50 дивних фактів про нашу планету

50 дивних фактів про нашу планету

1. Такі різні кольори неба
Полярне сяйво з’являється тоді, коли заряджені частинки, які виходять від Сонця, добираються до магнітного поля нашої планети і руйнуються у верхніх шарах атмосфери біля полюсів. Частинки стають активнішими в період максимальної активності Сонця, яка відбувається циклічно кожні 11 років. Поблизу південного полюса полярне сяйво люди рідше можуть спостерігати з-за того, що рідко з’являються біля узбережжя Антарктиди.

2. Є й інші планети, подібні до нашої
Вчені припускають, що у Всесвіті існує безліч планет, схожих на нашу. Були виявлені докази того, що планети, подібні до Землі, які обертаються навколо далеких зірок. Наприклад, планета під назвою Kepler 22-b обертається навколо зірки на такій же відстані від неї, як і наша планета від Сонця, а це вказує на те, що на цій планеті можуть бути сприятливі умови для життя. Хоча чи є життя на цих планетах – поки є предметом суперечок в науковому світі.

3. Хто добирався до південного полюса?
Перший чоловік, який успішно перетнув Антарктичну пустелю, щоб дістатися до Південного полюса, був норвежець Руаль Амундсен. Він і ще 4 людини з допомогою саней, які тягнули собаки, добралися до полюса в грудні 1911 року. Амундсен говорив, що йому супроводжувала удача завдяки ретельному плануванню.

4. Саме сухе місце
Найсухіше місце на планеті, де іноді з’являється людина – пустеля Атакама в Чилі і Перу. У центрі цієї пустелі є місця, де ніколи не було зафіксовано дощу. Хоча в Сухих Долинах Антарктиди дощу не спостерігалося вже мільйони років.

5. Відкриті простори
Людям, які люблять побути на самоті, радять відправитися в Гренландію. На цьому острові найнижча щільність населення на Землі. Так в 2010 році на площі 2166086 квадратних кілометрів жило всього 56534 людини. Більшість жителів Гренландії можна зустріти біля узбережжя.

6. Найбільш густонаселений місто
Не любите густонаселені міста? Тоді не радимо вам відправлятися в Манілу. Це місто – столиця Філіппін – є самим густонаселеним містом планети, де на порівняно малому клаптику землі змушена тулитися велика частина населення країни. Згідно перепису населення в 2007 році на 38,55 квадратних кілометра містилося 1660714 людей!

7. Саме ссавець крихітне
На Землі мешкає велика кількість крихітних істот, організм деяких з їх складається всього лише з однієї клітини. Але самим дрібним тваринам-ссавцям можна назватьсвиноносую кажана. Цей вразливий вид кажанів мешкає в південно-східній Азії. Миша досягає в довжину близько 3-3,3 сантиметрів і важить близько 2 грамів. Ця летюча миша може позмагатися з карликової многозубкой, яка має приблизно такі ж розміри.

8. Найбільші організми
Найбільшими організмами на планеті можна назвати, як це ні дивно, гриби. Велика частина грибного організму схована під землею. У 1992 році вчені повідомили в журналі Nature про те, що опеньок в Орегоні займав площу 0,89 га.

9. Дихаючі гіганти
Коли ми намагаємося згадати про найбільш великих живих істот на планеті, на розум приходять кити і слони. Гігантська секвойя «Генерал Шерман» є за обсягом найбільшим деревом на планеті, яке росте в Національному парку Секвойя», Каліфорнія. Стовбур дерева містить 1486,6 кубічних метрів матеріалу.

10. Найбільший басейн
Найбільшим океанічним басейном на планеті вважається басейн Тихого океану, який займає площа 155 мільйонів квадратних кілометрів і містить більше половини всієї води на Землі. Він настільки великий, що всі континенти могли поміститися на тій же площі.

11. Населені берегові лінії
Берегові лінії займають лише 20 відсотків території США, не включаючи Аляску, і є домом для більш ніж 50 відсотків американців, тобто більшість воліє жити біля моря.

12. Найпотужніше виверження вулкана
Найсильніше виверження, свідком якого був чоловік, відбулося в квітні 1815 року на горі Тамбора в Індонезії. За шкалою VEI це виверження досягло 7 балів, Причому самої верхньої точки шкали є цифра 8. За розповідями очевидців, виверження було настільки потужним, що звуки грохочущего вулкана можна було почути навіть на острові Суматра в 1930 кілометрів. Виверження забрав життя близько 71 тисячі чоловік, клуби чорного диму можна було спостерігати на островах, розташованих досить далеко від вулкана.

