55 цікавих фактів про Гренландію

55 цікавих фактів про Гренландії

1. Гренландія – найбільший острів у світі. Він знаходиться між Європою та Америкою в 740 км від Північного полюса. Площа Гренландії становить 2130800 км ?, з яких 410 400 км? в тій чи іншій мірі вільні від льоду. Протяжність острова з півночі на південь – 2690 км, найбільша ширина – 1300 км.

2. Географічно ця країна належить до Північній Америці, але в політичному відношенні вона вважається самоврядної провінцією Данії. Хоча за площею Гренландія більше Данії в 50 разів, кількість жителів острова не перевищує населення невеликого міста. Причиною цього є холод – більша частина території острова покрита шаром льоду товщиною майже 2 милі (3 км).

55 цікавих фактів про Гренландії

3. Чисельність населення Гренландії становить 56 890 осіб, що дає щільність населення 0,027 чол. / Км ?.

4. Майже всі жителі проживають на південно-західному узбережжі, на вузькій прибережній смузі між льодовиковим щитом і морем, тому що тут більш м’який клімат. Основні народи на території Гренландії – це гренландские ескімоси (на місцевій мові – інуїти) становлять близько 90% всього населення. Решта 10% – в основному датчани та інші європейці.

5. Ескімоси були першими людьми, які оселилися в Гренландії. Приблизно в 985 році н. е. сюди прибули вікінги з Норвегії та Ісландії і назвали цей покритий льодом острів Гренландією («зелена земля«) для того, щоб привернути на нього більше поселенців. З 1380 Гренландія майже весь час перебувала під правлінням Данії, але в 1979 році їй було надано право на внутрішнє самоврядування.
55 цікавих фактів про Гренландії

6. Європейці називають місцевих жителів ескімосами, що не цілком вірно – термін «ескімос» («сироїд») народився в мовах індіанських племен Північної Америки і поступово став використовуватися для позначення інуїтських племен континентальної частини США і Канади, до яких жителі Гренландії не відносяться.

7. Адміністративно країна розділена на 3 райони (landsdele) – Аван (Нордгрёнланд), Туну (Остгрёнланд) і Кіта (Вестгрёнланд), що підрозділяються, у свою чергу, на 18 муніципалітетів.
55 цікавих фактів про Гренландії

8. Столиця Гренландії – Нуук (Готхоб), є найбільшим населеним пунктом острова. Місто являє собою дуже незвичайний «сплав» старої європейської архітектури, нечисленних зразків оригінальної гренландской школи містобудування і величезних (і досить безликих) житлових кварталів, побудованих за блоковим принципом. З висоти пташиного польоту місто виглядає ніби збудованим з дитячого конструктора Lego, і єдиним приємним винятком в його зовнішності є старі квартали Колоніхавнен – ​​історичного ядра Нуука.

9. Прапор Гренландії був прийнятий в 1985 році і має червоно-біле забарвлення прапора, що символізує політичну зв’язок острова з Данією. Фігури, зображені на прапорі Гренландії, за однією з версій, уособлюють призахідне і висхідний Гренландское сонце, за іншою червона половина кола – це фіорди Гренландії, біла – айсберги, червоно-білий фон ілюструє океан і покривний льодовик.

10. Герб Гренландії являє собою зображення білого ведмедя на щиті синього кольору. Синій колір уособлює географічне положення Гренландії (між двома океанами), а білий ведмідь, будучи одним із символів острови, характеризує фауну Гренландії.

55 цікавих фактів про Гренландії

11. Територія Гренландії ділиться на чотири часових пояси. Час в столиці Нуук і більшості великих міст південного узбережжя відстає від московського на 6:00.

12. Клімат узбереж морський, субарктичний і арктичний; в області льодовикового щита – континентальний арктичний. Острів часто перетинають циклони, що супроводжуються сильними вітрами, різкими змінами температури і випаданням опадів. З пристроїв крижаного щита практично цілий рік дмуть сильні стокові вітри, швидкість яких досягає іноді 60-70 метрів в секунду.

