Швейцарські годинники міфи і помилки

Швейцарські годинники міфи і помилки

Зіставити найбільш поширені в нашій країні міфи та факти, що стосуються виготовляються в Швейцарії наручних годинників середньої і вищої цінової категорії, ми попросили нашого експерта Костянтина Юрійовича Чайкіна, провідного спеціаліста Санкт-Петербурзького Годинного Ательє, дипломованого конструктора і творця ексклюзивних годинникових механізмів Luxury-класу.

На швейцарські годинники поширюється довічна гарантія.

Насправді:на сьогоднішній день ніякої довічної гарантії ні на одні наручний годинник – як кварцові, так і на механічні, поки що не існує. Абсолютно всі швейцарські бренди визначають термін гарантії від 2-х до 5-ти років, ця інформація зазвичай вказується в гарантійному зобов’язанні. Технічна документація, що додається до години, містить також відомості про те, на що гарантія не поширюється: як правило, це фактори, викликані не виною виробника, а необережної експлуатацією годин.

Швейцарські годинники виготовляються виключно вручну.

Насправді: як правило, більшість операцій по виготовленню часових деталей виготовляється в Швейцарії з допомогою автоматизованого обладнання та сучасних верстатів з ЧПК. Лише одиниці фірм-виробників, що створюють вироби вартістю в десятки тисяч доларів і більше, дозволяють собі ручну зборку механізмів, і вже тим більше – доопрацювання та полірування кожної деталі годин вручну.

Швейцарські годинники не ламаються і ремонту не потребують.

Насправді: для нормальної безперебійної роботи один раз в 3 – 4 роки і механічних, і кварцовим швейцарським годинником в обов’язковому порядку знадобиться профілактика – чищення, змащення і регулювання механізму. Думка про те, що за високою вартістю найбільш престижних наручних годинників ховаються якісь надприродні можливості («такі годинники вічні», «вони володіють досконалою точністю ходу», «такий механізм не потребує змащення»), помилково. Чим складніше (і, відповідно, дорожче) годинник, тим більш дбайливого ставлення до себе вони вимагатимуть.

Батарейка в швейцарських годинниках прослужить вам не менше п’яти років.

Насправді: по-перше, при купівлі швейцарських кварцових годинників слід мати на увазі, що гарантія на батарейку дається дуже рідко: вона тестова, і призначається для демонстрації роботи годин потенційному покупцеві. По-друге, заміну елемента живлення будь-яких кварцових механізмів необхідно виробляти приблизно один раз в 2 роки (винятком є літієві елементи харчування, в основному застосовуються у годинах з цифровою індикацією і малим енергоспоживанням, термін їх служби – до 10 років).

Протиударні швейцарські годинники дійсно витримують удари.

Насправді: швейцарські механічні годинники з протиударною функцією оснащуються спеціальним захисним пристроєм, пом’якшувальною можливий удар, так званим амортизатором. Він запобігає поломку або деформацію тільки осі цапф балансу – найбільш чутливої частини годинникового механізму, багато в чому відповідає за надійність і точність ходу. Механізми з цим пристроєм проходили тестову перевірку на спеціальному стенді, що імітує удар при падінні годин з висоти 1 м на дерев’яну основу. Така система дає деяку гарантію від ударів і пошкоджень, проте перевіряти швейцарські протиударні годинник на міцність, кидаючи їх на підлогу або стіни, не варто. Тут слід потурбуватися і про збереження скла, корпусу, стрілок, циферблата і інших деталей.

Сапфірові стекла в швейцарських годинниках не б’ються.

Насправді: незважаючи на те, що органічні і мінеральні скла по твердості, а відповідно – і стійкості до подряпин і сколів значно поступаються сапфіровим склу, останні так само є крихким матеріалом і можуть розбитися. Те ж саме відноситься і до годинним корпусів і браслетів із стійкої до подряпин кераміки.

Швейцарський годинник з турбійоном здатні усунути вплив гравітації.

Насправді: усунення впливу гравітації означає по суті створення невагомості. Турбійон ж, або «вихровий регулятор», являє собою пристрій, покликаний компенсувати негативний вплив гравітації на годинниковий механізм.

Винаходячи свій турбійон в 1795 році, великий годинникар Авраам-Луї Бреге прагнув до забезпечення точної роботи годин у разі зміни їх положення (при цьому малися на увазі кишенькові годинники, які поміщалися в спеціальний кишеню жилетки, і механізм яких працював переважно у вертикальній позиції). А ось практична корисність турбійона в сучасних наручних годинниках є незмінним предметом суперечок: без сумніву, такий механізм підвищує точність ходу годинника; разом з тим, було доведено, що якщо вночі годинник лежать горизонтально, а вдень знаходяться в одному і тому ж вертикальному положенні, то істотно поліпшити їх хід за допомогою турбійона неможливо. До того ж, «вихровий регулятор» забирає на себе частину енергії механізму, зменшуючи тим самим запас ходу годинника.

Однак незважаючи на всі технічні протиріччя, турбійон на протязі ось вже 200 років залишається одним з найбільш естетично привабливих і видовищних часових ускладнень – багато в чому завдяки цьому він і використовується сьогодні швейцарськими виробниками в більшості моделей престижних годин.