13. Найактивніший вулкан
Самим активним вулканом можна назвати вулкан Стромболі, який розташований на вулканічному острові в Середземному морі, на південному-заході від Італії. За останні 20 тисяч років вулкан вивергався практично постійно. В темряві, завдяки підсвічуванню лавою, вулкан можна помітити з моря, тому його іноді називають «Маяком Середземномор’я».

14. Утворення гір
Хоча переміщаються шари породи, які називаються тектонічними плитами, приховані від нашого ока, результати їх руху ми можемо помітити на поверхні планети. Між Індією і Тибетом розташовані Гімалаї, які простягаються на відстані 2900 кілометрів. Ця довга гірська ланцюг утворилася приблизно між 40 і 50 мільйонами років тому, коли Індія і Євразія із-за руху плит з’єдналися.

15. Суперконтинент
Вважається, що за 4,5 мільярда років існування нашої планети континенти Землі колись-то з’єдналися, щоб стати єдиним континентом, а потім знову розділилися. Самим останнім єдиним континентом була Пангея, яка почала поділятися на складові частини приблизно 200 мільйонів років тому. Вчені припускають, що в майбутньому континенти знову зберуться разом.

16. Освіта Місяця
Багато дослідників вважають, що деякі великі об’єкти давним-давно стикалися з Землею, в результаті чого від планети відколовся уламок, з якого пізніше сформувалася Місяць. Поки точно не ясно, чи був цей об’єкт іншою планетою, астероїдом або кометою, але деякі вчені припускають, що винуватцем була планета Тейя, за розмірами відповідна Марса.

17. Відстань до зірки
Земля знаходиться приблизно в 150 мільйонів кілометрів від Сонця. Для того щоб досягти поверхні нашої планети, сонячного світла необхідно 8 хвилин 19 секунд.

18. Космічна пил
Кожен день на поверхню нашої планети обсипається космічна пил: приблизно 100 тонн міжпланетного матеріалу (в основному у вигляді пилу). Найдрібніші частинки виділяють комети, коли їх лід починає випаровуватися з наближенням до Сонця.

19. Багатства нашої планети
В найбільших морях планети міститься понад 20 мільйонів тон золота, проте дістати його не так вже і просто. Золото настільки розчинене в морській воді, що в кожному літрі в середньому можна виявити лише 13-мільярдну частину грама золота. Золото в рідкому вигляді захований глибоко в надрах породи, на дні океану, тому його добути поки не представляється можливим. Але якщо б це сталося, кожна людина на планеті міг би стати потенційним власником 4,5 кілограмів дорогоцінного металу, але був би він все ще дорогоцінним?

20. Водний світ
Океани покривають близько 70 відсотків земної поверхні, але люди вивчили поки тільки 5 відсотків. Решта 95 відсотків океану людина ніколи не бачив.

21. Природне електрика
Громи і блискавки – одні з найстрашніших явищ природи. Всього один удар блискавки може нагріти повітря приблизно до 30 тисяч градусів Цельсія, що змушує повітря сильно розширюватися і створює вибухову хвилю, а також сильний гуркіт, який ми називаємо громом.

22. Вона була фіолетовою
Коли Земля була фіолетовою, хоча сьогодні змінила колір на зелений, передбачає Шив Дассарма (hil DasSarma), мікробний генетик з Університету Меріленд. Стародавні мікроби, за його словами, могли використовувати не хлорофіл, а інші молекули для того, щоб приборкати сонячні промені. Такі молекули могли давати їм фіолетовий відтінок.

Дассарма вважає, що хлорофіл з’явився після іншої чутливої до світла молекули під назвою ретиналь, яка вже існувала на молодій планеті. Ретиналь сьогодні можна знайти на мембранах сливового кольору фотосинтезирующего мікроба галобактеріі, вона поглинає зелений світло і відображає червоний, ліловий, а при їх змішуванні з’являється фіолетове світло.

23. Вимірювання віку льодовиків
Люди залишають свої позначки на планеті різними способами. Наприклад, випробування ядерної зброї в 1950-х роках призвели до викиду радіоактивних частинок в атмосферу, які в кінцевому підсумку випали разом з дощем і снігом. Ці опади осіли в льодовиках, де сформували верстви, по яких учені намагаються з’ясувати вік льоду.

24. Втрата води
Зі зміною клімату льодовики втрачають лід, що призводить до підвищення рівня світового океану. Як виявилося, що якщо розтане один єдиний льодовик, він підніме кількість талої води на 10 відсотків. Канадський льодовик між 2004 і 2009 роками вже втратив багато льоду, який перетворився у воду, за обсягом дорівнює 75 відсоткам озера Ері.