13. Середня температура січня на узбережжі від? +7 ° C на півдні до? 36 ° C на півночі, липня – від +10 ° C на півдні до +3 ° C на північному заході. У центрі Гренландії середня температура лютого? 47 ° C (абсолютний мінімум? 70 ° C), липня? 12 ° C. Влітку денна температура іноді піднімається до + 21 ° С, але часто навіть і в цей період в центральних районах острова вона ледь перевищує 0 ° С (на узбережжях, особливо на західному, повітря прогрівається значно краще).

55 цікавих фактів про Гренландії

14. Середньорічна кількість опадів на півдні становить близько 1080 мм, у столиці – до 600 мм, на крайній півночі – 100-200 мм. Максимальна кількість опадів припадає на осінньо-зимовий період, проте в будь-який час року, в силу нестійкості місцевої погоди, може піти сніг.

15. Якби лід Гренландії повністю розтанув, то світовий рівень моря піднявся б на 7 метрів.

16. На території Гренландії могли б розміститися Англія з Шотландією і Уельсом, Франція, Італія, Голландія, Бельгія і Норвегія.

55 цікавих фактів про Гренландії

17. Товщина крижаного панцира, що покриває Гренландію в середньому півтори тисячі метрів.

18. Найбільш висока вершина Гренландії і всієї Арктики – м Гунбьерн, 3 700 м.

19. Заняття населення – полювання, риболовля.

20. Офіційна мова: гренландський. Акт про самоврядування наказує загальне вивчення данської мови
55 цікавих фактів про Гренландії

21. Державний лад – парламентська демократія в рамках конституційної монархії

22. Глава держави – королева Данії (з 14 січня 1972 – Маргрете II), представлена ​​верховним комісаром (з 31 січня 2011 – Мікаела Енгель, Mikaela Engell)

23. Парламент – однопалатний Ландстінгет (31 депутат обирається в ході таємного голосування на пропорційній основі, термін повноважень – 4 роки). Парламент відповідає за всі питання внутрішньої політики та законодавства (у веденні Данії залишилися зовнішня політика, оборона, правосуддя і фінанси). Населення Гренландії вибирає двох представників до датський парламент – Фолькетинг.

55 цікавих фактів про Гренландії

24. Грошова одиниця: датська крона (позначається DKK за стандартом ISO, всередині країни kr.), В 1 кроні 100 ері. 1 DKK = 5.28 RUB, 10 DKK = 1.66 USD.

25. Більшість місцевих жителів отримує гроші прямо на кредитну карту, тому їх використання не становить жодних труднощів. Банкомати в достатку зустрічаються у всіх населених пунктах, причому більшість з них вільно приймає карти провідних світових платіжних систем (Diners Club, VISA, Eurocheque Card, Eurocard / Mastercard, Maestro, Cirrus, Dankort та ін.), Видаючи по ним крони.

26. Рівень цін на острові досить високий. Гренландія самостійно забезпечує себе лише рибою і морепродуктами, а також деякими м’ясними продуктами – все інше доводиться імпортувати, що природно відбивається на цінах. Навіть порівняно з далеко не дешевими скандинавськими країнами ціни тут приблизно на 10% вище, а алкогольна продукція, тютюнові вироби, молочні продукти, олію, а також свіжі плоди та овочі дорожче на 14-20%. При цьому асортимент товарів в магазинах нітрохи не менше, ніж в будь-якому з європейських держав.

55 цікавих фактів про Гренландії

27. Можна легко перекусити в кафе за 25 DKK (~ $ 4,1) – 60 DKK (~ $ 9,8), обід у ресторані обійдеться в 60 DKK (~ $ 9,8) – 120 DKK (~ $ 19,7) і вище , а в закладі високого рівня – 120 DKK (~ $ 19,7) – 250 DKK (~ $ 41,0). Цілком можна знайти бюджетний готель за 120 DKK (~ $ 19,7) – 350 DKK (~ $ 57,4) на добу, готелі середнього рівня обійдуться в 350 DKK (~ $ 57,4) – 900 DKK (~ $ 147,6), а ось висококласні готелі просять за свої послуги вже до 900 DKK (~ $ 147,6) – 1500 DKK (~ $ 246,0) на добу (цілком сучасні готелі є практично у всіх великих містах). Дуже недешеві транспортні послуги та пальне, електроенергія, всі місцеві товари та сувеніри, а також багато предметів розкоші.
Вартість обслуговування зазвичай включається в рахунок, додаткові чайові рідкісні.

