10 людських якостей, знайдених у тварин

10 людських якостей, знайдених у тварин

Люди не є найшвидшими і найсильнішими тваринами. Навіть наші почуття не самі яскраво виражені. Птахи краще нас бачать, у собак краще, ніж у нас розвинений нюх, а у багатьох тварин є почуття, яких у нас взагалі немає. Акули відчувають магнітні поля, черепахи відчувають електричні поля, а бджоли бачать ультрафіолетове випромінювання. Слони відчувають нестачу солі в своєму організмі також явно, як ми відчуваємо спрагу. Звичайна черепаха живе більше ста років. Шерстисті мавпи їдять павуків і деякі рослини для того, щоб контролювати народжуваність. Так що ж робить нас особливими? Нижче представлені десять людських якостей, якими ми по праву пишаємося і які поділяємо з тваринами. Можливо, нас відрізняє не якесь одне якість, а їх сукупність?

10. Культура
Культура включає в себе поведінку і вид діяльності, які не закладені генетично, але які підтримуються всім населенням певного регіону. Мистецтво та гуманітарні науки, релігії та інші підходи і практики – це всі аспекти культури. Дивно широкий спектр людських культур у всьому світі сам по собі представляє великий інтерес, однак, не всі культури людські. Щоб яка-небудь діяльність була названа культурою, вона не повинна якимось чином бути пов’язаною з генетикою, вона повинна передаватися від однієї особи до іншої, ця діяльність повинна зустрічатися повсюдно, про неї слід пам’ятати і не забувати відразу після здійснення, а також вона повинна передаватися з покоління в покоління. У багатьох приматів є своя культура і традиції, такі як «дощові танці», в яких беруть участь кілька груп шимпанзе на початку бурі. У 1963 році одна японська макака виявила, що купання в природних гарячих джерелах приносить велике задоволення, з тих пір ця практика поширилася на всю популяцію, причому, спостерігати її можна досі.

9. Емоції
Люди відчувають широкий спектр емоцій. Починаючи від гніву, горя і розчарування і закінчуючи ейфорією, ми живемо, переходячи від однієї емоції до іншої. Будь-яка людина, в будинку якого живе кішка або собака, знає, що ці тварини вміють відчувати страх, бажання, паніку, любов, збентеження і багато інших почуття. Дельфіни – матері, чиї діти гинуть, явно демонструють горе, а нудьгуючі восьминоги проявляють всі ознаки депресії. У рептилій можна побачити цікавість, а серед малюків мавп можна помітити ревну боротьбу за батьківську увагу. Дикі мавпи із задоволенням усиновлять маленьких сиріт. Горили в двох незалежних один від одного ситуаціях показували альтруїзм, коли маленька дитина потрапляв до них у клітку. Кожен раз горила, поплескуючи дитини по спині, заспокоювала його і допомагала вибратися з клітки. Шимпанзе також вміють втішати одного після нападу. Таким чином, емоції – це не тільки те, що може переживати людина.

8. Мова
Мова використовується для того, щоб розповісти про свої потреби, бажаннях та ідеях. Різні групи створили свої мови, які змінюються і розвиваються з часом. Люди користуються широким спектром мов, причому не всі для цього застосовують слова. Народність Буби, яка проживає в Екваторіальній Гвінеї, говорить мовою жестів, подібно до того, яким користуються глухі. На Канарських островах використовується мова свисту. Деякі тварини також користуються мовою. Примати, кити, птахи і кальмари використовують різні слова для ідентифікації об’єктів, дій і окремих імен, а шимпанзе навіть користуються синтаксисом і граматикою. Приміром, в одному з досліджень шимпанзе Уошо виростили як глухого людського дитини. Мавпа розуміла більше 350 слів на мові жестів і могла комбінувати їх, створюючи словосполучення і пропозиції. У дикій природі шимпанзе, як правило, використовують тільки 70 знаків. Уошо часто розмовляла зі своїми улюбленими ляльками. Один зворушливий приклад показує, що Уошо могла пов’язувати абстрактні ідеї та емоції з новими ситуаціями. Коли після довгої відсутності її інструктор пояснила причину, сказавши мовою жестів «моя дитина померла», шимпанзе дивилася вниз деякий час, потім показала знак «крик» і торкнулася своєю щоки.

