100 фактів про Саудівську Аравію

100 фактів про Саудівської Аравії

Ну от і я дозрів на 100 фактів про Саудівській Аравії. Це мої особисті спостереження за 4.5 роки на східному узбережжі, в Хобаре. На абсолютну точність фактів не претендую.

1. Саудівська Аравія займає близько 70% площі Аравійського півострова

2. У 1932 році, коли СА утворилася злиттям двох князівств, вона була однією з найбідніших держав світу.

3. Раніше на території Саудівської Аравії було безліч дрібних князівств. Багато теперішні прізвища саудівців мають пряме відношення до тих князівств. Багато такі сім’ї є найбагатшими в королівстві, після Саудів, звичайно.

4. Прізвище однієї з таких сімей знає практично кожна людина.

5. У 1938 році знайшли першу нафту, і тепер СА – перша з видобутку нафти у світі і одна їх самих багатих країн

6. Влада передається у спадок, тільки членам родини Аль-Сауд

7. Країна живе за суворими законами Шаріату (ісламського права), заборонені будь-які публічні розваги (театри, кінотеатри і т.д.)

8. Однак, є й послаблення (думаю, у зв’язку з подіями на Близькому Сході) – цього року король дозволив жінкам голосувати на місцевих виборах в муніципалітети.

9. Пару років тому хотіли провести кінофестиваль в Джидді, але його скасували напередодні відкриття під якимось пристойним приводом.

10. Жінка – людина без прав. Не має права працювати (хоча останнім часом почали з’являтися жінки на ресепшені в лікарнях), не має права водити машину, не може з’являтися на публіці одна (тільки з представником сім’ї чоловічої статі, навіть якщо чоловікові всього 6 років)

11. Жінки намагаються відстояти право на водіння машини і періодично влаштовують акції протесту, їздять вулицями за кермом. Їх ловлять, роблять навіювання і відпускають на поруки чоловіка. Одну недавно засудили до прочуханки

12. Страти є, але менше ніж торік.

13. За наркотики – смертна кара. За алкоголь – порка, в’язниця і депортація

14. Це не заважає індусам і філіпінцам варити самогон, який називається «Садика». Страшна річ, градусів 60.

15. Можна купити і більш благородні напої, віскі, наприклад, але пляшка коштуватиме близько 300 баксів. Контрабанда.

16. Значна частина СА – пустеля. На півдні пустеля називається Руб-аль-Халі, Порожня чверть. Там пісок змінює колір протягом дня в залежності від температури, від червоного вранці до світло-жовтого в обід.

17. Вдень у червні-липні температура в пустелі запросто досягає 60 градусів і вище.

18. На східному узбережжі періодично вологість піднімається до 100%. При температурі 40-45 градусів

19. На західному узбережжі висока вологість присутня практично завжди. Зате у них немає піщаних бур, як на сході.

20. Уздовж західного узбережжя є гори Хіджаз і Асир. Найвища точка – 3353 м.

21. Столиця – Ріяд, величезний за площею місто, висоток вкрай мало. Середня висота будівлі – поверхів п’ять.

22. Машини в основному американські. До кінця 80-х японських машин практично не було, поки один підприємець (не пам’ятаю як його звали) не привіз кілька десятків ексклюзивних японських моделей і не подарував їх принцам і всякої знаті. Тепер японських авто приблизно половина. Європейські теж є, але мало.

23. Незважаючи на те, що доходи дозволяють купувати пристойні машини, багато їздять на автомотлоху 70-80 років. Одна з найпоширеніших машин – Chevrolet Caprice Classic кінця 80х

24. Їздять як бог на душу покладе – середня швидкість по місту 80-100 км / год, за містом офіційно 120, але по факту хто як може, але не менше 120.

25. Нередка картина, коли саудівець веде машину, а на руках у нього маленька дитина.

