100 фактів про Австралію зсередини

100 фактів про Австралії зсередини

1. Від Москви, Пітера Австралія настільки далеко, що навіть далека-предалекая Індія – це тільки половина шляху. Від мене наприклад до батьківського дому в Санкт-Петербурзі 14883 km.

2. Від отруйних павуків тут ніхто з 1979 року не вмирав. Хоча за рік знайшли 2 отруйних павука в будинку і 1 зовні. Взагалі народ якось спокійно до них відноситься.

3. Малярія теж приблизно тоді ж повністю переможена, в 70-х.

4. Акули бувають кусають кого-небудь. Від акули в Австралії загинуло за останні 50 років 53 людини, у середньому значить 1.06 людину в рік.

5. По якості життя (Quality of life rank) Австралія в першій десятці.

6. Австралійська «національна» їжа – Vegemite. Веджимайт – це перероблені дріжджі, коричнева маса з різким запахом і дуже солона. Намазується на хліб дуже тонким шаром. Не всі люблять, але у мене в сім’ї полюбили. Ще до Австралії є його почали, купив з нагоди, коли був у Лондоні. Спочатку веджимайта багато йшло, а зараз вже мало їмо, заспокоїлися.

7. Ще національна австралійська їжа – це Meat Pie, м’ясні пиріжки у вигляді кошички з тіста, зверху корзиночка теж закрита тестом. В Спб пам’ятається продавалися «фруктові Кошики» з варенням, так от Meat Pie це те ж саме, але тільки з фаршем. Всередині фарш зі всякими добавками і спеціями, досить рідкий зазвичай. Meat Pies продаються в універсамах як морожені напівфабрикати.

8. Австралійська cultural icon – це Steve Irwin, ви його знаєте звичайно, ну який крокодилів тягав за хвости весь час, а потім загинув ужалений скатом. Його тут часто згадують. Донька Стіва Ірвіна тепер веде дитячу передачу про тварин Bindi The Jungle Girl. Вона маленька, років 8-10 десь, але така прудка, перед камерою дуже впевнена в собі, говорить голосно, шкіриться, як зебра. А ще у неї в передачі дорослі чоловіки на підтанцьовці, мені це не подобається.

9. Австралія розташована на дуже низьких широтах. Мельбурн наприклад на широті 37.5° S – і це набагато ближче до екватора, ніж сама південна частина Росії і Чорне Море. А решта Австралія (крім острова Тасманія) ще ближче до екватора.

10. Однак не сказати що Мельбурн дуже жаркий місто. Влітку тут 20-30°C (40° рідко взагалі то), а взимку вночі +4, вдень +15°C. Погода дуже мінлива, вітряна часто.

11. Сонце дуже зле, багато ультрафіолету, легко отримати опік. Я ходжу з довгими рукавами навіть в спеку, і мажусь сонцезахисним кремом. Хоча австралійці часто безтурботні – в маєчці можуть ходити. Або їздити на машині з відкритим вікном, виставивши лікоть під сонце. Бачив тут як роботягу, сидить на даху голий по пояс і в шортах, кладе черепицю, а сонце пече щосили – у нього аж колір незрозумілий став, червоно-коричневий. Я як північний людина звичайно більш обережний.

12. Тут кілька років поспіль було мало дощів і пустеля розширювалася. Австралійці турбувалися – якщо так буде продовжуватися, то вся Австралія висохне скоро. Але цим літом (2010-2011) було багато дощів, і вся природа відновлюється швидко. У кінці літа, восени зазвичай тут все буре і вицвіле. А в цьому році зелене і трава бурхливо зростає.

13. Економіка Австралії багато в чому тримається на експорті газу, руди і т. п., але на відміну від Росії уряд прибутком щедро ділиться. Соціалка досить розвинена.

14. Якщо у вас дітей скажімо 4 а краще 5, посібників дається стільки, що в принципі напевно можна вже жити не працюючи.

15. В Австралії вирощують близько 20 мільйонів тонн пшениці, приблизно по тонні на кожного жителя країни; значна частина йде звичайно на експорт. У сільському господарстві задіяно дуже невеликий відсоток народу: 3.6% працездатного населення.