25. Вибух озер
Озера теж можуть вибухати. У Камеруні на кордоні з Рваної та Демократичною Республікою Конго розташовані 3 загрозливих озера: Ніос, Монун і Ківу. Всі ці озера є кратерными, вони розташовані на вершині вулкана. Магма під їх поверхнею виділяє вуглекислий газ, який накопичується в шарах під ложем озера. Якщо вуглекислий газ вирветься на свободу, кожному, хто опиниться поблизу, нічим буде дихати.

26. Найнижча точка суші
До найнижчої точки на суші можна легко дістатися. Це Мертве море, розташоване між Йорданією та Ізраїлем. Рівень води на 423 метри нижче рівня моря, причому він продовжує падати приблизно на 1 метр в рік.

27. Найглибша точка
Наскільки глибоко в надра Землі здатний дістатися людина? Найглибшою точкою на планеті є Маріанська западина, глибина якої 10916 метрів нижче рівня моря. Найглибша точка планети, не покрита океаном, знаходиться на глибині 2555 метрів нижче рівня моря, але туди навряд чи можна дістатися. Це западина Бентлі, в Антарктиді, яка заповнена товстим шаром льоду.

28. Найбагатші екосистеми
Коралові рифи притягують велику кількість живих істот на одиницю площі, ніж будь-які інші екосистеми планети. З ними можуть змагатися хіба що тропічні ліси. Рифи складаються з крихітних коралових поліпів, які будують вапняні структури. Вони є найбільшими живими структурами на планеті, які можна помітити навіть з космосу. На жаль, з-за псується екології та зміни клімату коралові рифи гинуть швидше.

29. Найдовша гірська ланцюг
Якщо ви хотіли б побачити найдовший гірський ланцюг, вам довелося б спуститися глибоко під воду. Підводні ланцюга простягаються на відстань 65 тисяч кілометрів – це ланцюг підводних вулканів, яка оперізує Землю. Лава вивергається на дні океанів, утворюючи підводні гори.

30. Підкорення вершин
8 травня 1978 року італійський альпініст Райнхольд Месснер разом з Петером Хабелером підкорив вершину Евересту, здійснивши сходження на найвищу точку планети без використання кисню.

31. Камені вміють гуляти
Камені вміють рухатися по поверхні планети, принаймні, на поверхні висохлого озера Рейстрек-Плайя, у Долині Смерті, Каліфорнія. Іноді вітер здатний зрушити з місця камені вагою десятки і навіть сотні кілограмів. Найімовірніше, глинистий поверхню плато стає більш слизькою, коли в найближчих горах тане сніг. Це дозволяє вітру штовхати і рухати камені по поверхні.

32. У Землі може бути ще одна Луна
Деякі вчені стверджують, що у Землі є ще один супутник, крім Місяця. Згідно з дослідженнями, результати яких були опубліковані в кінці минулого року в журналі ICARUS, космічне тіло розміром не менше 1 метра обертається на орбіті Землі в будь-який час. Тобто, це не завжди одне і те ж тіло, а так звані «тимчасові місяця», кажуть вчені. За їх теорією, гравітаційне поле Землі може захоплювати астероїди, які пролітають неподалік від нашої планети, обертаючись навколо Сонця. Коли подібний астероїд наближається до Землі, він починає обертатися навколо неї і робить 3 оберти, залишаючись на орбіті приблизно 9 місяців, а потім знову віддаляється.

33. Два Місяці?
Колись у Землі було два великих супутника – два місяця. Другий супутник діаметром близько 1200 кілометрів, за припущеннями вчених, обертався навколо нашої планети, поки не зіткнувся з Місяцем. Ця катастрофа може пояснити, чому дві сторони сучасної Місяця так сильно відрізняються один від одного.

34. Зміна напрямку магнітного поля
За останні 20 мільйонів років, на нашій планеті кожні 200-300 тисяч років має місце зміна напрямку магнітного поля, хоча цей процес не має особливої періодичності. Зміни не можуть відбутися миттєво. Цей процес потребує сотень і тисяч років.

35. Найвищі гори
Гора Еверест або, як її ще називають, Джомолунгма, що є найвищою горою. Її вершина знаходиться на висоті 8848 метрів над рівнем моря. Однак, якщо виміряти гору від самого її заснування до вершини – вона досягає 17170 метрів.

36. Магнітне поле
У Землі є магнітне поле завдяки океану гарячого та рідкого металу, який сконцентрований навколо її твердого залізного ядра. Цей потік рідкого металу створює електричний струм, який в свою чергу утворює магнітне поле. З початку 19-го століття північний магнітний полюс Землі зрушився на північ на 1100 кілометрів, згідно дослідникам НАСА. Швидкість руху збільшується, при цьому, в даний час північний полюс рухається зі швидкістю 64 кілометри на рік. У 20-му столітті він рухався зі швидкістю 16 км/год.