26. А ще вони люблять відсунути сидіння максимально назад, спинку відкинути, ліву ногу підігнути під себе або уперти зліва в приладову панель і рулювати так сидячи боком і тримаючи кермо однією рукою. Машини-то практично всі з автоматичною коробкою.

27. Бензин коштує дешевше води. Пляшка води 0,6 л коштує 1 ріал, 1 літр бензину – 0,6 ріалу. Якось так.

28. Ресторани розділені на сімейну секцію і секцію для синглів. Синглів до сімейних не пускають

29. Взагалі, залежно від упертості сек’юріті, самотнього араба (або групу арабчат) можуть не пустити і в торговий центр. Є торгові центри тільки для сімейних.

30. Бродячих тварин немає. Ну, майже немає. Собак бачив пару-трійку раз за майже 5 років, в основному кішки, але вельми небагато.

31. Зоомагазини є, кішку купити можна. Але араби будинку живність не тримають, не можна.

32. Зображення людини і тварин заборонені Кораном. Люди виходять з положення як можуть, в Джидді є пам’ятник незрозуміло чого, але якщо придивитися, то схоже на верлюда.

33. Ще в Джидді просто дофіга всяких незрозумілих монументальних композицій – пам’ятники чайнику, кліщів, будівельному мастерку, ще чогось, не пам’ятаю вже.

34. Раніше і на фотографіях на рекламі в людних місцях обличчя людей були затерті. Зараз начебто вирішили, що фотографія – світлопис, світло дав Аллах, значить, фотографія – справа богоугодна.

35. Фотографувати людей без їх згоди не рекомендується, особливо жінок і поліцейських.

36. Тут взагалі нічого фотографувати не можна – кругом куди не плюнь або урядова будівля, або сек’юріті Чекпойнт, або компаунд для іноземців.

37. Спробував сфотографувати пожежну машину в Джидді – тут же з-під землі з’явилася поліцейська машина, мало не відібрали камеру. Друг відмазав.

38. Три ключових арабських слова – іншалла, Букрій і маалеш. Іншалла – типу «дай бог», на все воля Аллаха, Букрій – завтра, маалеш – ну і хрін з ним.

39. Відповідно, іншалла додається скрізь, де є згадка про якісь плани. Букрій іншалла може означати як «може бути завтра», так і «ніколи». Взагалі Букрій – проміжок часу між зараз і ніколи.

40. Більшість арабів не вміють плавати

41. Незважаючи на близькість Перської затоки, катерів і яхт практично немає. Є трохи гідроциклів. Виндсерферов бачив один раз

42. Улюблена розвага – заїхати на машині на піщану дюну вгору по схилу. Висота дюни – метрів 30-40, кут підйому досить крутий. Деякі намагаються це зробити на легковиках.

43. Дерев тут практично немає, пустеля. Араби люблять виїжджати в пустелю на пікніки, з наметами, мангалами і т.п.

44. Є неписані закони пустелі – якщо бачиш машину на узбіччі в безлюдному місці – зупинись, може, потрібна твоя допомога

45. Саудівська Аравія дуже загиджені країна. Тонни сміття уздовж доріг, на пляжах. Літаючі пакети, пластикові пляшки.

46. ​​З нормальною взуттям проблема, тому араби носять в основному сандалі і шльопанці.

47. Взагалі вони до європейської одязі не дуже привчені. Штани вічно короткі. Якісь абсолютно уродскіе черевики.

48. А поєднання традиційного арабського наряду (тоба начебто називається) і черевиків зі шкарпетками майже до гомілки – це взагалі пекло.

49. Інтернет серйозно модерується, сайти з найменшим натяком на порнографію закриті, як і багато проксі-сервера.

50. Залізничне сполучення практично відсутня, незважаючи на досить велику територію. Є гілка Даммам-Ріяд. Будується гілка Мекка-Медіна. У 2008 році підряд на будівництво ж / д Північ-Південь виграло ВАТ РЖД, але потім тендер скасували.