16. Охорона здоров’я в Австралії досить дивне порівняно з Росією. Наприклад, лікарі не приходять за викликами, навіть до дитини (хоча є швидка звичайно для серйозних випадків). Потрібно брати хвору дитину і їхати до лікаря. Чекати в черзі причому. Дружина розповідає – при ній з хворою дитиною батько прийшов, дитини знудило поки чекали, кошмар. Втім народ хворіє рідко і живе довго.

17. В Австралії прямо на вулиці можна безкоштовно взяти побутові речі: мікрохвильову піч, пилосос, стереосистему, комп’ютер, принтер, стільці та інші меблі. Телевізорів дуже багато, на різний смак і розмір. Люди виставляють ці речі поруч зі своїм будинком – це значить можна забрати. Речі майже нові. Іноді накрите поліетиленом. В мій журнальчик набігають іноді потреоты совка і називають це «підібрав з смітника». Насправді, зрозуміло, це не смітник, а комунізм і достаток. Звичайно я розумію, потреотам совка прикро, що вони далі від комунізму ніж хто-небудь, незважаючи на всі жертви.

18. В Австралії іноді можна торгуватися в магазині. Приятель мій розповідає: продавалися в магазині Макбука, причому для студентів знижка 10%. Він каже: «продайте мені за студентською ціною» Ті: «А ви студент?» Він: «Ні, але я ж ніколи на Макбуке не працював, я буду все це вивчати, так що будемо вважати, що я студент». ОК, погодилися.

19. Голосувати на виборах тут обов’язково, інакше штраф. Мені правда поки це не актуально: громадянство дають тільки через 4 роки проживання, а ми тільки близько року прожили. А там буду ходити звичайно на вибори, люблю демократію.

20. Главою держави вважається британська королева. На монетах вона зображена. На старих монетах вона молода.

21. В країні головний – прем’єр-міністр. Зараз це Джулія Гіллард. Вона тут якось заявила що, мовляв, мабуть, нинішня королева – остання королева, після неї ми вже не будемо частиною Британської співдружності, або як-то так. Викликала навіть холивор невеликий цією заявою.

22. Також в Австралії йдуть дебати з приводу нового прапора – на якому можливо не буде більше британського Юніон Джека.

23. Ще в Австралії є «Прапор Аборигенів», він не так давно став офіційним. Тепер навіть у школі висить поруч з звичайним австралійським прапором.

24. Аборигенам тут намагаються допомогти, всякі навчальні заклади для них є спеціально, соціалка всяка. На будинку, де басейн, я помітив табличку, на якій було написано щось на кшталт «Уряд штату Вікторія визнає, що ці землі є історичними землями народу Wurundjeri» (а може Boonerwrung, не пам’ятаю).

25. А взагалі аборигени – недолугий народ часто, вимираючий, багато алкоголіків, злодіїв, хуліганів, час від часу читаю якісь дикі історії про домашнє насилля, побої, жах.

26. Рух тут лівосторонній, а машини відповідно праворульниє, як у Великобританії, Ірландії та Японії.

27. Дороги гарні, а ще добре, що скрізь поребрики мають плавні переходи – я часто на велосипеді їжджу і це дуже зручно.

28. Старигана часто їздять на таких маленьких тачках, щось середнє між машинкою і кріслом на колесах. Втім такі я скрізь бачив – у США, ВЕЛИКОБРИТАНІЇ, Європі, тільки в Росії таких немає.

29. Іммігрантом тут бути абсолютно нормально, так як більше половини австралійців – це іммігранти або діти іммігрантів або онуки іммігрантів. Ми відчуваємо себе абсолютно спокійно, жодного відчуття «чужої країни».

30. Народів навколо звичайно багато різних живе. В нашому районі більшість людей європейського вигляду, багато індусів, арабів, турків і трошки китайців. Але африканців в моєму районі майже немає і австралійські аборигени щось не траплялися.

