10 неймовірних фактів про мурах

10 неймовірних фактів про мурахах

Ми всі знаємо про дивовижні здібності мурах. Вони живуть у величезних, пов’язаних між собою колоніях, можуть підняти вагу, який більше їх самих у кілька разів і узгоджувати свої дії з неймовірною точністю.

Але багато з того, що робить мурах дивовижними, може зробити їх грізними ворогами. Ось одні з найсильніших сторін цих комах.

1. Мурахи такі ж давні, як динозаври

У 2006 році, вчені з Гарварда й Університету штату Флорида співпрацювали для проведення масштабного генетичного аналізу на мурахах 19 з 20 відомих підродин. Згідно з їх висновками, мурахи вперше виникли в середині крейдового періоду, тобто близько 110-130 мільйонів років тому.

2. Мурашки вже пережили масове вимирання

Вважається, що крейда-палеогеновое вимирання або, як його ще називають, К-Т вимирання сталося приблизно 65 мільйонів років тому після абсолютного масового зіткнення. Ця подія розглядається, як вимирання динозаврів і виникнення ссавців, а роки, що послідували за вимиранням, вважаються часом неймовірно швидкого видоутворення і світового поширення мурах.

3. Мурахи підкорили практично весь світ

Успіх мурах мільйони років тому, продовжується донині. Так ентомолог Тед Шульц (Ted Schultz) називає виникнення мурахою «мабуть, найбільшим успіхом в історії земних багатоклітинних» (а саме, практично всіх мультиклеточных тварин на Землі, включаючи людей) і по праву.

Практично на кожному клаптику землі, за винятком Антарктиди і Арктики і декількох островів, мешкає щонайменше один місцевий вид мурах.

4. Одна група мурах підкорила шість континентів

У 2000 році біологи відтворили історію вторгнення аргентинських мурашок виду Linepithema humile. Команда вчених з’ясувала, що тільки за останнє століття, цей вид влаштувався, принаймні, в 15 країнах по всьому світу, включаючи ряд віддалених океанічних островів, заповнивши шість континентів.

5. Загальна популяція мурах набагато перевищує населення Землі

Дослідники Берт Холлдоблер (Bert Holldobler) і Едвард О. Вілсон (Edward O. Wilson) розрахували, що популяція мурах на Землі налічує більше 10 000 000 000 000 000 живих особин в будь-який момент часу.

6. Деякі мурахи досить великі

Звичайно, навіть при цифрі, що перевищує 10 000 трильйонів, мурахи досить маленькі за розміром. Проте все залежить від того, що ми вважаємо маленьким. Найбільший мураха, якого виявили, був викопний представник виду Titanomyrma giganteum, довжина якого сягала близько 6 см, а розмах крил майже 15 див. Безумовно, цей вид більше не зустрінеш, і багато мурахи в довжину досягають не більше міліметра, але існують види, такі як Dorylus wilverthi, довжина яких досягає 5 див.

7. У мурах колективний розум

Великі, самоорганізуються колонії мурах часто називають «суперорганизмами». Згідно з визначенням, суперорганизм – це зібрання агентів, які можуть діяти узгоджено, щоб зробити явища, керовані колективом. Коли 50 мільйонів мурах збираються, формуючи такий єдиний скоординований суперорганизм, то ви навряд чи будете думати про те, що мурашки такі маленькі.

8. У деяких частинах світу, мурахи складають більше чверті біомаси тварин

У 2000 році, вчені з’ясували, що в середньому мурахи монополізували 15-20 відсотків наземної біомаси тварин, а в тропічних регіонах, де мурашок особливо багато, вони складають більше 25 відсотків біомаси.

9. Мурахи співпрацюють з іншими видами

Існує більше 200 відомих видів так званих муравйов-грибководов. Довгий час вчені вважали, що грибки, що вирощуються цими мурахами, просто передавалися від одного покоління до іншого в рамках окремих видів. Але в 2000 році дослідники з’ясували, що сорти, вирощувані мурахами, іноді передаються між видами.

10. Мурахи практикують рабство

Багато видів мурах здійснюють набіги на сусідні колонії, крадуть яйця і личинки, і така практика отримала назву «рабовласництво». Насильно придбаний молодняк з’їдається або його змушують працювати. Такі види називають мурахами-рабовласниками, і вони покладаються на цю практику для підтримки колоній. Насправді, деякі види мурашок здатні прогодувати себе у відсутності рабів.