Аральське море

Аральське море

У минулі часи Аральське море займало 4 місце в світі за величиною. А на даний момент його називає озеро-море. Воно розташоване як у Казахстані, так і в Узбекистані. Море безстічне, з солоною водою. У 1960 році це море займало площу рівну 66,1 тисяч квадратних кілометрів. Не особливо глибоке, середня глибина – 10-15 метрів, а найбільша – 54,5 метрів. Але вже до 1990 році море займало площу практично наполовину менше – 36,5 тисяч квадратних кілометрів. Однак це ще не межа. Всього через 5 років, в 1995 році, були оприлюднені такі дані: площа поверхні моря скоротилася на половину, а море втратило три чверті водного об’єму. На даний момент опустелювання переважає більш ніж на 33 тисячі квадратних кілометрів колишнього морського дна. Лінії берегів зменшилася на 100-150 кілометрів. Зміни так само зазнала й сама вода: солоність підвищилася в 2,5 рази. В результаті чого величезне море перетворилося в два озера-моря: Малий Арал і Великий Арал.

Аральське море

Вже давно наслідки такої катастрофи вийшли за межі регіону. З місць, де раніше були води моря, а зараз земля, розносяться щороку понад 100 тисяч тонн солі, а так само тонкодисперсної пилу, до якої домішані різні отрути і хімікати. Природно, така сукупність вельми згубно впливає на всі живі організми. Будь моряк здивується тим картинам, які зараз відкриває колись колишнє Аральське море. Дуже багато кораблів-примар, знайшли вічний притулок на суші.

Всі ці факти вказують на те, що такими темпами моря просто не стане до 2015 року. На місці моря утворюється пустеля Арал-кум. Відповідно, вона стане продовженням пустель Кизилкуми і Каракуми. Після зникнення моря ще протягом десятиліть по всьому світу вітер буде розносити різні токсичні отрути, отруйні повітря. З зникненням Аральського моря так само зміниться і клімат на прилеглій території. Вже зараз клімат змінюється: літо в Пріаралье з кожним роком все суші і коротше, а зима, відповідно, помітно холодніше і більш триваліша. Але зміна клімату тільки початок. Адже страждає населення Приаралья. Вони гостро відчувають нестачу води. Так, жителі одержують лише 15-20 літрів в день замість середньої нормі 125 літрів.