37. Дивна гравітація
З-за того, що наша планета не є ідеальною кулею, її маса розподіляється нерівномірно. Коливання маси викликають коливання гравітації. Один з прикладів аномальної гравітації є Гудзонова затока в Канаді. У цій області гравітація нижче, ніж в інших місцях планети. В 2007 році учені виявили, що всьому виною станули льодовики. Лід, який в період останнього льодовикового періоду покривав цю область, розтанув, проте планета не встигла відновитися після цієї ноші.

38. Найбільший сталагміт
Найбільший у світі сталагміт знайдений на Кубі. Це утворення має висоту 67,2 метра.

39. Екстремальний континент
Самий Південний континент Антарктида є самим краєм Землі. Крижана шапка Антарктиди містить 70 відсотків запасів прісної води на планеті і 90 відсотків світового льоду.

40. Найнижча точка
Не буде великою несподіванкою дізнатися, що саме холодне місце на планеті знаходиться в Антарктиді. Однак градусник термометра там опускається на небувалу величину. Взимку температура може досягати мінус 73 градуси за Цельсієм. Але сама екстремально низька температура була зафіксована 21 липня 1983 року на російській станції Схід і склала мінус 89,2 градуса Цельсія.

41. Найспекотніше місце
Найспекотнішим місцем планети є Лівія, де градусник показував 57,8 градусів за Цельсієм вище нуля у вересні 1922 року. Можливо, десь у пустелі є і більш гарячі точки, проте вони знаходяться за межами спостережних станцій.

42. Найсильніший землетрус
Найсильніший землетрус, яке спостерігалося на території США – був землетрус потужністю 9,2 бала, який стався на Алясці 28 березня 1964 року. Але найсильнішим землетрусом, яке зафіксували сучасні сейсмологи, вважається землетрус в Чилі, яке відбулося 22 травня 1960 року. Його потужність склала 9,5 балів.

43. Лунотрясения
Лунотрясения або «землетрусу на Місяці», теж іноді трапляються, але не так часто і не з тією інтенсивністю, як на Землі. Вчені вважають, що лунотрясения пов’язані з приливними силами Сонця і Землі, а також деякими іншими причинами. Лунотрясения можуть відбуватися на великій глибині між поверхнею Місяця і її центром.

44. Вік Землі
Науковці вирахували вік Землі, досліджуючи найстаріші породи і метеорити, які були відкриті на планеті. Метеорити і Земля були утворені приблизно в один час, коли сформувалася Сонячна система. За даними вчених, Землі вже 4,54 мільярда років.

45. Рух порід
Земля, по якій ми ходимо, зроблена з вторинної сировини. В ході певних циклів вулканічні породи перетворюються в осадові породи, а потім метаморфічні породи і все спочатку. Цей цикл не є досконалим: магма з надр землі піднімається і остигає і перетворюється в вулканічну породу. Тектонічні процеси піднімають породу до поверхні, де ерозія руйнує її. Крихітні фрагменти складаються, а тиск стискає їх і перетворює в осадову породу, наприклад, піщаник. Якщо осадові породи накопичуються ще глибше, вони можуть перетворитися в метаморфічні породи під великим тиском і при високій температурі. В ході процесу осадові породи можуть зруйнуватися, а метаморфічні породи піднятися вище. Але якщо метаморфічні породи будуть рухатися глибше за зламів, коли один з шарів штовхається іншим, ці породи в кінцевому підсумку знову стануть магмою, і процес буде повторюватися.

46. Подорож навколо Сонця
Земля обертається навколо своєї осі, а також рухається навколо Сонця з божевільною, за нашими мірками, швидкістю – 107826 кілометрів на годину.

47. В русі
Вам здається, що ви стоїте без руху, але насправді рухаєтеся і дуже швидко. Залежно від того, в якій частині Землі ви знаходитесь, ви будете рухатися різною швидкістю. Найшвидше рухаються люди, які знаходяться на екваторі.

48. У планети є талія
Мати Земля має талію – протяжність її окружності становить 40075 кілометрів.

49. Приплюснута форма
Земля має неправильну форму. У процесі обертання гравітація прямує до центру планети, а відцентрова сила йде в бік. Із-за обертання на екваторі планети створюється опуклість, тому екваторіальний діаметр більше, ніж діаметр між полюсами, на 43 кілометри.

50. Третя планета
Наша рідна планета Земля є третьою планетою від Сонця і єдиною планетою сонячної системи, де є умови, підтримується атмосфера з вільним киснем, є океани рідкої води на поверхні і, найголовніше, на якій є життя.