31. Всі дуже привітні, всі посміхаються (навіть коли я без моїх дочок-красунь, а якщо з ними йду по вулиці, то все прямо сюсюсю). Міжнаціональних конфліктів немає (та й взагалі немає жодних конфліктів). Як сказав з подібного приводу Холмогоров «зграйки по 12-15 чоловік не вештаються і не засмічують суспільну інфраструктуру». Арабу в м’ясному халяльном магазині я сказав «ассаламалейкум», він дико зрадів, з тих пір вітається і рукою махає навіть коли ми проходимо повз вулицею. Взагалі люблю мультикультуралізм і привітних людей.

32. Молодь не бешкетує. Сидіти наприклад групою на лавочці, палити і зухвало так оглядывать проходять повз людей – такого поведінкового патерну тут не зустрінеш.

33. Курять взагалі мало, і куриво дороге.

34. Переважна більшість австралійців живе в окремих будинках з невеликим зеленим ділянкою.

35. Машини загалом дешеві, страховка теж недорога.

36. Австралійська автомобільна компанія називається Holden, це підрозділ General Motors.

37. Бензин зараз коштує $1.35 . . . $1.50 за літр, ціна часто змінюється, крім того, різна ціна у вихідні і в будні.

38. Австралійський долар за ціною як американський навіть трохи дорожче став. Слово «бакс» теж використовується.

39. Австралійські гроші зроблені з міцної пластикової плівки, є також невелике прозоре віконце. Австралія перша почала такі гроші робити.

40. Є також монети. Найменша монета 5 центів.

41. Монета у 50 центів – велика і 12-вугільна, вони бувають ювілейні, з різними картинками, часто використовується як сувенір з Австралії (до того ж коли купуєш австралійський сувенір – кенгуру там, коалу або прапорець – то він, як правило, зроблений в Китаї, на жаль)

42. Лампочки в будинках двох видів: або вгвинчуються як у нас, або з байонетним цоколем (з двома пупырками, як в автомобілі). В моєму домі наприклад тих і інших лампочок приблизно порівну.

43. Напруга в розетці 240 В

44. Розетки тут свої, не такі як у Росії/Європі, не такі як у Великобританії і не такі як в США.

45. В будинках часто стоять раковини з двома окремими краниками – для гарячої і холодної, без змішувача. Це британська традиція. В Ірландії наприклад теж такі раковини поширені.

46. Будинки в Австралії дорогі, судячи з репорту організації Housing Affordability Survey – найнедоступніші дому в світі. У нас в Мельбурні житло орієнтовно коштує щось близько 300-600 тис AU$. Але якщо обоє працюють, то цілком можна взяти іпотеку. Тобто житло, звичайно набагато доступніше ніж у Москві, Пітері (Москву і Пітер Housing Affordability Survey навіть не розглядають, бо суще безумство)

47. Зарплата інженера або лікаря орієнтовно щось типу від 70 до 130 тис AU$ в рік.

48. Якщо знімати житло, то середня ціна за житло на сім’ю – приблизно 300 доларів в тиждень, це в не дуже далекому пристойному передмісті. Звичайно, залежить від багатьох факторів. Наприклад ми платимо 300 доларів в тиждень (1300 в місяць) За цю ціну у нас 3-кімнатний будинок загальною площею 81.5 кв.м + веранда + місце для машини + ділянка приблизно 2 сотки. До центру міста хвилин 40 (пішки до станції 12 хвилин але краще на велосипеді, так швидше + 25 хвилин до центру на електричці).

49. Ціна житла не сильно залежить від близькості до моря. Хоч багато новоприбулі звичайно мріють жити біля моря, але там жити більш холодно, вітряно і мокро. Ціна більше залежить від близькості до міста, і від престижності-непрестижність району. Ми живемо приблизно в 12 кілометрах від центру (і від моря), в районі Glenroy, але не тому що це наш свідомий вибір, а тому що нам запропонували перше житло в цьому районі. Втім нам цей район полюбився, хороший цілком.

50. В Австралії холодні погано ізольовані вдома, і коли на вулиці не нижче ніж +15, у будинку прохолодно.

51. Тому багато австралійців взимку ходять прямо вдома в одязі і взутті (в уггсах наприклад)

52. Всі будинки, що я бачу навколо, криті керамічною черепицею. Інші варіанти рідко.

53. Гаряча вода в будинок поступає з газового бойлера. У деяких бувають електричні бойлери, це набагато дорожче виходить, невигідно.

