12 дивних видів спорту, якими захоплювалися наші предки

12 дивних видів спорту, якими захоплювалися наші предки

1. Панкратіон

Панкратіон можна назвати аналогом сучасних «боїв без правил» – його практикували Стародавні Греки, і цей вид спорту був сумішшю боксу, ударів ногами і боротьби. Були тільки два правила: чи не кусатися і не виколювати противнику очі, все інше було дозволено. Бій не був обмежений за часом: за винятком рідкісних випадків, коли втручався суддя, бій тривав, поки один із супротивників або не здасться, або не помре.
Після перемоги боєць повинен був вступити в бій з наступним суперником, і так тривало, поки з усіх учасників не залишиться тільки двоє: вони боролися один з одним, і переможець матчу отримував звання чемпіона. Дивно, але в деяких змаганнях брали участь одноразово тисячі бійців – в таких випадках матч займав більше одного дня.
Назва «панкратіон» у перекладі означає «всі сили», греки вважали, що придумали цей спорт Геракл і Тесей. Крім того, що матчі були значним спортивною подією, а багато спартанці використовували отриманий в ігрових боях досвід в реальних битвах.

2. Турнір рибалок

Уявіть собі, як дві групи чоловіків стрибають у човни, щосили гребуть на середину річки Ніл, і там починають бити один одного веслами і загостреними палицями. Цей спорт був популярний в Єгипті ще до епохи фараонів, і багато разів криваве місиво приваблювало крокодилів і гіпопотамів, які нападали на гравців. Пізніше аналогічні види бойових ігор з’явилися і греків і римлян, а ще пізніше подібний вид спорту був відроджений у Франції, хоч і не був там настільки кривавим, та й крокодили в цьому не брали участь.

3. навмахії

Навмахії – це римський турнір моряків, назва приблизно перекладається як «морський бій»: римляни заповнювали арену водою, запускали туди човни і відтворювали відомі морські битви. Часто це були криваві видовища, де брали участь військовополонені або засуджені до смерті люди. На відміну від більшості подібних спортивних заходів, для навмахії була властива вкрай висока смертність серед учасників.

4. Венац

Важко сказати, для кого ці змагання були гірше – для рабів або для звірів, з якими ті були змушені битися. Насправді римлян настільки цікавило протистояння людей і тварин, що на урочистому відкритті Колізею проти людей було випущено більше 9000 диких звірів, частина з яких була убита. Людей же часто чекала та ж доля: наприклад, іноді людям не давали взагалі ніякої зброї, а їх противниками ставали леви або ведмеді, і люди повинні були якимось чином перемогти голодного звіра або померти. Часто ці змагання включали якусь драму – люди поставали як герої театрального сюжету. Римські влади таким чином досягали двох цілей відразу: стратили злочинців і забезпечували розваги для мас.

5. Битва на посохах – нгуні

Це один з небагатьох видів спорту в нашому списку, що практикуються донині: наприклад, зулуси б’ються на палицях – у кожного учасника є одна палиця для нападу, і одна для захисту. Хоча помирають люди рідко, гравці все ж часто залишають «арену» з численними саднами, рубцями згодом в шрами, які воїни носять з гордістю як відзнаки. Часто такі бої – невід’ємна частина весільного торжества: рідня нареченого і нареченої виходить один проти одного і бореться, щоб визначити кращого воїна в кожній групі.

6. пелота

Чимось ця гра нагадує хокей на траві, тільки для неї в Мезоамериці використовували палаючу шайбу. Останнім часом в Мексиці обговорюють можливість повернення цього виду спорту, на чому наполягає навіть мексиканський уряд.

7. Пінкі по гомілці

Дві людини хапають один одного за шиї, а потім кожен починає штовхати противника по гомілках – цей нескладний вид спорту практикується в Англії вже кілька сотень років. Хоча ця гра і не настільки давня, як більшість з перерахованих, і рідко закінчується смертю, але, враховуючи той факт, що в давні часи при підготовці до змагання учасники одягали важкі чоботи, а потім били по ногах різного розміру молотками, цей спорт все ж має право бути в нашому списку. Виграє той, хто першим повалить противника на землю. До речі, сьогодні є навіть всесвітній чемпіонат з стусанів по гомілці.

8. Стрибки через верблюдів

Спорт практикувався древнім плем’ям Заранік, що жили на території Ємену, і зараз він знову набуває популярності. Учасники повинні перестрибнути через якомога більшу кількість верблюдів.

9. Пато

Пато – офіційний аргентинський спорт. Спочатку замість м’яча використовувалася жива качка, але тепер аргентинський уряд зобов’язує учасників грати звичайним м’ячем. Пато – щось середнє між поло і баскетболом: гравці скачуть на конях, і завдання кожної команди – привести м’яч на свій бік. Ви можете задатися питанням: чому раніше замість м’яча була качка? В оригінальній версії змагань метою було загнати качку назад на «ранчо», в деяких випадках це розумілося в буквальному сенсі: «воротами» командам служили справжні ферми. Звичайною справою під час матчу вважалася поножовщина, а смерть качки була, вважай, зумовлена. В кінці 18-го століття деякі католицькі священики намагалися перешкоджати грі і пов’язаному з нею насильства, відмовляючи в похованні тим, хто помер під час матчу, але в наші дні насильства в пато майже немає.

10. бузкаші

Бузкаші – національний вид спорту в Афганістані: ланцюжок гравців люто бореться за обезголовлену тушу козла, яку необхідно передати через лінію воріт. Коли таліби правили Афганістаном, вони поставили бузкаші поза законом, вважаючи його аморальним, але як тільки таліби були вигнані, цей вид спорту знову став популярним – в деяких матчах беруть участь тисячі людей. Використання безголових козлиних туш може здатися варварством, але слід зазначити, що в більшості видів спорту в сучасному світі використовуються шкури мертвих тварин, хоч і не так шокуючих візуально.

11. Перетягування шкір у вікінгів

Гра схожа на перетягування каната, тільки вікінги воліли використовувати замість мотузки шкіри тварин і грали у величезній палаючої ямі. Зазвичай переможцям діставалася багата здобич: вони отримували право грабувати селища і гвалтувати жінок. Переможених ж або оголошували трусами і відпускали, або залишали згоряти у вогні.

12. Улама

Хоча цей вид спорту і раніше популярний в деяких частинах Центральної Америки, оригінальна версія гри, створена майя, є одним з самих божевільних видів спорту в історії. Вона чимось схожа на баскетбол: гравці повинні за допомогою стегон закинути м’яч у прикріплене до стіни кільце. Що в цьому такого? Майя в якості м’ячів використовували людські черепи. Не зовсім зрозуміло, звідки у них було стільки черепів, але, можливо, така була ціна програшу.