Найнеймовірніші здатності собак 5 цікавих фактів

Найнеймовірніші здатності собак 5 цікавих фактів Багато собаківники з упевненістю стверджують, що їх собаки здатні виконувати різні уявні команди, як-ніби вони здатні читати думки своїх господарів.
Хоч факт того, що собаки вміють читати думки телепатично поки не доведений, але тим не менш, деякі особливості відрізняють собак від інших тварин. Читаємо далі!

1. Собаки здатні до емпатії

Позіхання є явище, безпосередньо пов’язане з емпатією. Вона спостерігається тільки у видів, здатних до співпереживання, тобто у людини та інших приматів, і тільки в межах одного виду. Люди позіхають, коли бачать, як інші люди позіхають; шимпанзе позіхають, коли вони бачать, як позіхають інші шимпанзе. Можливо, ви пару раз позіхнули при прочитанні цього абзацу.

Винятком з цього правила є, звичайно, собаки – вони можуть «зловити» ваш позіхання. Дослідники точно не знають, чому так відбувається, так само як і не знають, чому позіхання настільки «заразно» для людей, але вони припускають, що люди використовують позіхання, щоб позначити втому. Собаки ж у міру одомашнення знайшли безліч способів для спілкування з людиною, і, можливо, позіхання – один з таких способів.

Більше того, коли ми перебуваємо в поганому настрої, собаки відчувають, що нам погано, і реагують на це – виляють хвостами, схиляють голови набік, лижуть. Це форма розради. Ось чому собак можна вважати відмінними «терапевтами»: вони можуть слухати, не перебиваючи, і скрізь слідувати за вами. Так що очевидно, що собаки мають надприродною здатністю читати наші емоції, але яким чином?

Справа в тому, що у всіх людей незалежно від того, правші вони або лівші, емоції відображаються переважно на правій стороні обличчя. Коли ми дивимося один на одного, оцінюючи можливість отримати поцілунок або ймовірність бійки, ми орієнтуємося на праву сторону обличчя. Крім людей схожим чином діють тільки два види – макаки-резус і собаки, хоча ми сподіваємося, що ваша собака не шукає ні романтики, ні членоушкодження.

2. Собаки розуміють, що наше візуальне сприйняття відрізняється від їх власного

Дослідники вирішили перевірити це і помістили собаку і людини в протилежних кінцях кімнати, в центрі якої перебували дві однакові іграшки. Потім вони закрили іграшки від людини бар’єрами: перед однією іграшкою поставили прозорий бар’єр, а перед іншою – непрозорий. Коли людина скомандував собаці: «Неси сюди!», Фізично ніяк не вказавши на те, яку саме іграшку мав на увазі, собака принесла іграшку, яку людина могла бачити – ту, що за прозорим бар’єром. Так повторювалося, поки людина не повернувся до іграшки спиною. Тоді собака один раз принесла іншу іграшку, а в іншій – ту ж саму.

Собаки, які орієнтуються в основному по запахам, навіть це використовують собі на користь. Наприклад, собака не буде їсти ту їжу, яку ви їй брати не дозволили, поки ви на неї дивитеся. Але як тільки ви закриваєте очі, відвертаєтеся або кладете щось між собою і їжею, ваша собака втратить всю свою собачу моральність і візьме їжу.

3. Собаки вважають, що ви знаєте щось, чого вони не знають

Бажання собаки спробувати ту ж їжу, що їдять люди, обумовлено куди більшим, ніж просто підозрою, що ваша-то їжа напевно набагато смачніше того, що лежить в її мисці – вона проситиме їжу з вашого столу, навіть якщо ви самі будете їсти собачий корм.

До тих пір, поки ви будете зображувати насолоду від поїдання їжі, чим би вона не була, ваша собака буде просити шматочок так само наполегливо, як зазвичай просить м’ясо. Собаки хочуть їсти те, що їмо ми, просто тому, що нам це подобається, а вони довіряють нашу думку.

Вчені, що вивчають це явище, виявили, що навіть якщо собаці на вибір представлено дві тарілки з їжею, велика і маленька, вона вибере маленьку в тому випадку, якщо люди їли з маленької тарілки і явно насолоджувалися їжею. Якщо ж ви з якоїсь причини покажіть невдоволення їжею, то ймовірність того, що вашій собаці вона теж не сподобається, вельми велика.

4. Собаки розуміють вказування

В даний час відомо тільки два види живих істот, які розуміють, що таке вказування на якусь точку – люди і собаки. Навіть після ретельної підготовки шимпанзе, наша найближча рідня на еволюційному древі не розуміє вказуючий жестів.

А от собаки розуміють, тому що еволюція пліч-о-пліч з людиною змусила їх зарубати собі на носі дві речі: люди бачать світ по-іншому і саме точка зору людей правильна і завжди заслуговує довіри. Так що коли ви вказуєте пальцем на якусь річ, собака зрозуміє, що ви мали на увазі.

5. Собаки знають, хто вам подобається більше, а хто – менше

Уявіть, що ви і ваша собака виходьте ввечері на прогулянку, і тут повз вас проходить інша людина з собакою. Ви без задньої думки нахиляєтеся, щоб її погладити, і тут ваша собака отпригівает в сторону і тягне поводок, щоб ви пішли за нею. Це досить цікава реакція. Довгий час вважалося, що собаки не здатні до ревнощів.

Вчені ділять емоції на дві категорії: первинні емоції, такі як страх і гнів, і вторинні емоції, такі як почуття провини або заздрості, які вимагають самосвідомості. Вважалося, що самосвідомістю володіють виключно примати.

Зрештою дослідники провели експеримент, який доводить, що собакам воно теж в якійсь мірі притаманне. Вони змушували двох собак виконувати однакові трюки, причому після кожного трюку одна собака завжди отримувала нагороду, а друга – ні. Після декількох повторень друга собака припинила виконувати команди без нагороди, а також демонструвала явні ознаки стресу і роздратування.

Цікаво, чи не так? Але це доводить, що собаки розуміють справедливість, а не ревнощі. Однак у собак виробляються ті ж гормони, що і у людей, пов’язані з ревнощами і любов’ю, – окситоцини. Тому собаки можуть виявляти і явні ознаки заздрості і ревнощів. Іноді тільки що ощенилася собаки можуть навіть ревнувати господаря до своїх власних цуценятам, оскільки вся увага дістається їм, і при необережному поводженні господаря сука навіть може демонструвати агресивну поведінку щодо свого потомства.

Читайте також: 10 найбільш агресивних порід собак