28. Доменна зона в Інтернеті .gl

29. Інтернет-послуги на острові сформовані чудово – Гренландія є одним зі світових лідерів споживання мережевих послуг в перерахунку на душу населення. Термінали високошвидкісного доступу в мережу і хотспоти Wi-Fi встановлені у всіх готелях, поштових відділеннях та офісних комплексах. Інтернет-кафе в достатку зустрічаються у всіх населених пунктах, в туристичних офісах та деяких громадських бібліотеках.

55 цікавих фактів про Гренландії

30. Система стільникового зв’язку охоплює практично всі населені пункти прибережних районів острова і прилеглі острівні групи (нестійкий прийом спостерігається тільки в центральних районах). Роумінг з місцевим оператором TELE Greenland A / S доступний абонентам найбільших російських операторів через іноземних партнерів цієї компанії.

31. Більшість історичних колекцій столиці зосереджено в Національному музеї Гренландії. Тут зібрана унікальна колекція предметів і документів, які висвітлюють минуле острова протягом останніх чотирьох з половиною тисяч років, у тому числі унікальна мумія з Кілакітсока (приблизно XIV-XV ст.), Обширні виставки народного костюма, засобів пересування (в тому числі різні собачі упряжки , каяки та уміакамі всіх століть), традиційних інструментів, предметів декоративно-прикладних промислів і велика геологічна експозиція.

32. У столиці Гренландії Нууці, південніше міського туристичного офісу, на самому березі моря Баффіна, розташований знаменитий Будинок Санта-Клауса зі своїм поштовим відділенням та офісом.

33. У місті Какортоку знаходиться квадратний міський фонтан, єдиний в Гренландії, прикрашений в підставі мідними табличками з іменами міських бюргерів (хоча безліч табличок «впали жертвами» мисливців за сувенірами).

55 цікавих фактів про Гренландії

34. Всього в декількох годинах ходу на катері або теплоході на північний схід від Какортоку знаходиться найкраще збереглася і найбільш обширне середньовічне норвезьке поселення на острові – Хвалсей (Хвалсей). Хвалсей навіть згаданий в стародавній ісландської літопису «Флатейярбік» як місце спалювання відьом на початку XV століття, а також як єдине місце, де відбувалися шлюби між инуитами і колоністами. Втім, до наших днів тут збереглися лише руїни кількох десятків будинків і живописнейшей церкви Хвалсей.

35. Місто Упернавік, розташований у фіордах моря Баффіна на західному узбережжі Гренландії, в 800 км на північ від Північного полярного кола – один із самих північних міст планети і найпівнічніша поромна переправа в світі. Це дуже гарне, але суворе місце – у місцевих жителів навіть є приказка: «Ви навіть не здогадаєтеся, що таке справжній холод, поки не побуваєте в Упернавіка».

55 цікавих фактів про Гренландії

36. Назва міста Упернавік переводиться в досить кумедною манері як «Весняне місце». Враховуючи те, що середня температура влітку тут становить не більше + 5 ° C, це досить дивно. Проте вчені стверджують, що коли перші поселенці облюбували це місце, клімат був значно м’якше, а тому й назву свою місто тоді виправдовував (як і вся Гренландія). З настанням же загального похолодання клімату, що припав на XVI-XVIII століття, він перетворився в одне з найхолодніших населених місць планети. Тут полювання на білого ведмедя і морського звіра, заборонена практично скрізь у світі і як виняток дозволена місцевим жителям, є одним з небагатьох способів прогодувати тут сім’ю.

