Скандальні факти про шкоду анальгіну

Скандальні факти про шкоду анальгіну

  • Поговоримо про препарат найширшого спектру застосування, який є мало не в кожному будинку. Етодіпірон, відомий російським жителям як анальгін – популярне жарознижуюче, болезаспокійливе, протизапальний засіб.
  • Наш звичайний, звичний, як домашні тапочки, всім відомий анальгін у світі практично не відомий. Але так було не завжди. Свого часу медичної громадськості знадобилося більше десяти років, щоб повністю вилучити або обставити дуже серйозними обмеженнями цей смертоносний препарат. Тридцять років тому наука з’ясувала, що прийом діпірона-анальгіну може викликати агранулоцитоз (втрата великої кількості білих кров’яних клітин в результаті ураження кісткового мозку), а також анафілактичний шок (важка алергічна реакція) з летальним результатом.
  • Першою країною, де медикам вдалося підняти тривогу, були Сполучені Штати. У 1973 році Американська медична асоціація опублікувала доповідь, в якій говорилося, що «не можна виправдати використання діпірона як анальгетик загальної дії, засоби при артриті або стандартного жарознижуючого». У 1977 році ці ліки було вилучено з ринку.
  • Потім настала черга Європи. У 1986 році медики Німеччини підняли статистику, проаналізували дані про смертність і виявили 94 випадки летального результату, що наступив після прийому ліків, що містять діпірон міжнародної корпорації Hoechst, штаб-квартира якої знаходиться в Німеччині. Причиною смерті в 46 випадках був агранулоцитоз, а в 39 випадках – анафілактичний шок. Державні органи негайно заборонили вільну реалізацію всіх препаратовдіпірона, ввели відпустку за рецептом і обмежили показання до застосування сильним болем в результаті хірургічної операції, травми або пухлини. Всі препарати діпірона були вилучені, а реалізація комбінованих засобів (баралган, баралгін та інші) була тимчасово припинена до рішення суду. На початку 1987 року корпорація Hoechst, вирішивши не свариться з владою країни, в якій розташована головна контора, «добровільно» вилучила весь свій баралгін з німецького ринку.
  • До цього часу корпорація, що створила діпірон в 1922 році, була найбільшим у світі виробником цього препарату. У 1987 році в одній тільки Болгарії два препарати з діпіроном новалгін і баралгінпрінеслі корпорації Hoechst більше 190 мільйонів доларів прибутку, що склало більше 5% її світових продажів медикаментів. Ці ж два ліки були лідерами загальних продажів Hoechst в Пакистані. Баралгінбил шостим найбільш продаваним фірмовим препаратом в Індії, становив більше третини від загальних продажів Hoechst на Філіппінах, ановалгін був найвідомішим і широко використовуваним анальгетиком в Болівії. Крім того, численні компанії виробляли діпірон за ліцензією Hoechst; в одній тільки Південній Кореї 33 компанії пропонували 42 фірмових аналогів препарату, а в Югославіідіпірон, якщо скласти всі аналоги, був другим ліками за обсягом використання … Зрозуміло, що втрачати такі прибутки корпорація не збиралася. Магнати з корпорації вирішили профінансувати міжнародну дослідницьку програму – так зване Бостонське дослідження.
  • У 1978 році цю програму почав відділ лікарської епідеміології Бостонського університету. Університет поставив за мету зібрати всі дані про пацієнтів з агранулоцитозом і апластичну анемію, які надійшли до лікарні з цими станами, в семи містах з загальним населенням 22,3 мільйона осіб: Барселоні, Ульмі, Західному Берліні, Мілані, Будапешті, Софії та Стокгольмі, а також в Ізраїлі, Бразилії та Індонезії. Після фінансових вливань від Hoechst результати міжнародного дослідження вийшли абсолютно абсурдними, і питання про зв’язок смертельного захворювання кісткового мозку з діпірономтолько заплутався. У Барселоні і двох німецьких містах, де дослідники починали роботу без фінансування від корпорації, були отримані шокуючі результати: ризик агранулоцитозу при іспользованіідіпірона був у 23,7 разів вище, ніж без застосування цих ліків. Зате в Ізраїлі та Будапешті смертоносний побічний ефект препарату вийшов нікчемним – 1,1 випадку на мільйон користувачів на тиждень. У Бразилії та Індонезії дослідження були просто зірвані. У підсумку корпорації Hoechst проголосила на весь світ, що ризик визиваемогодіпіроном агранулоцитоза був доказово встановлено як «надзвичайно низький», і що «основне питання з діпіроном тепер знято». Директор Hoechst з маркетингу Ханс-Гюнтер Гріголайт оголосив, що «враховуючи поліпшити ситуацію з ризиком / користю діпірона, немає необхідності змінювати юридичний статус діпірона в бік великих обмежень».
  • Американська медична громадськість, що ініціювала дослідження, охарактеризувала таке тлумачення як «вводить в оману» і поширила заяву, в якій прямо було зазначено, що з урахуванням реального обсягу використання цих ліків з вини корпорації щорічно трапляється понад 7000 смертей. Не повірив магнатам і німецький орган регламентації лікарських засобів – BGA – він також визнав тлумачення результатів Бостонського дослідження з боку Hoechst неприйнятним. На слуханні, що проводився у вересні 1986 року, німецькі чиновники розбили «методики» магнатів в пух і прах. Обмеження були збережені, а до 1990 року діпірон повністю зник з ринку Німеччини.
  • Після цього процес викорінення діпірона прийняв необоротний характер. Перші особи Hoechst буквально кидалися по всьому світу, виступали з лекціями в медичних установах та університетах найвіддаленіших і екзотичних країн, як могли пересмикувало факти, розтлумачуючи свою версію Бостонського дослідження, але було пізно. Слідом за США, Великобританією і Німеччиною діпірон заборонили державні органи Австралії, Норвегії, Канади, Швеції, Данії, Греції, Ірландії, Ізраїлю, Італії, Японії, Бангладеш, Єгипту, Фіджі, Малайзії, Новій Зеландії, Філіппін, Саудівської Аравії, Сінгапуру, Венесуели , Пакистану … Насувався один з найбільш вражаючих крахів в історії фармацевтики. Але тут на щастя корпорації Hoechst та її партнерів розпався Союз, і всі виметені державами п’яти контінет мегатонни діпірона хлинули в Росію.
  • Сьогодні анальгін-діпірон представлений в наших аптеках, медичних та освітніх установах, домашніх аптечках більш ніж тридцятьма «двійниками» (назвемо новалдін, сальпірін, баралгін М, небагін, спаздолзін, рональгін …). Ще більш великий арсенал комбінованих засобів з діпіроном у складі (найбільш популярні пенталгин, андипал, баралгін, новалгін, небалган, анапірін, бенальгін, темпалгин …). Плюс до цього з радянських часів продовжують випускати дешевий вітчизняний анальгін численні російські виробники, оскільки вся історія з діпіроном пройшла повз увагу медиків, громадськості та громадян Країни Рад, зайнятих «перебудовою». А вже в новітній час медичне чиновництво, зайняте набиванням кишень, постаралося повністю приховати від населення інформацію про цей скандал світового масштабу. У чому і досягло успіху.