Десятка самих суперечливих парадоксів

Десятка самих суперечливих парадоксів

1. Парадокс про камені.

Парадокс полягає в тому, що якщо людина всемогутній, то він може обмежити свої здібності. А з іншого боку, обмежуючи себе, він не може зробити всього на світі. Отже, він не всесильний. Прикладом є парадокс про камені: може всемогутня істота створити на стільки важкий камінь, що і сам не підніме його? Якщо так, то він не всемогутній, а якщо ні, то він не був їм спочатку.

Відповідь може бути таким: всемогутність не має нічого спільного з відсутністю слабкості.

2. Парадокс Сорита.

Якщо з купи піску поступово прибирати по одній піщинці, то залишиться вона купою, коли буде складатися з однієї піщинки? Наприклад, купа складалася з мільйони піщинок, одну забрали, залишилася купа купою. Одна людина може сказати, що такого поняття як купа, взагалі не існує, а інший скаже, що купою можна назвати і одну піщинку.

3. Парадокс Флетчера.

У приклад цього парадоксу наводиться рух стріли. Летить стріла завжди залишається нерухомою, так як спочиває, а якщо спочиває, значить – нерухома завжди. Відповідно руху може не існувати взагалі.

4. Парадокс черепахи.

У реальному житті ми всі розуміємо, що людина може наздогнати і перегнати черепаху, а в математиці все навпаки. Приміром, якщо дати фору черепасі в 10 метрів, то через деякий час, пробігши 10 метрів, людина досягне точки, з якої почала черепаха. За цей час черепаха пробіжить ще 1 метр, тоді людині потрібен буде ще певний відрізок часу, щоб подолати і цю точку. І так до нескінченності. Виходить, що людина ніколи не зможе перемогти, змагаючись навіть з черепахою. У цьому і полягає парадокс.

5. Парадокс нерішучості.

Парадокс був відомий з часів Аристотеля. Сенс в тому, що людина вибирає завжди більше і краще. Але що, якщо все буде абсолютно однаковим? Наведемо приклад історію, коли людина однаково сильно захотів пити і їсти. Коли він опинився перед вибором, поїсти або попити, то він не зміг вибрати і залишився помирати від спраги і голоду.

6. Парадокс несподіваною кари.

Злочинця засудили до страти і суддя повідомив, що він буде повішений опівдні, в будь-який день, крім вихідних. Засуджений до кінця не буде знати точну дату страти, поки в камеру не увійде кат. Кара буде для нього несподіванкою. Вночі, поміркувавши, злочинець вирішив, що його не стратять і заспокоївся. А думав він так: його не повісять у п’ятницю, тому що в четвер його не повісили, а кара в п’ятницю буде очікувана. Потім він виключив четвер і всі інші дні тижня. Яке було його здивування, коли на наступний день, опівдні, в камеру увійшов кат і страта відбулася. А слова судді збулися.

7. Парадокс перукаря. В якомусь місті всі чоловіки голяться наголо, а працює там тільки один перукар. Відповідно перукар голить усіх чоловіків, які не голяться самі. Виходить, задаючи питання: голить чи він сам себе? Ми заганяємо себе в глухий кут. Якщо перукар не голиться сам, то він не дотримується правил – він повинен голити себе сам. Але і голять себе, правила порушені все одно.

8. Парадокс Епіменід.

Епіменід у своєму вірші всіх критян обізвав брехунами за те, що вони не вірять в безсмертя Зевса. Він не усвідомлював, що назвав брехуном і себе, адже він теж до них ставився. В такому випадку, якщо крітяни брехуни, він брехун, а це значить, що крітяни говорять правду. Якщо крітяни кажуть правду, то й він не бреше. Так ланцюжок міркувань може тривати нескінченно.

9. Парадокс Эватла.

Виходячи з цієї старовинної логічної задачі, якийсь Протагор взявся вчити Эватла, а оплатити навчання Эватл обіцяв, коли виграїв свою першу справу. Але працювати Эватл не поспішав і Протагор, через суд, почав вимагати гроші. Він був упевнений, що виграїв справу і отримає гонорар. Але Эватл сказав, що грошей йому не бачити в будь-якому випадку. Адже, якщо виграїв Эватл, то суд не зобов’яже його платити, а в разі програшу першого своєї справи – тим більше. Домовленість про це була раніше.

10. Парадокс непереборної сили.

Це класика, і звучить так: що станеться, якщо нерухомий предмет зустрінеться з непереборною силою? Сприймати її слід як жарт, тому, що наука довела, що не непереборної сили, не нерухомого предмета не існує.