51. В’їзд в Мекку і Медину НЕ-мусульманам заборонено. Але ми випадково потрапили в Мекку в минулому році.

52. У Саудівській Аравії культ родини. Часто діти живуть з батьками, старший син містить старих батьків. Повага до старших прищеплюється з дитинства.

53. Той, хто йде вітає стоїть, молодший – старшого.

54. При зустрічі саудівці триразово цілуються в щоку (або в обидві по черзі), але не все, тільки близькі родичі, старі друзі.

55. Тут дуже специфічний бізнес-етикет. Спізнитися вважається нормою, перш ніж починати ділову розмову, п’ють чай-каву, говорять про життя.

56. Саудівського арабської мови не існує. Є діалекти Хіджазі (західне узбережжя), наджді (центр) і шарки (східне узбережжя), які відрізняються один від одного. Плюс приїжджі араби превносят колориту – єгиптяни, палестинці, сирійці, йорданці.

57. Кажуть, Єва, та сама, жила в Джидді, і місцем її поховання поклонялися раніше. Але потім ваххабіти зруйнували місце поховання і кладовище. Залишилася від того цвинтаря тільки арка на вході.

58. Будь-яке інше відкрите віросповідання крім Ісламу заборонено. Відповідно, напередодні всяких НЕ-ісламських церковних свят типу Різдва, діяльність шаріатської поліції «Мутава» активізується.

59. Якщо є хрестик, то краще його носити під одягом.

60. Ялинок в продажу немає, ніяких, навіть штучних.

61. А ось ялинкові іграшки продаються в маленьких сувенірних крамничках. Парадокс. Сам купував кілька явно ялинкових по виду кульок з пап’є-маше з верблюдами на них.

62. Росіяни матрьошки теж продаються, тільки вони схильні національному моддингу. На жіночих мотрійках чорні Абай намальовані (накидки такі) і нікаби (хустки), на чоловічих відповідно об і Гутрі.

63. Обруч на голові чоловіка поверх хустки називається Агалил. Зараз він зроблений з хрін зрозумій чого, а раніше робився з кінського волосу і служив для стриножені худобини (в основному верблюдів)

64. Верблюже парне молоко дуже смачне, але якщо у вас проблеми зі шлунком – краще не пити. Може подіяти протягом півгодини.

65. Саудівці досить привітні, але в будинок запрошують дуже рідко. В основному спілкування відбувається в невеликій альтанці, прибудованої до будинку. Обов’язково пригощають арабським кави, фініки.

66. Арабська кави – окрема історія. По-перше, це напій жовто-коричневого кольору. По-друге, в ньому повно добавок – кардамон, гвоздика, кориця, іноді аніс. По-третє, подається в мікроскопічних піалках. По-четверте, це дуже тонізуючий напій, багато не вип’єш. Ну і обов’язково склянку холодної води принесуть.

67. Араби дуже люблять почухати мовою. На телефоні висять постійно.

68. Є список професій, офіційно затверджений Міністерством праці, на які приймаються тільки саудівці. Наприклад, у відділ кадрів або зі зв’язків з урядовими органами.

69. Взагалі держава суворо регламентує питання працевлаштування. Міжнародна компанія повинна набирати певний відсоток саудівців, не менше 10% від загальної чисельності (можу помилятися). Це називається саудізація.

70. Іноді простіше й ефективніше домовитися з таким працівником, щоб він отримав мінімальну зарплату для його посади і не приходив на роботу взагалі. Вівці цілі і вовки ситі.

71. Літочислення відрізняється від григоріанського календаря. Зараз 1432 по Хіджре.

72. Новий рік у нашому розумінні саудівці не відзначають. Останній місяць року – хіджжа, місяць паломництва в Мекку. На 10 день починається свято Ід Аль-Адха, йди великий ід, і триває до заходу 13 дня місяця хіджжа.

73. День народження теж не відзначають. Взагалі, багатьом бедуїнів дату народження ставлять від балди, 1 число приблизного місяця народження. Або останнє. Як пощастить.

