Історія загибелі Помпеї

Історія загибелі Помпеї

Найвідомішою катастрофою у всій історії людства можна вважати ту, яка сталася в Італії, в 79 році. Виверження Везувію ні як не можна назвати найсильнішою в усі часи, проте, ця трагедія сталася в самому центрі держави, на це змушені були дивитися люди, які свято вірили в винятковість своєї батьківщини. В результаті процвітаючий велике місто було зруйноване. Шок, які пережили люди, порівняємо з тим, коли були зруйновані вежі-близнюки. Хоч і між цими катастрофами пройшло 1922 року.

Помпеї і Везувій.

В околицях Неаполя і знаходилися Помпеї. Це місто заснувало плем’я осков приблизно в IV столітті до н.е. У той час, коли римські війська просувалися на південь Апеннінського півострова, місто потрапило у владу Риму. Це сталося в 209 році до н.е. Після цього пройшло зовсім не багато часу, а Помпеї вже один з найрозвиненіших центів Римської Держави. Для Помпей в II столітті до н.е. настав період економічного процвітання. Це трапилося завдяки продажу масла і вина. Після того, як з’явилися кошти, значно збільшилася будівництво будівель, як приватних, так і громадських. Будувалося практично все: лазні, театру, храми. Все робилося для того, щоб прирівняти Помпеї до мегаполісу Римської епохи. Так само в місті працювали видатні діячі культури і науки тих часів. Але й на території так же знаходився вулкан Везувій.

На даний момент висота Везувію близько 1300 метрів над рівнем моря. Історики і вчені в один голос твердять про те, що в IX столітті його висота була більше рази в два, однак, виверження, яке відбулося в наступному столітті, знищило більшу частину вулкана. Після катастрофи, вулкан вивергався понад вісімдесят разів. Але не дивлячись на небезпеку, людей притягувала ця територія тим, що на схилах вулкана, та й в околицях, грунт дуже родюча. Сильні підземні поштовхи потрясли міста, які розташовувалися навколо вулкана, в 62 році до н.е. Такі міста, як Неаполіс, Помпеї, Стабія, були частково зруйновані. Підземні поштовхи не припинялися, і це свідчило про те, що незабаром буде виверження. Проте жителі не могли повірити в те, що таке місто, як Помпеї, просто перестане існувати. Мешканці не особливо турбувалися з цього приводу і життя в містах, які оточували Везувій, тривала.

Загибель Помпей.

Про цю трагедію відомо практично все завдяки на тільки розкопкам, а й із записів Плінія Молодшого, політичного діяча. Почалася катастрофа 24 серпня 79 року, приблизно о другій годині дня. Величезна хмара білого кольору з бурими плямами стало швидко набирати розміри над Везувієм. Ця хмара, піднімаючись на певну висоту, розтікався в усі сторони. Близько самого вулкана відбувалися підземні поштовхи, які не припинялися і з-під землі чувся страшні гуркіт. Ці поштовхи були дуже відчутні в місті під назвою Мизено, він розташовувався в 30 кілометрах від самого вулкана. Якраз у цей момент в цьому місті і знаходився Пліній Молодший. Його записи свідчать, що трясло настільки сильно, що здавалося, ніби руйнуються будинки, руйнуються статуї, і все просто кидало з боку в бік.

Газовий струмінь, яка з шаленою силою виривалася з вулкана, виносила на поверхню неймовірну кількість уламків пемзи. Викинута пемза досягла висоти приблизно 20 кілометрів, і це за 10-11 годин виверження. Завдяки тому, що вибух відбувався поступово, багато жителі зуміли відійти на більш безпечну відстань. У місті залишилися раби, які виконували роль охоронців майна своїх господарів, а так само жителі, які по своїй волі не бажали залишати свої оселі. Вночі відбувся наступний етап: з Везувію здалися язики полум’я. А вранці вже з вулкана сходила розпечена лава. Саме ця лава погубила залишилися в Помпеях жителів. Приблизно з 6 до 9 години ранку з неба на землю опускалися попіл і так звані «кульки» пемзи, які вкрили своїм покровом славні міста Помпеї і Стабія.