54. З кішками і собаками тут строго, ніяких бродячих тварин в місті немає.

55. Гавно однак зрідка на вулицях трапляється, тут собачників мабуть не так суворо штрафують як в Англії, наприклад.

56. Насправді Мельбурн – це скоріше не місто, а повітря на десятки кілометрів в діаметрі село. Так як всі живуть в окремих будинках з невеликим зеленим ділянкою. У центрі – місто, хмарочоси є.

57. Австралійці давно мучаться зі всякими завезеними сюди тваринами, вічно якісь проблеми. То вівці, кролики, то зараз ось величезні жаби з Південної Америки – поширюються починаючи з Північного Сходу все ширше і ширше, пожирають всю місцеву дрібну живність, а цих жаб ніхто з хижаків не їсть – отруйні.

58. В Австралії є дикі верблюди, близько 1 мільйона голів. Їх колись сюди завезли, і вони живуть собі в степу і пустелі, здичавіли. Ще є конячки наприклад дикі.

59. З рослинами австралійці теж мучаться. От завезли наприклад кактус опунція і стала опунція всю Австралію заполоняти. Але потім, на щастя, вдалося цю опунцію вапна в значній мірі – завезли якісь гусениць, які її зжерли.

60. Зараз одним з найбільш шкідливих інвазивних рослин вважається Лантану – кущі такі з дрібними жовто-червоними а іноді синіми квіточками, красиві досить, декоративні.

61. Щодо ввезення яких-небудь насіння, комах і т. п. австралійці дуже настороженны. На митниці суворо контролюють, щоб ніхто не привіз жодних комах, насіння, плодів, навіть просто дерев’яні вироби не можна ввозити.

62. Їхати в Австралію за шопінгом безглуздо – все досить дорого і вибір менший ніж в Європі-США. Наприклад електроніка, айподи там всякі, лаптопи, смартфони, кросівки фірмові – дорожче ніж в США (але дешевше, ніж у Росії). Хоча звичайні щоденні споживчі товари недорогі.

63. Багато австралійців замовляють всякі речі через американський www.amazon.com або подібні сайти – вигідно навіть з урахуванням вартості пересилки. Від цього австралійські реселери страждають звичайно, все це обговорюється в газетах і по TV.

64. Їжа дуже хороша. М’ясо – від 8 доларів за кг Сир – від 7 доларів за кг, дуже хороший. Мед дуже смачний навіть той який найдешевший, 6-7 доларів за кг.
Картопля від 80 центів за кг дешеві Фрукти. Ми витрачаємо на їжу стільки ж скільки і в Росії, але якість їжі набагато вище.

65. Банани однак дорогі. Після штормів і повеней в штаті Квінсленд ціна на банани зросла до 12-14 доларів за кг.

66. В нашому районі повно магазинів з різними продуктами з різних країн. Так що багато продуктів зовсім невідомих та незвичних. Іноді я щось купую навмання, якщо воно виглядає апетитно. Або передплачую назви на папірець а потім читаю в Wikipedia.

67. Гречана крупа наприклад є в китайській і в польському магазинах, приблизно $3 кг. Незнайома тітка мене наприклад одного разу запитала у магазині «а що ви робите з цією крупою?». Розповів їй про гречану кашу.

68. Громадський транспорт коштує трохи дорожче ніж в Пітері наприклад. Хоча схема оплати дещо інша. Тут купуєш квиток не на «автобус» або на «метро», а на час: на 2 години або на весь день. Якщо квиток активував на початку години, то він буде діяти весь залишок години плюс ще 2 години – тобто майже три години. За цей час можна багато поїздок зробити, причому на різному транспорті: електричці, автобусах, трамваях. І ще треба зону враховувати, де ти будеш їздити. 1я зона це грубо кажучи в радіусі 10-12 км від центру, все що далі – друга зона.

69. Автобус під’їжджає до зупинки, і якщо там є старий на кріслі з коліщатками, то автобус опускається, «припадає» так що підлога стає на рівні поребрика.