74. Протягом дня моляться 6 разів. На час молитви все закривається. У сусідніх державах затоки такого немає. В Еміратах і Бахрейні все працює навіть під час молитви.

75. Закони Ісламу забороняють лихварство, тому в банку можна взяти кредит всього під 2% (операційні витрати банків). Правда, відсоток за депозитним вкладом теж мізерний.

76. Податку з продажів і ПДВ немає

77. Іноземні банки тут мають 50% капіталу нарівні з саудівськими засновниками, відповідно назви банків не загальновизнані світові (типу Citi Bank), а місцеві (Samba Bank – Saudi-American Bank, наприклад)

78. Серед саудівської молоді тут повно хіпстера – джинсики в обтяжку, неймовірні зачіски, окуляри на півобличчя. Виглядають смішно. Дівчатка все в Абай, особи часто теж закриті. Тільки очі горять з-під нікабів.

79. Крім маси ісламських радіостанцій, є дві-три, що віщають рок, поп і класику. Одна на Бахрейні, дві належать Сауді Арамко. Іноді ловиться Русское Радио з Дубаї і катарське французькою мовою.

80. З телебаченням повний порядок, супутникові тарілки в кожному будинку.

81. Традиційну саудівську їжу доводиться шукати по чисто арабським кварталах. Її витіснила ліванська, йорданська, сирійська, філіпінскіе, малазійська і китайська кухня.

82. Японська кухня непопулярна. Сушечних в Хобаре поки 2 або 3, 4я ніяк не відчиняться вже рік.

83. Мережевих ресторанів джанкфуда більш ніж дофіга. Макдональдси двері в двері з Бургер Кінг, Данкін Донатс в 10 метрах від Кріспі Крим.

84. У зв’язку з цим дуже багато товстих. Саудівці до того ж вельми прохолодно ставляться до спорту.

85. Улюблена гра – футбол.

86. Саудівська збірна називається в народі Аль-Сакур (соколи) або Аль-Ахдар (зелені). На чемпіонатах світу саудівці виступають так собі, а от на чемпіонаті Азії тричі були чемпіонами.

87. Є досить багато футбольних клубів. Кращий – Іттіхад з Джидда.

88. Я навіть боюся уявити, що буде, якщо при жеребкуванні на чемпіонат світу саудитам випаде грати з Ізраїлем.

89. Євреїв не люблять. За Палестину в тому числі.

90. Братушка-палестинцям постійно допомагають грошима. Остання допомога була у вересні цього року. 200 мільйонів доларів, на хвилиночку.

91. До росіян ставляться добре. Весь час питають про Путіна.

92. Є кілька чисто саудівських арабських жестів, які не описати, бо там ще й міміка грає роль.

93. Права рука чиста, ліва – брудна. Використовується при підмиванні, вибачте. Ну і їдять правою. Вітають один одного правою. Якщо щось дають, треба брати правою.

94. Злодіям раніше рубали руку. Праву. Ось западло-то, їсти запомоенной рукою. Хоча, може і зараз рубають

95. Страти проводяться при мечетях, але не скрізь, всього в кількох містах

96. У Саудівській Аравії невірний не може увійти до мечеті. У Бахрейні – будь ласка.

97. Громадського транспорту практично немає. Є якісь підозрілі міжміські автобуси. А так все переміщуються або на своїй машині, або на таксі. Індуси і пакистанці з бідних їздять на велосипедах або в крайньому випадку ходять пішки. Але влітку це капець повний.

98. У вихідні саудівці виходять з сім’ями на прогулянку на набережну, стелять на газонах килими і влаштовують пікніки.

99. До речі, вихідний день – п’ятниця. А понеділок починається в суботу, як у Стругацьких. Четвер, як правило, робочий до обіду

100. У Саудівську Аравію не можна приїхати просто так, щоб отримати візу, має бути запрошення від місцевої контори. Міжнародного туризму тут не існує.
Автор