Найжорстокіші експерименти психології

Найжорстокіші експерименти психології

1. Набута безпорадність.

Відомі психологи Стів Майєр і Марк Селигман проводили свій експеримент на собаках у 1966 році. Собаки були розділені на три піддослідних групи. Усіх тварин розподілили по клітинам. Першій групі не заподіяли ніякої шкоди, а по закінченню певного часу відпустили. Друга група була схильна до ударів струму, які повторювалися через рівні проміжки часу. Їх можна було припинити, якщо натиснути важіль, що знаходиться всередині клітини. Собакам, які входили в третю групу так само наносили раптові удари струму, які зупинити було неможливо. Через якийсь час у собак розвинулася певна реакція на зовнішні подразники. Ця реакція одержала назву «придбана безпорадність» і вона ґрунтувалася на переконанні в тому, що перед навколишнім світів тварина безпорадно. Результат призвів до того, що у собак розвинулися всі ознаки так званої клінічної депресії. Собак, які входили до складу третє групи, через час перемістили у вільні вольєри, які дозволяли тваринам легко втекти. І в цих вольєрах собак били струмом. Як виявилося, жодна з собак так і не зробила жодних спроб втекти. Вони просто реагували на біль пасивно. Складалося враження, що собаки сприймали біль, як щось неминуче. Мабуть, тварини зрозуміли з гіркого досвіду, що втекти від постійного болю не представляється можливим, і ні одна з піддослідних собак жодного разу не робила спроб до втечі. Вчені прийшли до висновку, що реакція людини на стрес практично ідентична реакції собак. Адже люди, після того, як зробили спроби, які стали невдалими, причому одна за одною, стають безпорадними. Одне так і залишилося незрозумілим: коштував даний висновок стількох страждань собак…

2. Дослідження впливу наркотиків на організм.

Варто звернути увагу на те, що більшість експериментів, які багато хто розцінює, як жорстоке поводження з тваринами, допомагають винаходити ліки, в результаті які рятують мільйони людських життів. Але проводять і такі експерименти, які переходять усі межі. У 1969 році проводили саме такі дослідження. Експеримент був спрямований на те, щоб зрозуміти ступінь звикання до різних наркотиків людини. В якості піддослідних були обрані такі тварини, як мавпи і щури. Саме вони найбільш близькі до фізіологічно людині. Такі наркотики, як кодеїн, морфін, амфетамін, кокаїн та інші, привчили вводити тварин самостійно. Як тільки в цьому були досягнуті результати і тварини звикли самі вводити собі дозу, їм залишили багато наркотиків і почали постійне спостереження. У результаті тварини перебували в стані розгубленості. Деякі з них навіть здійснювали спроби до втечі. При цьому тварини завдавали собі ушкодження і не відчували при цьому болю. Ті піддослідні, які вживали кокаїн, незабаром стали страждати не тільки від конвульсій, але і від галюцинацій: мавпи калічили себе, вириваючи фаланги пальців. Ті тварини, які стали залежні від суміші морфіну і кокаїну просто вмирали минуло двох тижнів з початку прийому препаратів. А ті, хто «підсів» на амфатамин, стали лисими, повыдергивав собі всю шерсть. Таке жорстоке поводження з тваринами важко виправдати навіть тим, що метою експерименту було зрозуміти ступінь впливу наркотиків на людський організм і розробкою ефективного лікування людей, які страждають наркотичною залежністю.

Найжорстокіші експерименти психології

3. Проект «Аверсия».

З 1970 по 1989 рік щосили здійснювали програму, яка перебувала під суворим секретом, в армії ПАР. Ця програма була спрямована на очищення гомосексуалістів з лав військових. В хід пускали всі засоби: лікували і електрошоком і хімічною кастрацією. Встановити точну кількість людей, які постраждали від програми, встановити не вдалося. Як стверджують армійські лікарі, постраждало приблизно 1000 військових. Командування доручило психіатрів зробити повну «зачистку» людей з нетрадиційною орієнтацією: тих військових, які не піддавалися «лікування», не тільки насильно змушували приймати препарати, але і відправляли на лікування шоковою терапією. А деякі навіть піддалися операції по зміні статі. Військовослужбовці, які стали мимовільними учасниками експерименту, були віком від 16 до 24 років.

Найжорстокіші експерименти психології

4. Малюк Альберт.

Психолог Джон Уотсон досліджував природу фобій і страхів. В той час, коли вчений займався вивченням страхів у дітей, його зацікавила можливість формування реакції страху на ті об’єкти, які раніше не викликали абсолютно ніякого страху. Експеримент проводився в 1920 році і в ньому брав участь хлопчик на ім’я Альберт, вік якого було всього 9 місяців. Уотсон на дитину перевірив, чи можливо викликати реакцію страху на білу щура в той час, коли дитина цих гризунів зовсім не боявся. Дитини для експерименту взяли з дитячого будинку і протягом двох місяців показували не тільки білу щура, але і вату, білого кролика і маску Санта-Клауса з бородою білого кольору. По закінченню цього терміну хлопчика посадили на підлогу і дозволили грати з пацюком. Дитина був задоволений і не виявляв жодних ознак страху. За події деякого часу вчений почав наносити удари залізним молотком по металевій пластині, закріпленої на спині у Альберта. Після того, як удари повторилися, малюк припинив гру з пацюком і став уникати будь-якого контакту з нею. Пройшла одна тиждень і досвід повторили знову. Однак у цей раз дитина отримував по п’ять ударів по пластині. Дитина починав заливатися сльозами при вигляді щури. Минуло ще п’ять днів. Джон Уотсон вирішив перевірити, чи дитина боятися схожих предметів. Реакція дитини не змусила себе чекати: малюк боявся не тільки щура, але і вату, маску Санта-Клауса і кролика. В той час, коли хлопчикові показували дані предмети, вчений не був молотком по пластині, отже, не видавав гучних звуків. Психолог дійшов висновку, що страхи, тривожні стани і різні антипатії у дорослої людини починають формуватися ще у ранньому віці. На жаль, Джону Уотсону не вдалося позбавити Альберта страху, він закріпився за дитиною на все життя.

5. Джерело відчаю.

У 1960 році Гаррі Харлоу проводив експеримент над мавпами. Він займався вивченням питання соціальної ізоляції індивідуума, а так само розробкою методів захисту від неї. Вчений відривав дітей від матерів-мавп і садив їх у клітини. Вибирав Гаррі тільки тих дітей, у яких спостерігалася більш міцний емоційний зв’язок з матір’ю. Малюка тримали в клітці протягом одного року, а потім випускали. Багато мавпи мали різні психологічні відхилення. Висновок був зроблений наступний: від депресії на здатна захистити навіть щасливе дитинство. Погодьтеся, що такий висновок можна було зробити і без знущання над беззахисними тваринами.