70. Поїзди які їздять в місті і передмістях називаються «METRO» як в Росії, але вони не їздять під землею, тільки на поверхні. Їздять вони рідко, приблизно раз в 20 хвилин, за розкладом, тобто як в Росії електрички скажімо. Але в них вільно, не буває так щоб битком набито як у Москві.

71. Якщо старий на тачці з коліщатками хоче сісти в поїзд, він під’їжджає до першої двері першого вагона. Тоді машиніст вийде з поїзда і покладе спеціальний металевий трап між пероном та вагоном, щоб стариган в’їхав прямо в вагон.

72. Австралійці дуже привітні, як дорослі так і діти. Я хвилювався щодо моїх дівчаток – як вони будуть адаптуватися в школі? англійського майже не знають, абсолютно нові в цьому середовищі. Але діти дуже доброзичливі. У перший же день, кажуть, мало не кожен підійшов і запитав «як тебе звати». Ще чомусь дуже популярний питання «Який твій улюблений колір?». Мене в Росії за 40 років ніхто ні разу не запитав, який мій улюблений колір, та я й сам не знаю.

73. Взагалі австралійський уряд піклується про дітей дуже. Моїх дівчаток наприклад відправили в школу для вивчення англійської (крім основної). Все безкоштовно (правда форму і підручники треба купувати). Школи дуже хороші, чисті, красиві, з хорошими ігровими майданчиками, комп’ютерами.

74. Діти проводять у школах 5 днів в тиждень, кожен день однаковий час, з 9 ранку за 3.30 дня.

75. В Австралії якісь трошки інші звичаї. Наприклад, діти в школі сидять на підлозі. За столом на стільці – тільки коли це потрібно для того щоб щось робити, клеїти наприклад.

76. У школах зміни різної тривалості, є одна велика, близько години. Діти грають на вулиці, там чудові дитячі майданчики зі всякими лазалкі і гойдалками.

77. На вулицю дітей у школі не випускають без капелюха, бо сонце зле. Кажуть «No hat – no play». Мої це засвоїли і капелюхи не забувають.

78. Дітей у школах дуже мало напружують, домашніх завдань майже не дають. Тому батьки турбуються, що у дітей мало знань. Якщо батьки хочуть, щоб дитина «прийшов до успіху», то треба шукати школу і програму серйозніше. У нас ще є час, зараз поки нехай навчаться по-англійськи, а коли будуть переводитися в high school то треба буде підібрати гарну школу. Говорять самі хороші школи це де багато китайців. Китайці в навчанні серйозні і працьовиті.

79. За перегляд телевізора платити не треба (на відміну від Великобританії, наприклад). Є звичайні аналогові канали, а є цифрові їх більше. Для цифрових каналів потрібен Set Top Box, коштує 40-50 баксів приблизно, він підключається між антеною та телевізором.

80. Передачі по телевізору бувають недурні, іноді навіть цікаві. Телевізор ми в Росії не дивилися, а тут дивимося іноді, просто щоб адаптуватися швидше, англійська послухати зайвий раз.

81. Є кілька каналів, по яких транслюють новини з різних країн на різних мовах. У певний час транслюють новини і з Росії, канал НТВ (коли сніг або пургу показують, я аж коченею весь).

82. На вулицях чисто. Але чисто тому що прибирають. Якщо десь не прибирають, то там австралійці засруть і закидають порожніми пляшками не гірше росіян.

83. Струмки, річки і водойми в місті сміття. Непотріб валяється. Часто у воді видніються порослі тіною візки з універсамів. Втім у струмку водяться раки – значить вода в загальному то чиста, мотлох є, але токсичних відходів немає.

84. На вулицях звичайно багато евкаліптів. Евкаліпт – це не один вид, а сотні видів, досить різних. У них як правило жорсткі листя синюватого відтінку, з сильним ефірним-смолистим запахом, особливо якщо розім’яти. Листя, як правило, вузькі, але бувають і кругленькі, як у осики. Плоди евкаліптів різноманітні, іноді дуже цікаві химерні коробочки, дудочки або глечики.

85. Папуги літають прямо на вулиці, красиві, але кричать дуже голосно й гидко. Жеруть евкаліптові плоди. Тут у Мельбурні я бачив 5 видів папуг. Причому в зоомагазинах іноді продаються такі ж папуги – досить абсурдно, по-моєму.

