10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину Сучасна наука знає чимало про минуле Землі, проте вчені виявили дивовижні подробиці, які суперечать тому, що ми звикли вважати майже доведеною істиною.

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

1. Предки ссавців домінували на землі до динозаврів

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

У ссавців і плазунів був спільний предок. Коли їх шляхи розійшлися, рептилії (предки динозаврів) поклали початок розвитку групи диапсидов, а предки сучасних ссавців – групи синапсидов. Суперництво тривало понад 230 млн. років, і першу половину цього часу ссавці-синапсиды домінували над динозаврами-диапсидами. Далі ж синапсиды поступово еволюціонували у ссавців, а диапсиды – у великих і хижих динозаврів, хоча перші їх представники були розміром всього лише з собаку.

2. Ніхто так і не знає, що ж погубило динозаврів

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

В епоху панування динозаврів в Землю потрапив великий астероїд (результат – кратер Чиксулуб в Мексиці) і на планеті настала зима. Вимерли не тільки динозаври, але і 80% всього живого. Тим не менш, вчені досі обговорюють й інші версії. Наприклад, те, що удар астероїда повинен був знищити все живе, однак деякі види вижили, включаючи і динозаврів, надалі эволюционировавших у птахів. Так що вибирайте на свій смак: 1) кратер Чиксулуб, 2) Чиксулуб + вулкан або 3) потужний астероїд Шива, вдарила з боку нинішньої Індії + вулкан.

3. Дощ з алмазів цілком реальний

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

Алмази – це кристали чистого вуглецю, що утворюються під інтенсивним впливом тепла і тиску глибоко в надрах Землі. Вони переміщаються разом з рухом тектонічних плит, а потім вириваються назовні з виверженням вулкана. Розбагатіти на них ми навряд чи зможемо, оскільки алмази не можуть існувати в їх природному стані на земній поверхні, перетворюючись в графіт. А ті алмази, які є у людства, – це зразки, занадто швидко исторгнутые вулканом з величезної глибини і просто не встигли трансформуватися.

4. Фіолетові океани

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

Фактично ми знайомі тільки з верхньою частиною океану, куди проникають сонячні промені, які використовуються планктоном для фотосинтезу. Одним з побічних продуктів цього процесу є кисень. Він здатний проникати через товщу води в саму глиб океану. Хоча в деяких фіордах Норвегії вода застоюється, і живі організми спочатку поглинають весь азот, а потім і сірку. Сірководень у воді згубний для більшості форм організмів, але його люблять маленькі зелені і фіолетові створення, харчуються сірої, вони ж і забарвлюють воду в рожево-фіолетові відтінки. До речі, ці організми – старійшини на Землі, а тому не виключено, що стародавній океан міг володіти яскравим фіолетовим кольором.

5. Вода Землі за віком старше Сонячної системи

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

Сонячна система утворилася з хмари міжзоряного пилу. Однак водень і кисень в хмарі цілком могли утворити H2O. Коли Сонце в перший раз потужно спалахнуло, воду просто видуло з внутрішньої Сонячної системи в зовнішню, на орбіти комет. А океани Землі з’явилися в результаті вулканічної дегазації і впливу крижаних комет на початку життя нової сонячної системи. Ця теорія вірна лише частково. Дослідники нещодавно виявили, що майже 50% води на Землі старше Сонячної системи. Міжзоряний лід вже існував ще до пилової хмари, що її утворив.

6. Життя могла потрапити на Землю з Марса

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

Метеори зазвичай згорають в атмосфері, але деякі метеорити все ж таки добираються до Землі. У 1980-х після польотів на Марс вчені виявили, що деякі метеорити потрапили до нас саме звідти, оскільки саме на Марсі знаходяться великі вулкани. Деякі експерти вважають, що шматки лави віком у 4,5 млрд. років, викинуті в космос 15 млн. років тому, потрапили на Землю близько 13 тисяч років тому. У деяких з них виявлені викопні останки, а також було доведено, що дана порода утворилася у воді. Звичайно, життя на Землі налічує близько 4 млрд. років, і ці марсіанські туристи явно новачки. Але можливо були і інші метеорити, приземлилися на зовсім молоду Землю і принесли з собою якісь форми життя.

7. Рання Земля не була схожа на пекло

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

Перші роки Землі вважаються давньогрецьким аналогом пекла. Теплота при її утворенні розтопила більшу частину планети, і в результаті сформувалася вже нинішня прохолодна поверхню. З «свідків» того процесу залишився тільки мінерал циркон. При вивченні старого зразка циркону родом з «пекельного» періоду виявилося, що мінерал кристалізується при більш низькій температурі, ніж очікувалося, а ізотопи показали, що він формувався в придатних для життя умовах і при наявності води. Так що на Землі 4,4 млрд. років тому, можливо, вже були континенти і океани, а не суцільна розпечена лава.

8. Золото і платина «пішли» до ядра Землі

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

Золото і платина – це рідкісні земні метали, однак вони є на деяких астероїдах, які утворилися з того ж хмари пилу, що і Земля. Так чому ж золото і платина не валяється у нас під ногами? Під час «пекельного» періоду формування Землі, все на планеті було таким гарячим, що могло плавити залізо. Залізо і його «побратими» по таблиці Мендєлєєва – метали важкі, а тому стали осідати все глибше в Землю, до її ядра, де вони зараз і перебувають.

9. Північний і Південний полюс не повинні бути під шаром льоду

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

Після удару метеорита вісь Землі змістилася, і тепер найбільше сонячного світла припадає на екватор. Всього 34 млн. років тому в Антарктиді середня температура була +14, а прилеглі моря прогрівалися до +22. Протягом більшої частини історії у Землі не було таких величезних полярних крижаних шапок, і кількість сонячного світла тут не причому. Вся справа в рівні вуглекислого газу і наслідки глобального потепління. Хоча вчені не впевнені, чому полюса замерзли 20 млн. років тому. На жаль, але поки немає доказів, які могли б підтримати хоч яку-небудь теорію.

10. Не виключено, що охолодження Землі пов’язано з мурахами

10 фактів, які змінять ваше уявлення про Землю в давнину

Завдяки парниковому ефекту, найвища температура на Землі була зафіксована в епоху динозаврів. Потім, 65 млн. років тому, все охололо. Ерозія порід відіграє велику роль в глобальному вуглецевому циклі, тому дослідники використовують цю причину для пояснення охолодження Землі. В кінці 1980-х років вчений з Університету Арізони почав довгостроковий експеримент. Він зруйнував скелясту породу і помістив її в різну середовище, включаючи мурашник. Кожні 5 років він вивчав її на предмет ерозії, порівнюючи з вихідними зразками, і через 25 років з подивом виявив, що мурашки змінили породу в 175 разів швидше, ніж природна ерозія. Можливо, це не випадково, що мурахи, як вид, з’явилися близько 65 млн. років тому, якраз тоді, коли Земля стала охолоджуватися.