Пізнавальні факти і міфи про мікрохвильовку

Пізнавальні факти і міфи про мікрохвильовці

Мікрохвильовка або СВЧ-піч, стала повсякденною річчю і за статистикою найпоширенішим побутовим приладом. Однак, не дивлячись на це, навколо мікрохвильовки і раніше витає безліч міфів і цікавих фактів.

1. Міф: вибух залізної тарілки

Наполегливо тримаються твердження, що залізна тарілка може спровокувати вибух великої потужності (насправді, в гіршому випадку, вона викличе пошкодження магнетрона через іскріння).

Мікрохвильове випромінювання не може проникати всередину металевих предметів, тому неможливо приготувати їжу в металевому посуді. Металевий посуд і металеві прилади (ложки, вилки), що знаходяться в печі в процесі нагрівання, можуть вивести її з ладу.

2. Міф: про німецький, військовому походження мікрохвильовки

Вперше СВЧ-піч, під назвою «Radiomissor», була нібито розроблена німецькими вченими під час Другої світової війни.

Вона навіть нібито застосовувалася в діючій німецької армії, для розігріву продуктів харчування, але виявилася небезпечною, і від неї відмовилися (російські сайти при цьому посилаються на закордонні, а закордонні – на російські дослідження, нібито проведені в неіснуючих російських містах Кінскі і Раджастан).

3. Міф: мікрохвильовка призводить до втрати поживних речовин

Насправді будь-який процес приготування їжі призводить до втрати поживних речовин і вітамінів.

Мікрохвильовка просто нагріває їжу, в результаті чого і відбувається втрата (розпад випаровування і т.д.) частини речовин.

4. Міф: про алергію

Міф про алергію звучить так: Мікрохвильова піч може викликати алергію … на електромагнітні хвилі.

5. Міф: мікрохвильовки радіоактивні

Мікрохвильові печі не є радіоактивними. Вони, так само як і сонце, і вогонь просто нагрівають їжу. Печі випромінюють мікрохвилі, які викликають тертя молекул води (дипольний зрушення), в результаті чого відбувається нагрівання.

6. Міф: нагрівання продуктів у мікрохвильовці відбувається зсередини

Існує поширена думка про те, що мікрохвильова піч розігріває їжу «зсередини назовні».

Насправді мікрохвилі йдуть ззовні всередину, затримуються в зовнішніх шарах їжі, тому розігрів рівномірно вологого продукту відбувається приблизно так само, як і в духову печі (щоб переконатися в цьому, досить підігріти варену картоплю «в мундирі», де тонка шкірка досить захищає продукт від висихання).

Невірне уявлення викликано тим, що мікрохвилі з впливають на сухі непровідні матеріали, які зазвичай бувають на поверхні продуктів, і тому їх нагрівання в деяких випадках починається глибше, ніж при інших способах нагріву (хлібні вироби, наприклад, розігріваються саме «зсередини», і саме з цієї причини – хліб і булочки зовні мають підсохнула корочку, а більшість вологи зосереджено всередині).

7. Факт: в мікрохвильовці не можна нагрівати яйця

Не можна нагрівати в мікрохвильовій печі рідину в герметично закритих ємностях і цілі пташині яйця – через сильного випаровування води всередині них створюється високий тиск і, внаслідок цього, вони можуть вибухнути.

З цих же міркувань небажано сильно розігрівати сосисочні вироби, обтягнуті поліетиленовою плівкою.

8. Факт: Воду в мікрохвильовці можна перегріти

Розігріваючи в мікрохвильовці воду, слід дотримуватися обережності – вода здатна до перегрівання, тобто, до нагрівання вище температури кипіння.

Перегріта рідина здатна майже миттєво скипіти від необережного руху. Це відноситься не тільки до дистильованої води, але і до будь воді, в якій міститься мало зважених часток.

Чим більш гладкою і однорідною є внутрішня поверхня судини з водою, тим вище ризик. Якщо у посудини вузьке горлечко, то велика ймовірність, що в момент початку кипіння перегріта вода виллється і обпечеться руки.

9. Факт: Винахід мікрохвильовки сталося випадково

Американський інженер Персі Спенсер вперше помітив здатність надвисокочастотного випромінювання до нагрівання продуктів і запатентував мікрохвильову піч.

У момент винаходу Спенсер працював в компанії Raytheon, що займається виготовленням обладнання для радарів. За легендою, коли він проводив експерименти з черговим магнетроном, Спенсер помітив, що шматок шоколаду в його кишені розплавився.

Фантастичність вимислу полягає в тому, що він сам при цьому одержав би смертельне ураження від СВЧ, хоча обгортка з фольги могла нагріватися значно сильніше і тіла, і шоколадки, і відчутно змінити температуру раніше, ніж настав би ураження організму.

За іншою версією, він зауважив, що нагрівся бутерброд, покладений на включений магнетрон. Можливо, причиною винаходу був якраз опік, але з комерційних міркувань імідж приладу псувати було недоцільно.

10. Факт: У СРСР випускалися мікрохвильовки

У СРСР з середини 80-х мікрохвильові печі випускалися на заводах ЗіЛ (модель «ЗІЛ») і Південмаш (моделі «Мрія МВ», «Дніпрянка-1» (1990 р, 32 літра, потужність 2300 ват, маса 40 кг, ціна 350 руб.), «Дніпрянка-2»), але використовувалися в них імпортні магнетрони японського виробництва.