Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Можливо, ви вже знаєте про те, що тварини вміють робити те, що від них найменше очікуєш, а точніше, демонструвати поведінку, яке більше притаманне людині. Виявляється, у рослин теж чимало дивовижних здібностей, про які мало хто знає. Прочитавши цю статтю, ви зрозумієте, що, незважаючи на відсутність мозку, деякі дії рослин можуть здатися досить розумними. Наприклад…

1) Дерева евкаліпта атакують ворога

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Для більшості дерев пожежа – справжнє лихо. Ніщо так добре не горить, як суха деревина. Причому рослина ніяк не може захистити себе, якщо раптом під ним розведуть багаття і вогонь ненароком перекинеться на нього. Австралійські евкаліпти можуть скористатися пожежею собі на благо, використовуючи слабкість своїх конкурентів.

Як і тварини, рослини конкурують між собою за простір і територію. Хоча далеко не кожна рослина може постояти за себе і помститися конкурентові, який претендує на його галявину. Але якщо справа стосується захисту території, дерева евкаліпти не тільки можуть протистояти лісовим пожежам вижити у вогні, але навіть спровокувати їх виникнення!

Якщо ви подивитеся на випалену ліс після того, як пожежа відступив, ви побачите, що евкаліпти залишилися цілими і неушкодженими. Серцевина дерева захована глибоко під шаром кори. Дерево практично весь час виділяє горючу речовину в очікуванні іскри.

Тут немає перебільшення. Евкаліпт містить особливий вид масла, яке дуже легко запалюється, і рослина спалахує яскравим полум’ям, як тільки трапиться пожежа. Опале листя евкаліпта мають стільки токсичного напалму, що мікроби і грибки не можуть розщепити його. Вони падають з дерев і встеляють землю під ним швидко займистих килимом. Більш того, дерево виділяє синювато-сірі хмари газу, які можуть легко призвести до пожежі, варто вдарити блискавки або поруч виявиться незагашений недопалок.

2) Рослини керують комахами

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Деякі рослини мають дивовижну здатність керувати діями комах. Візьмемо, наприклад, звичайний помідор. Якщо гусениця починає його гризти, боязкий помідор, як показують дослідження, випускає хімічні речовини, які приваблюють армію ос-паразитів, які борються з гусеницями. Тютюн також здатний «кликати на допомогу», щоб відобразити атаку ненажерливих гусениць бражників, слепняков та інших шкідників. Більш того, ці рослини не просто посилають сигнал будь-хижакам, які виявляться поблизу, їх хімікати спрямовані виключно на певні види.

Виникає логічне питання, як же рослини «розуміють», що їх починають їсти, адже у них немає навіть елементарних мізків, які є у комах? А також як їм вдається визначити, хто саме їх їсть і кого варто кликати на допомогу?

Вчені вважають, що рослини можуть відчувати травні речовини, які виділяються у комах шкідників під час трапези. Різні комахи виділяють різні речовини, тому рослина «розуміє», що треба покликати тих чи інших хижаків – злісних ос, кліщів або нематод.

Рослини вміють не тільки позбавлятися від непроханих гостей, але також маніпулювати комахами їм на благо. Наприклад, орхідеї вже 85 мільйонів років вміють розшифровувати хімічні сигнали, які комахи застосовують для комунікації, і використовують ці заходи для того, щоб перетворити комах переносників пилку. Наприклад, багато орхідеї можуть виробляти запах самки жука, яка бажає злучитися. Метою квітки є заманити до себе самця жука, щоб він обваляти в пилку.

3) Рослини знають толк в авіації

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Звичайно, багато рослини використовують певну систему для того, щоб поширювати свої насіння з допомогою вітру, який розносить їх на далекі відстані. Будь-якій рослині не буде особливо «вигідно», щоб на маленькому клаптику землі юрмилися кілька поколінь одних і тих же рослин. Саме тому у насіння з’являються оригінальні особливості і форми, які дозволяють їм відлітати від рідного дерева на великі відстані. На жаль, така система працює виключно у вітряну погоду. Коли вітер стихає, насіння просто скочуються вниз.

Яванська огірок зміг вирішити таку проблему. У його насіння є крила, які є не просто виступами, уловлюють порив вітру. Це дивної форми пелюстки, які дозволяють насінню підніматися вгору. З допомогою таких незвичайних для рослин крил, насіння можуть відлітати на відстань до 100 метрів, причому в абсолютно безвітряну погоду. З вітром вони летять ще далі.

Насіння пересуваються в повітрі за допомогою крил таким же чином, як це роблять метелики, які використовують потоки повітря, щоб віддалятися на багато кілометрів. Ці насіння настільки добре літають, що вони стали прототипом перших повітряних суден. Ярмо Этрих (Igo Etrich), австралійський піонер в авіації, сконструював свій перший літак, вкравши форму насіння цієї рослини.

4) Рослини спілкуються один з одним

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Як вже згадувалося вище, рослини не особливо люблять жити по сусідству з дармоїдами, але що стосується членів сім’ї, вони готові захищати своїх родичів. Якщо рослина недоторку помістити в горщику з якимось іншим рослиною, не пов’язаним з ним родинними узами, обидва стануть зростати як можна швидше для того, щоб відібрати у суперника якомога більше поживних речовин і мінералів. Однак якщо до нього підсадити побратима, вони почнуть абсолютно нормально розвиватися, не конкуруючи один з одним.

