Шокуючі факти про гігієну в Європі 18 століття

Шокуючі факти про гігієну в Європі 18 століття

(Adsbygoogle = window.adsbygoogle || []). Push ({}); До 19 століття в Європі панувала жахлива дикість. Забудьте про те, що Вам показували у фільмах і про що Ви читали в романах. Правда – вона набагато менш … хм … запашна. Причому це відноситься не тільки до похмурого Середньовіччя. У оспівуваних епохах Відродження і Ренесансу принципово нічого не змінилося.
До миття тіла тодішній люд ставився підозріло: нагота – гріх, та й холодно – простудитися можна. Гаряча ж ванна нереальна – дровишки коштували вже дуже дорого, основному споживачу – Святої Інквізиції – і то насилу вистачало, іноді улюблене спалення доводилося замінювати четвертуванням, а пізніше – колесуванням

 • Сьогодні ми високо цінуємо особисту гігієну, але аж до початку 18-го століття людина могла за все своє життя жодного разу не зануритися у воду. Багато людей вважали, що купання – це нездорова річ, а «замочування» свого тіла в воді, особливо гарячою, дозволяє різного роду хворобам і інфекціям проникати в організм. Навіть якщо людина все ж наважувався прийняти ванну, то він робив це в одязі! Ця традиція збереглася аж до кінця 19-го століття.
 • До 1880-х років люди і не думали про створення дезодоранту: незважаючи на те, що більшість з них більшу частину часу дуже погано пахли, ніякого дискомфорту вони від цього не відчували. Багаті намагалися замаскувати поганий запах великою кількістю духів, що призводило до ще більш плачевних результатів.
 • Варто відзначити, що ще в 9-му столітті ерудит Зірйаб (Ziryab) запропонував ідею створення дезодоранту для пахв, але вона не прижилася. Аж до 1888-го року нічого подібного не існувало. А цього року почалося серійне виробництво перших дезодорантів, які мали феноменальний успіх на заході. Ці дезодоранти доступні і сьогодні, вони випускаються під брендом «Мама».
 • Жінки не доглядали за волоссям на своєму тілі. У західному світі видалення волосся з тіла не було звичайною практикою аж до 1920-х років. Безумовно і зараз є країни, жінки в яких не роблять нічого зі своїм волоссям на тілі, але для більшості це стало природною частиною особистої гігієни.

Читати: Цікаві факти про волосся на тілі чоловіків

 • Будинки в той період часу погано пахли природними виділеннями людського організму. Водопроводу не існувало, і більшість людей полегшувалися в горщик, який можна було залишити до тих пір, поки хто-небудь не наважувався викинути його вміст найближчим вікно. Пізніше горщики збереглися в деяких будинках, коли вже були створені відкриті туалети. Навіть у вікторіанську епоху, горщики використовувалися як екстреного туалету в нічний час.
 • Туалетний папір увійшла в побут у кінці 18-го століття, а до тих пір люди користувалися підручними засобами. Багаті могли собі дозволити розкіш підтиратися клаптями тканини. Бідні користувалися старими ганчірками, листям, мохом і руками. Навіть древні римляни жили краще: вони для цих цілей використовували намотану на палицю тканину, а після занурювали її у відро з водою.
 • Зараження постільними жуками і комахами прийняло в 18-му столітті загрозливі розміри. Вони вважалися нормою життя. Ці комахи, безумовно, були причиною поширення численних захворювань. Вони залишалися постійною проблемою аж до сучасних часів. У вікторіанську епоху жінкам рекомендувалося протирати низ ліжок гасом, щоб убити небажаних гостей.
 • Деякі жінки в період критичних днів користувалися шматком тканини, причому неодноразово одним і тим же; більше того, ці клапті сушили на видному місці одночасно з іншими речами, абсолютно нічого не соромлячись. Тому краще було не дивитися через паркан до сусідів. Проте були й такі жінки, які не користувалися нічим, і дозволяли силі тяжіння «робити свою справу».

Читати: 10 міст світу, куди не варто приїжджати

 • У великих містах на вулицях пахло сумішшю гною, людських екскрементів і гниючих рослин. Коли ви наступного разу побачите у фільмі, як чоловік 18-го століття галантно кидає свій плащ на землю, щоб його дама пройшла, пам’ятайте: цілком імовірно, що прикриває він зовсім не калюжу.
 • Зубна гігієна представляла собою користування зубочисткою і витирання ясен тканиною. У жінок, як правило, зуби були в гіршому стані порівняно з чоловіками у зв’язку з втратою вітамінів під час вагітності.
 • Для заможних людей італійська компанія Марвіс на початку 1700-х років почала виготовляти зубну пасту (вони донині продовжують її випускати). Але, відверто кажучи, люди були більше спантеличені покупкою м’яса, ніж італійської зубної пасти.
 • Абсолютно кожна людина в той час був заражений вошами. І вони вибрали дивовижне лікування від цього: ртуть! У 18-му столітті у Європи був роман з ртуттю. Вони її їли, втирали в шкіру, ставали божевільними і вмирали. Що стосується «позитивних» сторін – спочатку вона вбивала вошей.