7. Гумор
Гумор є основою життя багатьох людей. Його важко визначити, є багато його різновидів, однак все призводить до одного – до сміху. Щось смішне, несподівано веселе і призводить до появи такого почуття. Шимпанзе, як і люди, знають, що таке сміх. Вони часто лоскочуть один одного і сміються після цього. Однак, незважаючи на те, що гумор часто викликає сміх, сміх – це далеко не завжди гумор. Було доведено, що навіть щури вміють сміятися. Тим не менше, і в середовищі шимпанзе можна знайти гумористичні ситуації. Наприклад, було помічено, як кілька великих мавп, які мешкають у неволі, зібралися разом і сміялися над собі подібним, який дуже незграбно підіймався на дерево.

6. Використання інструментів
Однією з визначальних людини характеристик є можливість використання інструментів. Ми створили великі міста, розвинули сільське господарство, навчилися передавати свої культурні знання нащадкам у вигляді листа, освоюємо космос і т.д. Протягом багатьох років люди вважалися єдиними тваринами, які здатні користуватися інструментами. Тепер ми знаємо, що це не так. Всі людиноподібні мавпи, ворони, дельфіни, слони і навіть восьминоги вміють користуватися інструментами. Часто використання того чи іншого інструменту не спостерігається за межами однієї популяції, а часто наступне покоління придумує свій інструмент. Шимпанзе використовують камені в якості молотків і наковален для створення необхідних для полювання інструментів, горили використовують тростини для пересування, ворони створюють свої власні іграшки, чайки придумують приманки для риб, дельфіни створюють «пристрої» для виловлювання риби, восьминоги використовують в якості житла шкаралупу кокосового горіха , а слони роблять судини, придатні для пиття води.

5. Пам’ять
Люди здатні подумки захоплювати сенсорну інформацію в певний час і зберігати її для подальшого використання. Тобто люди вміють запам’ятовувати. Ми використовуємо спогади для того, щоб вирішити, як краще вчинити абсолютно в будь-якій ситуації. У тварин теж є спогади. Домашніх тварин можна навчити пам’ятати команди, а золота рибка, як було доведено, здатна пам’ятати інформацію протягом декількох місяців. Шимпанзе пам’ятають зображення і цифри краще, ніж студенти університету, а ворони краще дорослих запам’ятовують форми. У деяких сойок і білок відмінна просторова пам’ять, що дозволяє їм запам’ятовувати місця, в яких вони заховали насіння і горіхи на території в десятки квадратних кілометрів. У кішок короткострокових спогадів, принаймні, в десять разів більше, ніж у людей. Цікаво, що голуби, судячи з усього, трохи забобонні. Якщо голуб щось робить, приміром, повертає головою два або три рази в процесі його годування, то він запам’ятає, що він робив і почне одержимо обертати головою в надії отримати їжу.

4. Самосвідомість
Більшість погодиться, що медуза не усвідомлює себе як окрема істота. У неї немає думок, окрім як напрямок руху, якщо такі взагалі є. Самосвідомість вважалося притаманним виключно людині протягом багатьох років, але тепер ми знаємо, що це не так. Дуже показовим у цьому плані є дзеркальний тест: по ньому можна побачити, чи усвідомлює тварина себе в дзеркалі чи ні. Тварина, у якої розвинене самосвідомість, зрозуміє, що руху в дзеркалі відповідають його власним, і зробить висновок про те, що відображення – це його образ. Тварини часто заглядають на своє обличчя, причому, якщо вони усвідомлюють, що це їх особу, то вони будуть то наближати, то видаляти його від дзеркала. Людський дитина не в змозі пройти цей тест до 18 місяців. Тварини, які в змозі пройти цей тест, а також ряд подібних – це все людиноподібні мавпи, деякі гібони, слони, сороки та деякі кити.