37. Популярна тригодинна екскурсія від найвищого піку Упернавіка – Інусуссак, до північного краю острова – Наярсуіт, проходить через абсолютно чарівний краєвид. Камені з вкрапленнями кольорових мінералів всіх кольорів і відтінків, жили природного графіту, унікальна акустика долин, що дозволяє шепоту поширюватися на багато кілометрів, – все це можна побачити і відчути тільки тут.

55 цікавих фактів про Гренландії

38. На захід міста Ілуліссата, в 300 км на північ від Полярного кола і в 600 км на північ від столиці, хлюпочуться води затоки Диско, що є, мабуть, найвідомішим затокою Гренландії. Це справжня «країна айсбергів» – по поверхні затоки постійно «курсують» до тисячі крижаних гір всіх розмірів, оскільки прибережні льодовики сповзають в море зі швидкістю до 30 метрів в день, що кожен день дає до 7 мільйонів тонн льоду! Ця феєрична картина, тільки підсилюється в літній час незахідним в цих краях сонцем, робить затоку Диско і п’ять розташованих на його берегах містечок одним з найкрасивіших місць планети.

39. У Гренландії знаходиться гора Уманак – природне природне формування приголомшливої ​​краси і самих незвичайних квітів. Гора являє собою стародавнє гнейсовой підставу материкового щита, що здіймаються вгору в чергуванні чорних, білих і червоних шарів гірських порід, що змінюють відтінки кольору в залежності від освітлення. Хоча гора виглядає абсолютно недоступною, кілька експедицій все-таки піднялися на вершину, але для більшості відвідувачів досить просто оглянути це унікальне природне утворення, єдиним аналогом якого є тільки гора Улуру в Австралії.

55 цікавих фактів про Гренландії

40. Південна частина острова схожа на норвезькі фіорди – таке ж чергування незліченних заток, островів, кам’яних гряд і крихітних прибережних низовин, така ж сувора і велична природа, таке ж свинцево-сіре море.

41. Найпівденніше місто Гренландії – Нанорталік буквально оточений стіною здіймаються в небеса скель (їх тут називають «хмарочосами»), крутими піками і гірськими стінами, що обрамляють чудові фіорди. Це справжня Мекка для шанувальників активного відпочинку та екстриму, альпіністи знайдуть тут чимало цікавого – гори Кетіл і Улмареторсуак підходять навіть для досвідчених спортсменів.

42. У Гренландії знаходиться найшвидший рухомий льодовик у Світі (Якобсхавн), що переміщається зі швидкістю близько 30 метрів в день.

55 цікавих фактів про Гренландії

43. У літній період в країні досить сильне сонячне випромінювання – сонце стоїть на небосхилі практично цілодобово, а його промені відбиваються як від поверхні льодовиків, так і від моря. Варто мати при собі сонцезахисні засоби, креми і хороші окуляри, головні убори, а також легкі шарфи або хустки, що закривають шию.

44. Заборонено в країні небагато: фотографувати в церквах під час служби, а також місцевих жителів без згоди, ловити рибу без ліцензії (від 75 DKK на 1 добу, до 500 DKK на місяць) і смітити.

45. Найкращий час для відвідування країни – в період полярних «білих ночей» з травня по липень або для любителів зимових забав – у квітні.

55 цікавих фактів про Гренландії

46. ​​У Гренландії немає авто- і ж / д доріг між містами. Тому дістатися з одного кінця острова в інший можна або по воді, або по повітрю. Близько розташовані міста і селища зв’язуються між собою за допомогою сноумобілях і собачих упряжок, якщо погода розпорядженні.

47. Національна авіакомпанія Air Greenland організовує безліч рейсів на літаках і вертольотах по всьому острову. Літаки типу Dash-7 можуть перевозити зараз 50 пасажирів і летіти на виосте 4-5 км над рівнем моря, що гарантує фантастичні види на льодовики і замети. Вертольоти здебільшого літають між містами, розташованими на півдні країни.