86. Вечорами в сутінках бачу величезних кажанів – це fruit bats, великі, розмах крил у них сантиметрів 70 а то і метр.

87. Ще в Мельбурні живуть поссуми – сумчасті тварини завбільшки з кішку. Я одного в руках потримав, коли з-під машини діставав, він не кусався, не дряпався. Вони харчуються фруктами. Активні вночі в основному. Своїх дитинчат спочатку носять у сумці, а потім на спині, дуже симпатичні.

88. По місту багато парків з жаровнями, смажити сосиски. Жаровні безкоштовні, кладеш сосиски, натискаєш кнопку, всередині включається газ, потім він автоматично вимкнеться через якийсь час.

89. Абонемент у басейн, на 5 місяців (листопад…березень) на всю сім’ю коштував 258 баксів – в будь-який час, без обмеження часу. Іноді ми їздили купатися в морі, але частіше ходили в басейн. Там три басейни – для карапузів (по коліно), для дітей (1 м завглибшки) і для дорослих. Всі наші знайомі австралійці ходили в басейн рідко і абонемент не купували. Але у нас абонемент окупився сповна, дуже задоволені.

90. Багато приватного і дрібного підприємництва. Майже всі наші сусіди і знайомі задіяні у малому та приватному бізнесі або індивідуальні підприємці (тут це називається sole trader). Не знаю точної статистики, але по-моєму це досить типово.

91. Бо бізнес тут всіляко заохочується. Згідно з даними doingbusiness.com Австралія одна з найбільш зручних країн для того щоб робити свій бізнес.

92. В Австралії всіляко заохочуються місцеві виробники. Багато товарів із спеціальним знаком «Зроблено в Австралії». Реально багато, я не очікував. Китайського все одно звичайно більше, але і австралійського чимало.

93. Інтернет тут дорогою. ADSL unlimited буде коштувати близько 60 баксів на місяць, на зразок того. Выгодее купувати відразу весь «пакет» від провайдера, тобто інтернет+телефон+стільниковий+TV+VoIP, на зразок того, це буде близько 100 баксів в місяць.

94. В Австралії зараз будують всеавстралийскую оптоволоконну мережу NBN, так що сподіваюся, що Інтернет подешевшає і покращиться.

95. У австралійців як правило досить розслаблений стиль життя. Побиватися за гроші тут не прийнято. Хоча по різному звичайно. Он мій сусід немолодий вже, а на бобкате на будівництвах працює з 7 ранку, іноді і по вихідних. Будинок у нього, правда, розкішний, ділянка величезний, всяких ніштяк багато, великий катер, тачки хороші, другий будинок поменше нам здає. Але працює і ще скаржиться що всі на нього сіли і він один в сім’ю гроші приносить. Однак він австралієць всього 15 років, а до цього боснійцем був, як біженець приїхав. Його діти звичайно вже більш розслаблено жити будуть.

96. Ходять австралійці чим попало. Потерті штани, шльопанці. Мені це подобається, тому що я теж так люблю ходити. Ну і взагалі, бо народу багато різного, то й одяг у всіх дуже різноманітна. Я абсолютно не переймаюся з приводу «може я якось дивно одягаюся з точки зору австралійця».

97. Однак на співбесіду до роботодавця прийнято приходити в костюмі, при краватці.

98. Витребеньок один перед одним і потлача тут звичайно набагато менше ніж в Рашке. Он сусід навпроти – у нього повно грошей, він 3 будинку здає і ще свій бізнес є, а стільниковий у нього найдешевший, 29 баксів. У мене такий же, Nokia якась.

99. Стільниковий зв’язок порівняно з Росією дорога. Особливо якщо з мобільного на стаціонарний дзвониш, гроші дуже швидко вилітають. Але якщо з мобільного на мобільний того ж провайдера, то дешево.

100. Стільникові продаються як правило «залочені», прикріплені до певного оператора, як і в США, наприклад, і в інших країнах. Взагалі свинство це, я вважаю, гидотний якась «модель бізнесу». Однак їх разлочить можна, це завдання не дуже складне.