3. Інтелект
Люди – наймудріші істоти. Ми можемо думати і міркувати, це наша величезна перевага. Існує багато різних видів інтелекту і способів їх використання. Є велика кількість визначень інтелекту, але в цілому, це здатність думати, міркувати, планувати, оцінювати і вчитися. Тим не менше, люди не тільки не єдині тварини, у яких є інтелект, вони не є у багатьох його проявах кращими. Голуби легко перевершують людей по візуальному пошуку і геометричному орієнтування. Мурахи дуже чітко оцінюють кількість потенційних ворогів з інших популяцій, грунтуючись на минулому досвіді, слони користуються арифметикою. Ворони показують унікальне причинне мислення, вони, побачивши новий механізм, подумки вирішують, як з ним управлятися правильно, замість того, щоб використовувати метод проб і помилок. Вони можуть відкривати двері і знаходити заховані об’єкти, грунтуючись лише на одному спостереженні, ніж перевершують багатьох людей.

2. Сільське господарство
Сільське господарство – це основа сучасної людської цивілізації. Вважається, що воно зародилося ще 10000 років тому, і дозволило людям зупинитися жити в один місці, а не постійно пересуватися в пошуках їжі. Це, в свою чергу, допомогло їм більше часу присвятити створенню листи, математики, інвентарю та інших предметів першої необхідності. Воно дуже швидко поширилося по всьому світу. Тим не менш, мурахи займаються сільським господарством вже протягом мільйонів років. Вони захоплюють, вирощують групи гусениць, які зберігаються в спеціальних споруджених гніздах, а потім використовують їх в якості їжі, як людина використовує корів. Терміти вирощують гриби також для прожитку.

1. Будівництво
Безумовно, люди – це фантастичні будівельники. Міста, дороги, заводи, які прикрашають нашу планету, є прямими тому доказами. Які ще тварини можуть будувати хмарочоси, що підносяться на сотні метрів над ними? Або магістралі, що тягнуться на тисячі кілометрів? Деякі тварини, однак, теж займаються будівництвом. Багато птахів і мавпи створюють красиві гнізда, зайці споруджують нори, в яких вони живуть, мурашки навіть культивують дерева таким чином, вибираючи ті які підходять їм для життя. Але найцікавішими будівельниками є нігерійські терміти. Вони будують фантастично величезні кургани з внутрішньою вентиляцією, опаленням, системою охолодження за допомогою спеціально розроблених тунелів, тому терміти, що живуть усередині, насолоджуються сприятливим кліматом в будь-який час. У них навіть є автономні дитячі садки, підвали, каналізації і труби. Довжина одного терміту менше половини сантиметра, а кургани, ними вибудовуються, іноді досягають у висоту більше 4 метрів. Для порівняння – людям необхідно побудувати будівлю, висотою 1,5 км, щоб «досягти рівня термітів».

+ Абстрактне і логічне мислення
Абстрактне мислення – це не випадкові і безладні думки. Це означає, що ви берете конкретну думку, наприклад, яблука, і думаєте про один з їхніх атрибутів, наприклад про смак, який може бути застосований до багатьох конкретних об’єктів. Логічне мислення – це наріжний камінь абстрактного. Це природно важко з’ясувати, вивчаючи тварин, але досі жодній тварині не вдавалося так добре орієнтуватися в абстрактних термінах, як це вдається людині. Логічне мислення, засноване на абстрактних ідеях, – це величезне досягнення людства, так як лобова частка нашого мозку по відношенню до його повного розміру в чому перевершує мозок будь-якої тварини. Можливо, здатність мислити раціонально дійсно зробила нас людьми, а також те, що ми вважаємося з іншими і завжди прагнемо до того, щоб бути мотивованими, незалежно від того, на що схожа істина.