48. Інший популярний спосіб подорожі по Гренландії – на кораблі. Пасажирський корабель Sarfaq Ittuk компанії Arctic Umiaq Line здійснює регулярні перевезення з квітня по грудень між містом Нарсарсуак (Narsarsuaq) на півдні країни і Ілуліссат (Ilulissat) на півночі. Протягом літнього сезону краще бронювати заздалегідь.

55 цікавих фактів про Гренландії

49. Сувеніри з Гренландії – унікальні твори мистецтва: їх не виробляють у Китаї, не створюють за одним шаблоном, а роблять вручну народні умільці, тому й коштують вони досить дорого. Найпопулярніший сувенір – фігурка тупілак (tupilak), що з місцевого повір’я означає «дух». Сьогодні їх виробляють з абсолютно різних матеріалів: зубів, кісток, каміння або дерева, і їх можна повсюдно знайти в магазинах і турофіса великих міст. Проте варто мати на увазі, що тупілак, створені з китових зубів вивозити не можна.

50. Також користуються популярністю прикраси і біжутерія з місцевих каменів. Наприклад, tugtupit, який відрізняється насиченим рожевим або фіолетовим кольорами, народжується в єдиному місці на Землі – місті Нарсак, що в південній Гренландії. Особливо красиво виглядають прикраси з каменю nuummit (сяючий темно-коричневий колір) і gronlanditten, який має свіжий зелений відтінок. Купуючи симпатичний браслет або намисто, попросіть продавці видати сертифікат CITES, який дозволить вивезти прикраса з Гренландії.

55 цікавих фактів про Гренландії

51. Як жахливо це звучить, але традиційна гренландська кухня не передбачає ніякої термообробки продуктів. Якщо це китова шкіра із шаром жиру (делікатес «маттак»), то і їдять її свіженьку, тільки що, вибачте, ошкуренних. Екстремали, зрозуміло, без проблем зможуть знайти ресторани, що пропонують деякі національні страви країни. Делікатес національної кухні являє собою суміш посліду куріпки з жиром тюленя … Досить популярно в цих місцях блюдо, до складу якого входять жир нарвала, вода, мережевий мозок і Забрідь трава, яку видобувають із перших шлунка північного оленя. Однак більш європейськи налаштовані шлунки туристів також не залишаться порожніми: останнім часом традиційні методи приготування їжі все більш відступають під натиском інтернаціональної кухні і фастфуду.

52. Риба і морепродукти в гренландской кухні використовуються практично у всіх видах – сирому, солоному, квашеному, сушеному, печеному в золі. В асортименті також представлені делікатеси – в’ялений палтус і аммасат, печінка тріски, креветки і краби у всіх видах, а також м’ясо акули і яйця морських птахів.

53. Популярні напої – чорний чай і чай з молоком (який часто замінює перше блюдо, з доданими жиром, сіллю і спеціями), молоко оленя, «каффемік» – специфічний гренландський кави, який готують з кави, цукру і трьох видів алкоголю зі збитими вершками (часто його ще й підпалюють при подачі).

55 цікавих фактів про Гренландії

54. Гренландский національний парк, розташований на північному сході острова, найбільший і важкодоступний заповідник планети. Крім того, він вже багато років закритий для сторонніх дослідників. ЮНЕСКО нещодавно включила його в список біосферних заповідників всесвітнього значення, і не без причини – парк має велику зону реліктової тундри, яка є рідною домівкою для вівцебиків, білих ведмедів, полярних вовків і найрізноманітніших форм арктичних рослин.

55. В даний час Гренландія залишається одним з небагатьох місць на планеті, мало порушених діяльністю людини, місцем фантастичних можливостей як для екстремальних видів відпочинку і спорту, так і для екологічного туризму. Обширна тундра, мальовниче узбережжя з його фіордами і найчистішими берегами, жахливі льодовики, які «народжують» айсберги прямо на очах спостерігачів, цілорічні можливості для айс-кламбінга, сноуборду і лижного спорту, унікальна (хоч і мізерна) природа, багата живими істотами море, мовчазні інуїти з їх унікальною культурою і фантастичною пристосованістю до найжорстокіших місцевих умов – все це постійно приваблює сюди все більше і більше туристів.