Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

Представляємо добірку найбільш цікавих, забавних і дивних наукових досліджень про котів і кішок, домашніх і не дуже, а також про людей поруч з ними.

Домашні кішки супроводжують людину вже кілька тисячоліть, і, за оцінками вчених, сьогодні вони водяться скрізь, де є хоч якийсь натяк на цивілізацію. Звичайно, ці самі вчені – теж люди, і багато з них у пошуках об’єкта докладання своїх наукових талантів зверталися до улюблених вихованців.

Летючі кішки
Мабуть, не дивно, що в першу чергу вчених цікавить вражаюча здатність кішок при падінні з будь-якої висоти приземлятися на лапи. Вважається, що офіційна історія наукових досліджень в області фізики падаючих кошенят почалася в 1969 році, коли два фізика з Стенфордського університету опублікували дослідження під назвою «Динамічне пояснення феномену падаючої кішки».

Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

При цьому фізики, на відміну від своїх численних послідовників, у ході своєї роботи не упустили жодної кішки. Замість цього вони створили математичну абстракцію, модель кішки, яка досить добре описувала процес і результати падіння живих кішок, яких колись кидав хтось інший. Досі стаття Кейна і Шера залишається чи не єдиною публікацією про кішок в журналі International Journal of Solids and Structures.

Не всі фізики вважають, що кішок необхідно кидати з висоти, – деяких цікавить і характерна манера тварин крастися, обережно підстерігаючи здобич. Крістін Бішоп з Каліфорнійського університету в Девісі (США) і її колеги для свого дослідження крадуть кішок частково поголили трьох з них і розмалювали спеціальною фарбою, що допомагала стежити за роботою м’язів і рухом тварини.

На благодатній темі падаючих кішок відзначився і знаменитий журнал Annals of Improbable Research, щорічно вручає Шнобелівські премії самим смішним і дивним досліджень. Автор статті в номері за 1998 рік, Фьорелла Гамбале, кинула кішку на ім’я Естер з різної висоти в загальній складності 600 разів. Таким чином їй вдалося встановити, що Естер встигає перевернутися і приземлитися на чотири лапи при падінні з висоти більше одного фута (близько 30 сантиметрів). У статті Гамбале писала, що розраховує продовжити експерименти з тієї ж кішкою на малих висотах, однак про їх результати нічого не повідомляється.

Шнобелівські ідеї
Кішки і відповідні дослідження неодноразово ставали приводом для вручення їх автором «шнобелевок». Так, найбільш знаменитої залишається робота французьких біологів, які раз і назавжди дозволили суперечки про те, чиї блохи скачуть вище, собачі або котячі – на користь перших.

Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

У 2002 році іспанець Едуардо Сегура отримав премію по гігієні за винахід спеціальної пральної машини для кішок і собак. Житель американського штату Арізона Кріс Нисвандер в 2000 році був нагороджений премією в галузі комп’ютерних наук за створення програми PawSense, здатної визначати, що по клавіатурі вашого комп’ютера ходить кіт.

Нарешті, перша котяча «Шнобелевка», премія 1994 року з ентомології, дісталася американському ветеринара Роберту Лопезу, який в ім’я науки пересаджував собі у вуха котячих вушних кліщів.

Кажуть, не пощастить
Вчені взагалі не схильні вірити в прикмети, однак у разі чорних котів і кішок у них є і цілком наукові контраргументи. Чорні кішки, які у багатьох народів вважаються символом невдачі, насправді можуть виявитися куди більш везучими, ніж їх родичі інших забарвлень.

Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

Мутації, що викликають у котячих чорну забарвлення, відбуваються в тому ж «сімействі», де знаходяться гени, пов’язані з деякими небезпечними хворобами, в тому числі вірусом імунодефіциту. Едуардо Эйзирик з Національного інституту раку США вважає, що чорні коти завдяки цим мутацій можуть виявитися більш стійкими до таких захворювань, і саме в цьому може полягати еволюційна перевага чорного забарвлення.

Хто в домі господар
Карен Маккомб з університету Сассекса і її колеги стверджують, що ваша кішка, наполегливим мурчанием випрошує у вас обід, насправді нещадно «експлуатує природну вибірковість сприйняття інформації у людини, пов’язану з турботою про одомашнених тварин».

Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

Вчені записали муркотіння 10 кішок в різних обставинах і дали послухати записи 50 добровольцям. Виявилося, що звуки, які видає голодна кішка в надії отримати їжу, людина сприймає як «значно більш наполегливими і менш приємними». Більш того, дослідникам з допомогою маніпуляцій із записаним звуком вдалося знайти і виділити «мелодію» в котячому мурчании, яка, схоже, викликає в людини інстинктивне бажання погодувати кота.

Журнал Annals of Improbable Research у своїй замітці зазначає, що «схоже, навіть якщо у вас ніколи не було кішки, ви все одно можете стати жертвою їх природного психотронної зброї». Усі бажаючі можуть поставити експеримент британських вчених на себе і послухати записи котячого мурчания, дбайливо опубліковані журналом.

Вусаті і бездомні
Іноді домашні кішки, з різних причин, знову стають дикими, але аж ніяк не симпатичними. За оцінками Скотта Лосс з Смітсоніанського інституту экобиологии у Вашингтоні (США), здичавілі домашні кішки Америки щорічно знищують до 4 мільярдів диких птахів і 20 мільярдів дрібних ссавців.

Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

Одну тварину, за оцінками екологів, в рік з’їдає в середньому близько 36 птахів і понад 200 мишей та інших гризунів і дрібних звірків, а всього їх тільки в США понад 60 мільйонів. При цьому невідомо, скільки у «раціоні» пухнастих лиходіїв амфібій та рептилій – екологи побоюються, що в деяких регіонах здичавілі домашні улюбленці можуть представляти серйозну загрозу для екосистем.

При цьому чисельність популяції бродячих хижаків в майбутньому, швидше за все, зросте. Зміна клімату зробить зими більш короткими, а середні температури повітря – більш високими, що подовжує сезон розмноження для кішок. Деякі вчені вважають, що це, можливо, саме миле з усіх наслідків глобального процесу впливу людини на атмосферу.

Як кішка з собакою
Фахівець з еволюційної антропології і письменник Брайан Хейр вважає, що поклав кінець тисячолітнім суперечок про те, хто розумніший – собаки або кішки. На жаль, для всіх шанувальників останніх, рахунок не в їх користь: роки досліджень поведінки тварин та їх психічних процесів переконали Хэйра в тому, що собаки розумніші за своїх одвічних суперників.

Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

Вчений зазначає, що, хоча в цілому одомашнені тварини зазвичай дурніші диких побратимів, домашні собаки, які для людини є компаньйонами і помічниками, а не джерелом їжі, поступово адаптувалися до цієї ролі. Так, собаки краще за всіх інших видів розпізнає жести і вирази облич, вміють запам’ятовувати потрібну інформацію і повертатися до неї пізніше. Кішки, які гуляють самі по собі, в середньому проявляють менше інтелектуальних талантів, пише Хейр.

Поговоримо серйозно
Звичайно, кішки часто стають об’єктом наукових досліджень, не претендують на Шнобелівську премію. Так, нейрофізіологи виявили під шкірою кішок, мишей і деяких інших ссавців особливі нервові клітини, які розпізнають лише один вид сигналів – погладжування вовни. Правда, потім дослідники під керівництвом Девіда Андерсона з Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені (США) з допомогою досить складного експерименту встановили факт, відомий на особистому досвіді всім господарям котів і кішок – погладжування дійсно приємні тваринам.

Найцікавіші наукові дослідження про котів і кішок

Дуже серйозні завдання біологам допоможе вирішити світиться зелена кішка – в геном тварини, виведеного фахівцями із США, впроваджений ген стійкості до вірусів імунодефіциту. Світиться кішка теж не сама по собі: знаменитий ген зеленого флуоресцентного білка (GFP) вчені використовували в якості індикатора успішності «пересадки» основного гена. Творці особливих світяться кошенят розраховують, що в перспективі ті допоможуть їм розробити ліки та генну терапію для протидії ВІЛ.

Котяча генетика, мабуть, піднесе вченим ще чимало сюрпризів. Наприклад, наприкінці минулого року вчені показали, що «перемикачем» малюнка на шкурі багатьох котячих є лише один ген: нормальна версія призводить до появи тигрових смужок, а мутантна – леопардових плям. В залежності від наявності або відсутності мутації в гені кішка на все життя набуває характерний «орнамент», який зростає разом з нею все життя.

demokot.com