану або галюциногенні гриби.

Топ 10 найдивніших податків у світі

Наркоторговці повинні анонімно платити податки у відомство податків і зборів штату, де їм видають друк, доводить те, що вони сплатили податок. Якщо наркодилера заарештують без такої печатки, йому доведеться платити штраф.

9) Податок на пук

Збір на дослідження виділень сільськогосподарських (часто званий «податок на гази» або «податок на пук«) – це податок, який був запропонований в Новій Зеландії у 2003 році, як додаток до Кіотським протоколом. Цей податок пов’язаний з виділенням сільськогосподарськими тваринами метану-газу, який в Новій Зеландії становить 50 відсотків від всіх інших парникових газів.

Топ 10 найдивніших податків у світі

Чи варто говорити, наскільки сільське господарство важливо для Нової Зеландії, тому цей податок у кінцевому підсумку був відхилений урядом, бо сама ідея обкладати податком коров’ячий пук здалася надто безглуздою.

10) Податок на сечу

Pecunia non olet – «Гроші не пахнуть». Ця фраза з’явилася в результаті податку на сечу, який виплачувався за часів римських імператорів Нерона і Веспасіана в 1 столітті нашої ери. Представники низьких класів римського суспільства писали в горщики, які справляли потребу в спеціальні стічні ями. Вся рідина збиралася з публічних туалетів і… використовувалася для різних цілей, як цінна сировина.

Топ 10 найдивніших податків у світі

Наприклад, її використовували для дублення, а також вона була джерелом аміаку, який допомагав чистити і відбілювати вовняний одяг. З’являлися навіть повідомлення про те, що вміст туалетів використовували для відбілювання зубів. Коли син Веспасіана Тіт став скаржитися на огидну природу цього податку, його батько показав йому золоті монети і виголосив знамениту фразу. Це вираз досі в ходу. Також ім’я Веспасіана досі пов’язують з громадськими вбиральнями у Франції (vespasienne), в Італії (vespasiani) та в Румунії (vespasiene).