Деяким рослинам вдається розпізнати родича і поділитися з ним доступною їжею. Більш того, рослини, виявляється, навіть вміють спілкуватися один з одним. Коли вербу починають їсти гусениці, вона виділяє хімічні речовини, які важче перетравлюються комахами. Дерева, які розташовані поруч, але до яких ще не дісталися ті ж самі гусениці, будуть також виділяти цей хімікат. Дерево, яке постраждало від гусениць, виділяє особливі феромони, які вловлюють його родичі в цій же області і, отже, теж включають самозахист.

Але це ще не все. Рослини можуть ставити один одного, коли пора цвісти. Якщо вони будуть цвісти в різний час, травоїдні тварини будуть знищувати їх одне за іншим. Але якщо квіти з’являться одночасно, більше шансів, що хтось з них вціліє.

Цікаво, що деякі рослини примудряються спілкуватися навіть з рослинами, які не є представниками його виду, наприклад, тютюн. Щоб це перевірити, вчені стали мучити полин, а тютюн, який ріс по сусідству, став виділяти хімічні речовини для захисту.

5) Рослини вміють обманювати кажанів

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Ми вже говорили вище про те, що деякі рослини обдурюють комах, проте деяким з них вдається перехитрити живих істот, що володіють більш розвиненим мозком, наприклад, летючих мишей.

Кубинське витка рослина виду Marcgravia evenia розвинуло в ході еволюції незвичайне пристосування над гронами фруктів. Ці пристосування-листя мають форму блюдець, спрямованих у бік. Виявляється, Marcgravia сильно залежить від кажанів, так як виключно вони розносять її насіння. Проблема в тому, що летючі миші практично сліпі, але шукають їжу з допомогою пронизливих звуків, які відбиваються від об’єктів у просторі. Рослина пристосувалося бути прекрасним відбивачем цих сигналів.

Експерименти показали, що миші знаходять рослина на 50 відсотків швидше завдяки тому, що у рослини є такі незвичайні листя-пристосування. Також вчені з’ясували, що відлуння, яке відбивається від цих листя, буде постійним з будь-якого кута. Для тварин, які «бачать» з допомогою звуків, Marcgravia є «яскравим» квіткою на лузі.

6) Рослини вампіри виходять на полювання

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Берізка повитиця – це паразитуюче рослина, яка повністю залежить від іншої рослини, надає паразита необхідне харчування. У нього немає коренів і листя, і, на відміну від багатьох інших рослин, воно не фотосинтезирует. Для того щоб вижити, повитиця смокче сік інших рослин. Проте не так-то просто зачепитися за рослина-донор і занурити в нього свої зуби. Як і кожен вампір, цього вьюнку необхідно відправитися на полювання, що безсумнівно, для представника флори є завданням не з легких.

Вчені з’ясували, що повитиця «чує запах» певного рослини, а потім починає зростати в його напрямку. У нього настільки досконале «почуття нюху», що воно може навіть розпізнати, хто буде хорошим, хто поганим донором. Як тільки повитиця зачепилася за відповідну їй жертву, вона щільно обертається навколо нього і притискає до нього свої вузлики, через які буде смоктати сік.

7) Рослини можуть рухатися швидше кулі

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Відомо, що рослини самі по собі пересуватися практично не можуть, або роблять це з надзвичайно повільною швидкістю. Навіть якщо ви будете погрожувати рослині електропилкою, ніякої реакції не послідує. Принаймні, втекти воно намагатися не буде.

Однак деякі рослини рухатися все ж таки можуть, причому з неймовірною швидкістю. Жодне з них не зможе «накивати п’ятами», проте рослина-телеграф (Codariocalyx motorius) змусить вас повністю змінити ваші уявлення про рух рослин. Кожен листочок цієї рослини постійно рухається і без особливих причин, що робить рослину «живим».

Однак є такі рослини, які можуть зі швидкістю світла розкидати свою пилок. Стилидиум вистрілює зарядом зі своєї пилку прямо в обличчя комах. Все відбувається настільки швидко, що комаха навіть не розуміє, що сталося і втрачає будь-яку орієнтацію. Шовковиця може випустити пилок зі швидкістю звуку – 400 метрів в секунду. Проте звання самого швидкого рослини присуджується кизилу канадському, який випускає свою пилок за 1 мілісекунду. Практично ніхто з живих істот не може рухатися так швидко.

8) Рослини вміють мститися нахлебникам

Неймовірно, але факт дивовижні здатності рослин

Як ви вже здогадалися, рослини і тварини існують в тестом взаємодії: рослини дають нектар, а комахи натомість їх запилюють. Але що буде, якщо комахи порушують умови угоди? Що рослині доведеться зробити в цьому випадку? Подати скаргу? Попросити піти?

Фігове дерево роду фікуси «уклало» ділові відносини з особливим видом ос, які називаються фігові оси. Їм потрібно це рослина, тому що вони їдять його плоди, а також відкладають в них свої яйця. В обмін на це, очікується, що оси будуть запилювати квіти фікуса, щоб рослина могла розмножуватися. Фігові дерева не можуть розмножуватися без втручання ос, а оси не можуть жити без фігових дерев. Але знову виникає питання: що якщо якась оса не захоче запилювати рослина?

Дослідники поставили експеримент і ввели ос, які не розносять пилок, посадивши їх на плоди фіги. Комахи зробили свою справу – поласували фруктом і відклали яйця. Однак у більшості випадків не запилений фрукт падав раніше терміну, а личинки ос гинули.

Іншими словами, дерево скидало фрукти і вбивало ос, які вирішили безоплатно скористатися ним. Звідки-то рослина знає, що на його певних фруктах з’явились оси, і знають, принесли вони з собою пилок.