В швейцарських годинниках календарі ніколи не потребують коригування.

Насправді: корегування не потребують лише так звані вічні календарі, запрограмовані з урахуванням високосних років і використовуються в найбільш складних і дорогих моделях швейцарських годинників. Всі інші календарі – покажчики дати, дня тижня і місяця, обов’язково зажадають втручання: на початку календарного місяця необхідно встановлювати поточну дату вручну (механізм вічного календаря робить це автоматично).

Механізми золотих швейцарських годинників зібрані із золота.

Насправді: лише в поодиноких випадках механізм годинника, що складається з десятків, а то і сотень деталей, може містити кілька золотих складових (таких як мости, платини, колеса або пружини), але взагалі, як правило, у дорогих швейцарських годинниках з прозорим корпусом застосовується золоте (родієве, нікелеве, та ін) покриття, яке наноситься на деталі з латуні або деталі виготовляють із сталі і нейзильберу. Часові осі і триби (ну і, ясна річ, каміння) ніколи не виготовляють із золота, воно не підходить для цього по своїм технічним характеристикам.

Точність швейцарських наручних механічних годинників набагато вище точності ходу недорогих кварцових годин китайського виробництва.

Насправді: навіть найдорожчі наручний механічний годинник поступається по точності будь кварцовим годинником. Міжнародні стандарти точності ходу для механічних і для кварцових механізмів суттєво різняться. Для механічних допустима похибка становить від -20 до +40 секунд в добу.

Особливо точні механічні годинники, які називаються хронометрами, відрізняються високою точністю ходу, при якій похибка становить лише кілька секунд в добу (для того, щоб годинник називалися хронометром, щоб їм було надано такий статус, їх механізм повинен успішно пройти ряд випробувань і отримати сертифікат офіційного швейцарського інституту хронометрії, COSC – Controle Officiel de Suisse Chronometres).

Для кварцових механізмів нормальним є розбіжність всього в +15 секунд в місяць. Саме тому швейцарські виробники годин настійно рекомендують кварцові механізми як особливо точні.

До речі, в процесі експлуатації точність ходу механічних годинників буде серйозно залежати від безлічі факторів, таких як температура навколишнього середовища, положення годинника, зношування деталей і т. д. Кварцові годинники в цьому порівнянні невибагливі, надійні і довговічні – це обумовлено відсутністю в їх механізмі крихких деталей, постійно знаходяться в напрузі, а також складних механічних вузлів, тому практично всі кварцові годинники не бояться невеликих струсів і ударів (головною умовою їх безперебійної роботи є якісна батарейка).

У водозахисних швейцарських годинниках можна спокійно купатися і пірнати під водою.

Насправді: існують різні типи водозахисних швейцарських годинників. Як правило, ступінь водостійкості кожної конкретної моделі годин в футах, барах, атмосферах або метрах (1атмосфера дорівнює тиску водяного стовпа в 10 метрів; при цьому величина в метрах не є глибиною, на яку можна занурюватися в цих годинах) вказується на задній кришці. Захист від бризок і дощу забезпечена водостійким моделям з маркуванням менше 30 м (3 atm), плавати і пірнати можна у годинах з позначенням від 50 м (5 atm), а ось глибоководним спортом можна займатися лише в водонепроникних годинах з маркуванням не менше 200 м (20 atm).

Також слід мати на увазі, що ні одні водозахисні швейцарські годинники не призначені для відвідування лазні або сауни. Високі температури сприяють не тільки деформації гумових прокладок, покликаних захищати годинниковий механізм від попадання вологи, але і миттєвому загустіння і висиханню змащення механізму, збільшення тертя, зносу деталей і, як наслідок – до зупинки годин.

Функції водостійкості та пилозахисту не є вічними, вони зберігають своє призначення тільки до тих пір, поки не порушиться герметичність корпусу, наприклад, з-за мікротріщин скла або поступового ссыхания прокладок по закінченні деякого часу. Тому як мінімум раз в 2 роки (для кварцових годин – і кожен раз після заміни батарейки) необхідно контролювати стан гумових ущільнювачів, що забезпечують герметичність корпусу годинника.

При заводській збірці з корпусу водозахисних годин в Швейцарії відкачується повітря, внаслідок чого всередині створюється вакуум.

Насправді: при виготовленні водозахисних годин швейцарські виробники дуже надійно закривають корпусу, застосовуючи з цією метою безліч ущільнювальних прокладок з гуми або акрилових пластиків, які забезпечують повну герметичність, тобто запобігають потраплянню всередину годин пилу і вологи.

Повітря з швейцарських механізмів (навіть годин, призначених для вимірювання атмосферного тиску або для підводного плавання, з глибиноміром), ніколи не всмоктується, а при необхідності розтині корпусу не потрібно поміщати годинник в міфічну барокамеру. Ця версія використовується так званими випадковими годинникарями, избегающими відповідальності за ремонт дорогих годин – справжня ж причина криється в тому, що в звичайних умовах неможливо правильно закрити корпус, відновивши його початкову стовідсоткову герметичність за допомогою повної заміни спеціальних прокладок і подальшої перевірки годин на водонепроникність, як це роблять професіонали в добре обладнаних сервісних центрах.