Пара цікавих фактів про людський мозок

Пара цікавих фактів про людський мозок

Мозок людини практично не вивчений. Дуже складно пояснити чому приисходят ті чи інші його зміни. Та й взагалі дати повну функціональну характеристику на 100% неможливо, так само, як і конструктивно пояснити, припустимо, телепатію. Таке враження, що мозок не тільки є «процесором» людини, а ще й живе власним життям (підсвідомість).
Ось кілька фактів про людський мозок:

1. Втомлений мозок спить по частинах.
При стомленні і недосипанні частина нейронів мозку самостійно йде в сон, поки інші підтримують організм в безсонному стані. Але це не може не позначатися на загальній ефективності нервової системи і точності виконання нею завдань.

Коли ми раптом забуваємо ключі, які поклали на видному місці, промахиваемся повз чашки, наливаючи чай, і «раптово» опиняємося ніс до носа з рухалась назустріч машиною – це значить, що якась частина наших нервових клітин вирішила подрімати. Зауважимо: не весь мозок, а якась частина.

Досі вважалося, що сон контролюється з одного центру, який дає команду всьому мозку відразу – спати чи не спати. У статті, що з’явилася в свіжому номері журналу Nature, вчені з Університету Вісконсіна-Медісона (США) та Вищої школи св. Анни в Пізі (Італія) стверджують, що це не так. Окремі нейрони можуть впадати в сон за своїм розсудом, і в такому випадку сон може поширюватися по мозку з декількох незалежних точок.

Для вимірювання активності нервових клітин щурам вводили електроди в різні ділянки кори головного мозку. Після цього їм довго не давали заснути, продовжуючи неспання на чотири години понад норму. Зовні тварини залишалися активними, але при тривалому безсонні деякі нейрони стали засипати. Таких було небагато: в одному з експериментів електроди були введені в 20 клітин, дві з яких згодом заснули. Тим не менше при відсутності, здавалося б, відмінностей від выспавшихся щурів, у тих тварин, чиї нейрони відключалися при недосипанні, спостерігалися порушення в руховій активності. В експерименті щурам пропонувалося дістати шматочок цукру, подолавши низку перешкод. Для цього потрібна злагоджена координація і повний контроль над мускулатурою; руху, які потрібно було продемонструвати для отримання цукру, в повсякденному житті щурами не виконувалися.

Невиспані тварини, на відміну від нормальних, робили багато дрібних помилок: промахнулися повз шматочка цукру, випускали його з лапи і т. д. Все це вказувало на те, що сон декількох нейронів при загальному пильнуванні не проходило безслідно. Помилки починалися через кілька сотень мілісекунд після засипання нервових клітин. При цьому, якщо в сон йшли нейрони з частини кори, відповідальної за сенсорну функцію, а не за рухову, пацюки із завданням справлялися нормально.

Дослідники підкреслюють, що на загальній енцефалограмі мозку такі точкові загасання активності ніяк не відбиваються: мозок, як і раніше демонструє стан неспання. Тим не менше кожен відчував втому і втрату уваги від регулярного недосипання. Тепер очевидно, що причиною цього є спроба мозку виспатися «по частинах»: ті або інші зони йдуть в сон, поки всі інші нейрони підтримують стан неспання. Але краще вже добрий і глибокий сон, ніж таке худе неспання.

За матеріалами ScienceNews.

2. Коли ми спілкуємося, мозок підсвідомо враховує соціальний статус співрозмовника.
Область мозку, відповідальна за соціальну мотивацію, активізується сильніше, якщо ми розмовляємо з людьми однакового з нами соціально-економічного статусу. У «межклассовое спілкування» головний мозок віддає перевагу не вкладатися.

Наш мозок воліє, щоб ми спілкувалися лише з тими, хто нам рівня, стверджують вчені з Національного інституту психічного здоров’я в Бетесде (США), що опублікували відповідний матеріал в журналі Cell.

Дослідники перевіряли, як людський мозок реагує на інформацію про соціально-економічний статус іншої людини. Робота проводилася з допомогою палички-виручалочки сучасної нейрофізіології – методу функціональної МРТ; в експерименті брали участь 23 людини. Спочатку кожного з них просили оцінити власний статус за 10-бальною шкалою (оцінювалися три параметра: освіта, кар’єра, дохід). Потім піддослідного поміщали в апарат для ФМРТ і показували по дві фотографії інших членів експериментальної групи, супроводжуючи кожну коментарем про статус зображеного. Відомості про людей були отримані в ході попереднього інтерв’ю, тобто не створювалися експериментаторами; крім того, випробовувані не були особисто знайомі.

Після цього вчені ставили питання про тих, хто був на фотографіях. Ось як вони звучали: «Хто з них неодноразово звільнявся з роботи?», «Хто з зображених полягає в «Ліги плюща» (об’єднання елітарних вузів в США. – Прим. ред.)?» і т. д.

Під час відповіді, як і очікувалося, активувався так званий вентральний стріатум, область смугастого тіла (стріатума), відповідальна за соціальну мотивацію і систему підкріплення. Найсильніше ця зона збуджувалася, коли людина обговорював фотографію того, хто був з ним одного соціального статусу. Вийшло цілком наукове підтвердження прислів’я «ситий голодного не розуміє»: легше встановити соціальний контакт з людиною одного з тобою кола, а для всіх інших не варто і намагатися (і напружувати стріатум). Мозок оцінює соціальний статус візаві і в подальшому формує відповідно з цим нашу поведінку.

Попередні дослідження, що проводилися на приматах, фокусувалися на реакції на соціальний статус усередині групи, тобто мавпи, дивлячись на фото родича вже знали один про одного все. Описаний експеримент більш «чистий» у тому сенсі, що його учасники не були знайомі; всю необхідну інформацію їм повідомляли вчені. Тим не менш, як говорять автори роботи, для більш повних висновків про соціально-поведінкових особливостях нашого мозку потрібна значно більша статистика, в тому числі і за різними соціальними і віковими групами.

За матеріалами Discovery News.