6 аморальних експериментів, зроблених заради науки

6 аморальних експериментів, зроблених заради науки У сучасному суспільстві вчені асоціюються з високорозвиненими моральними людьми. Дійсно, серед вчених багато гуманістів і альтруїстів, які піклуються не тільки про себе. Проте з усіх правил бувають винятки, і вчені не залишилися осторонь. У деяких випадках наука була готова пожертвувати тим або іншим принципом моралі заради досягнення результату. У цій статті ми розглянемо шість експериментів, де були жорстко порушені моральні принципи, що, в свою чергу, не завадило використовувати деякі з цих наукових відкриттів для загального блага. джерело

Чи замислюємося ми над моральністю науки, коли користуємося її благами? Відкриття робляться для людей, але для того, щоб знайти ліки, вивчити особливості розвитку, поведінки, потрібна участь живих істот. Іноді вчені в прагненні досягти мети перетинають межі дозволеного в суспільстві.

Щеплення смертельного захворювання

Навіть сьогодні деякі матері з працею вирішуються на вакцинацію дитини, боячись усіляких ускладнень. Що говорити про XVIII століття, коли ця процедура була лише відомим на сході засобом народної медицини, які мають ймовірність летального результату.

Едвард Дженнер подарував щеплення західному суспільству. Але його експеримент з вакцинації перебував на межі добра і зла. З незрозумілих причин лікар вибрав випробуваним восьмирічного хлопчика і заразив вірусом коров’ячої віспи. Тоді ще не було повної впевненості в тому, що цей вид вірусу у всіх випадках безпечний для людини. Після вдалого результату Дженнер прищепив хлопчикові справжню смертельну віспу. Лікар розумів, що смерть дитини трагічно позначиться на його кар’єрі, але на щастя і для них обох, і для всіх інших людей, експеримент увінчався успіхом.

Проституція заради науки

Лікар Вільямом Мастерс і психолог Вірджинія Джонсон вивчали сексуальність в Медичній школі Вашингтонського університету. Вони розуміли, що метод інтерв’ю та вивчення зносини тварин не дають відчутних результатів, і вирішили, що найкращий спосіб вивчити фізіологію – безпосередньо спостерігати людський секс.

Дослідники влаштовували сеанси мастурбації і статевого акту майже 700 чоловіків і жінок. Спочатку учасниками експериментів були повії. Пізніше залучили представників інших соціальних груп. У багатьох випадках піддослідні не знали, з ким їм належить бути в парі. В експериментах брали участь і молоді, і літні люди з різною сексуальною орієнтацією.

Такі інноваційні методи викликали шок у більшої частини наукового співтовариства. Однак праці Мастерса і Джонсон заклали основу сучасної сексології.

Зломлена воля

Мартін Селигман проводив експерименти над тваринами. Пару собак били струмом, при цьому від дій собаки А залежало припинення неприємних відчуттів у обох, а собака Б нічого не могла змінити. Це повторювалося кілька разів. Потім тварин поміщали в окремі клітини, де вони також отримували удари струмом. У них була перегородка, через яку не складало труднощів перестрибнути і позбутися від «покарання». Однак стрибала тільки собака А. Друга не намагалася врятуватися, а лише скулила і переносила удари все більшої потужності.

Цей феномен назвали «вивченої безпорадності». Він допоміг зрозуміти механізм утворення депресії у людей. Якщо індивід звик до того, що від його дій не залежить усунення стресової ситуації, він не намагається ніяк на неї вплинути.

Пожвавлення мерця

Лікар Луїджі Гальвані завдяки своїм дослідам відомий в історії фізіології. Він виявив властивість м’язів реагувати на електрику. Воно було відкрито випадково при препаруванні жаби, кінцівки якої заворушилися від ударів струму. Однак його онук пішов далі і показав публіці руху мертвого людини. Труп при цьому дихав, корчив гримаси, відкривав очі. Це настільки шокувало спостерігачів, що один з асистентів не міг прийти в себе протягом кількох днів.

Антивиховання дитинчат

Гаррі Харлоу в результаті своїх експериментів понівечив психіку десятка мавп. Він відбирав дитинчат у матерів і холоднокровно стежив за їх поведінкою. Він заміняв біологічну матір на два пристосування: металеву конструкцію з соскою і іншу, обмотану м’якою тканиною. Другу дитинча обіймав і пестив, а якщо її прибирали, впадав у відчай. Дослідження показало, що тактильний контакт набагато важливіше для дитини, ніж харчування. Однак такі мавпочки не могли згодом спілкуватися з однолітками і виявляли ознаки аутизму, а багато виросли самки вбивали своїх дитинчат.

Парадоксально, але ці дослідження допомогли у вихованні людських дітей, спростувавши раніше панувало думка, що велика кількість ласки псує дитину.

Спостереження повільної смерті

Протягом десятиліть, поки в Америці расизм був нормальним явищем, лікарі досліджували на сифіліс «чорної» частини населення. Випробуваним не повідомлялося, від якої хвороби вони лікуються, і що з ними роблять. Вчені хотіли вивчити всі стадії захворювання, тому багато випробовувані помирали, не дочекавшись допомоги. Медики стежили, щоб хворі не отримали лікування в інших лікарнях. Жертви лікарів заражали своїх дружин і дітей. Навіть після Другої світової війни і отримання пеніциліну експеримент не припинився і закінчився лише в 1972 році.